Novela má snížit papírování podnikatelů, zjednoduší se kontroly ve veřejné správě

Praha - Sněmovna dnes schválila změnu v zákoně. Podnikatelům zřejmě odpadne povinnost oznamovat živnostenskému úřadu identifikační údaje členů statutárního orgánu firem a vedoucích odštěpného závodu zahraničních osob, zapisované do živnostenského rejstříku. Poslanci také schválili návrh zákona, který by měl podle vlády zjednodušit a harmonizovat kontroly ve veřejné správě.

Přidejte svůj názor

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Živnostenský úřad si uvedené údaje zjistí sám z příslušného veřejného rejstříku. Společně s ohlášením živnosti nebo s podáním žádosti o koncesi na živnostenském úřadu se také bude moci podnikatel nově přihlásit k registraci k dani z příjmů nebo k dani silniční.

Živnostenský úřad bude smět na žádost vydat z veřejné části živnostenského rejstříku sestavu v listinné nebo elektronické podobě, kde budou pouze základní identifikační údaje o podnikateli, případně o umístění jeho provozoven. Žadatel bude moci použít tuto sestavu jen pro svoji potřebu, nesmí ji zveřejnit nebo poskytnout někomu jinému.

Na vydání tohoto souboru údajů bude mít úřad až 30 dnů. Podle vlády se tak vyhovuje požadavkům Úřadu pro ochranu osobních údajů, které vycházejí především ze stížností podnikatelské veřejnosti na neomezené zpřístupňování jejích identifikačních údajů prostřednictvím soukromých databází.

Předloha také zpřesňuje pravomoci obcí při vydávání tržních řádů formou nařízení obce. Obce budou mít možnost stanovit pravidla, která bude muset provozovatel tržiště dodržet, aby ho mohli pohybovat i handicapování lidé. Výslovně stanovuje, že nařízením obce lze stanovit zákaz prodeje nebo poskytování některých služeb mimo provozovnu v obci nebo její části.

Sněmovna dále schválila návrh zákona, který by měl podle vlády zjednodušit a harmonizovat kontroly ve veřejné správě. Na ministerstvech i na úrovni kabinetu by měly vzniknout výbory pro audit, navíc by se měla zvýšit zodpovědnost úředníků.

Cílem zákona je podle ministerstva financí zjednodušení a sjednocení zákonné úpravy tak, aby byl systém kontroly efektivní, snížil byrokracii a umožnil sladit prověrky vynakládání veřejných peněz. Nynější zákon o finanční kontrole podle důvodové zprávy například klade stejné požadavky na malé mateřské školy i na organizace se složitou organizační strukturou a tisíci zaměstnanci.

Návrh zákona se týká všech organizací, které jsou správci kapitol státního rozpočtu. Jde o ministerstva a další státní úřady. Dále se týká státních fondů, měst a jejich obvodů, krajů, zdravotních pojišťoven, Správy železniční dopravní cesty, příspěvkových organizací zřízených krajem nebo městem a ministerských školských zařízeních.

Na přijetí zákona závisí podpora pro ústavní rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu, aby mohl prověřovat prakticky veškeré veřejné finance. Senátoři dosud příslušné novely zamítali s poukazem na současné mnohočetné prověrky téhož a volali po zákonné úpravě. Kritici dnes schválené předlohy ale tvrdí, že duplicity v kontrolách neodstraní. Rozšířením kompetencí kontrolního úřadu se dnes Sněmovna už nezabývala, ač normy zařadila na program. Jelikož jsou teprve před druhým čtením, jejich schvalování se do říjnových voleb již s největší pravděpodobností nestihne a takzvaně spadnou pod stůl.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šlechtová se sejde se Zemanem, budou jednat o náčelníkovi generálního štábu

25.02.2018 15:17 Praha - Ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO) bude ve středu informovat prezidenta Miloše…

V Praze byl zadržen bývalý vůdce Kurdů, podle Ankary jeden z nejhorších…

25.02.2018 15:10 Aktualizováno Praha/Istanbul - Turecká oficiální tisková agentura Anadolu dnes oznámila, že české úřady v sobotu…

ČSSD usnesení k Babišovi podle Hamáčka nezmění

25.02.2018 14:31 Praha - Sociální demokraté se podle předsedy Jana Hamáčka nechystají revokovat usnesení sjezdu…

Sněmovna posoudí zmírnění podmínek pro použití výbušnin

25.02.2018 09:32 Praha - Sněmovna by se měla na nejbližší schůzi zabývat zjednodušením podmínek, za nichž je možné…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama