Drahoš by referendum o EU nepodpořil, 2600 uprchlíků pro něj není problém

Praha - Prezidentský kandidát Jiří Drahoš byl ve čtvrtek hostem diskuze Paměti národa. Drahoš odpovídal na otázky z publika, které se týkaly vztahu Česka a Evropské unie, uprchlické krize či prezidenta Miloše Zemana. Drahoše nejvíc zaskočila otázka o možném referendu o vystoupení z Unie.

Přidejte svůj názor 103 komentářů

Drahoš, Jiří

Akademik Jiří Drahoš by v žádném případě nejmenoval vládu, kterou by byť jen podpořila KSČM. Odpověděl také na dotaz, co si myslí o směřování Ruska v souvislosti s ukrajinskou krizí. "Držím palce Rusům, aby směřovali k demokracii, ale putinovské Rusko včetně anexe Krymu nepovažuji za demokratický stát," uvedl v diskusi. 

Odmítl, že by bez souhlasu vlády přijal pozvánku Sudetoněmeckého krajanského sdružení. Pokud by však vláda o to stála, setkání by se zúčastnil. Sjezdu se letos zúčastnili ministr kultury Daniel Herman a šéf lidovců Pavel Bělobrádek (oba KDU-ČSL), nikoliv však z titulu členů vlády. 

Tazatelka z publika se Drahoše zeptala, zda by Česko přeci jenom nemělo projevit solidaritu se západními zeměmi a zda by nemělo přijmout několik uprchlíků. "„Přijmout tady nějakých 2 600 z bezpečnostního hlediska prověřených uprchlíků nebo migrantů by neměl být žádný problém. Samozřejmě po zkušenosti z minula si kladu otázku, kolik by jich tady vlastně zůstalo,“ řekl Drahoš.

Čelil také otázce, jaký je jeho názor na protikomunistický odboj bratří Mašínů. „Je to vzdálená historie. Každý má právo na odpor proti totalitnímu režimu a tak taky beru tehdejší akci bratrů Mašínu. Detaily neznám. Ale respektuji právo postavit se totalitnímu režimu,“ uvedl prezidentský kandidát, jehož momentálně favorizují průzkumy veřejného mínění. 

Negativně se postavil k možnosti vypsání referenda o vystoupení z EU. Divák se ještě dotázal, zda by se proti referendu postavil i v případě, kdyby ho prosazovala vláda v čele s premiérem. To Drahoše zaskočilo. Prý by se snažil vládu i premiéra přesvědčit, že o některých záležitostech není vhodné hlasovat v referendu. Jako příklad uvedl právě členství v EU nebo členství v NATO. 

Drahoš se rozhovořil i na téma vztahu Česka a Unie. "Naši politici v Bruselu mnohdy raději mlčí a pak přijedou zpátky, stěžují si, co nám Brusel všechno diktuje," domnívá se Drahoš. Namísto toho by prý měli českým občanům vysvětlovat náš přínos, který Česku z členství v Unii plyne. 

Vyjádřil se také na adresu bývalého prezidenta Václava Havla: „Považuji ho za nejlepšího prezidenta ČR, kterého naše vlast doposud měla. Vážil jsem si ho a respektoval.“ Pro své vlastní zvolení vnímá jako důležitý aspekt přesvědčení některých voličů Miloše Zemana, aby teď volili jeho. "Volili jsme Miloše Zemana, ale už bychom to neudělali," sdělil publiku Drahoš co slýchává od některých lidí při svých výjezdech do regionů. 

Vstupte do diskuze (103)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prague Pride je pochod smrti této civilizace, říká Čunek. Koalici s…

23.07.2017 21:56 Aktualizováno Praha - Hejtman Zlínska a vlivný člen KDU-ČSL Jiří Čunek připouští možnost, že by lidovci šli do…

Babiš a ministr financí zajeli za Zemanem do Lán, mluvili o rozpočtu

23.07.2017 16:48 Aktualizováno Lány - Jednání o rozpočtu na příští rok u prezidenta Miloše Zemana v Lánech byl kromě ministra…

Většina stran chce po volbách změnit systém investičních pobídek

23.07.2017 13:27 Praha - Většina politických stran počítá ve svých volebních programech před parlamentními volbami…

Resort zemědělství chce zaplatit ČT 4,5 milionu za seriál o rybách

23.07.2017 13:05 Praha - Ministerstvo zemědělství chce zaplatit 4,5 milionu korun České televizi, aby natočila a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama