Část první: Velký přehled všech uskupení kandidujících do Europarlamentu

VOLEBNÍ SPECIÁL: Volby klepou na dveře, proto přinášíme velký přehled všech stran, koalic a hnutí, které kandidují v blížících se volbách do Evropského parlamentu. Každé straně přísluší krátké představení a pět prvních jmen na kandidátce.

Přidejte svůj názor

V pěti dílech velkého seriálu přineseme krátké představení všech kandidujících uskupení. Strany jsou seřazeny podle čísla, které jim los určil pro pořadí na volebních lístcích. Jmenováno je vždy prvních pět nominovaných osob, lídr kandidátky je představen několika slovy.

Informace o volebních programech a kandidátech jsou brány převážně z oficiálních webů, které jsou uvedeny vždy u medailonku strany.

Čtěte také:

Velký přehled, část druhá, volební čísla 8-14.

Velký přehled, část třetí, volební čísla 15-21. 

Velký přehled, část čtvrtá, volební čísla 22-28. 

Velký přehled, část pátá, volební čísla 29-33. 

 

1. Libertas.cz

Strana stavící svoji existenci především na odporu vůči Lisabonské smlouvě. Myšlenkově vychází z celoevropského hnutí libertas.eu. Hlásá zeštíhlení a zprůhlednění systému rozhodování v EU, staví se proti rozsáhlejším zásahům orgánů EU do národního práva. Uskupení vzniklo při příležitosti voleb do Evropského parlamentu.

http://www.voltelibertas.cz

1. Ing. Vlastimil Tlustý, bývalý člen a jeden ze spoluzakladatelů ODS a její výrazná tvář. Po krátkou dobu ministrem financí. S ODS se rozešel ve zlém, když ji nepodržel při hlasování o nedůvěře.
2. PhDr. Vladimír Železný,
3. Ing. Jan Schwippel, CSc.
4. Ing. Andrea Hudlíková, Dis
5. Ing. Luboš Vrtilka

 

2. Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová

Strana stojící ve středu politického spektra s dlouhou tradicí, která byla donedávna vládní stranou. Sází na tradiční hodnoty, především rodinu a venkov, důraz kladou i na lékařskou etiku, potírání zločinu, podporu zaměstnanosti a snížení cen energií. KDU-ČSL stojí těsně před volbou předsedy, vnitřně je rozpolcena především kvůli osobě Miroslava Kalouska, který je rozhodnut odejít a založit stranu vlastní. Strana si trvale drží preference v jednotkách procent. Jejím šéfem je Jiří Čunek.

http://www.evropske-volby.cz/

1. MUDr. Zuzana Roithová, MBA, známá tvář tuzemské politiky. Lékařka a bývalá ministryně zdravotnictví je posledních pět let členkou Europarlamentu.
2. Ing. Jan Březina
3. Ondřej Benešík, BBS
4. Mgr. Marie Jílková
5. Jaroslav Lobkowicz

 

3. Věci veřejné

Původně regionální uskupení v Praze 1, které se postupně rozšířilo i do dalších částí Prahy a některých dalších měst. Pravicově orientovaná strana volá po přímé volbě maxima státních činitelů, zvýšení podílu přímé demokracie pomocí referend. Z programu do Evropských voleb jmenujme například sjednocení vysokoškolských titulů, uvolnění trhu práce a snižování regulací, výdajů a administrativy v Bruselu například zrušením dvou sídel EP. Stranu vede Jaroslav Škárka.

http://www.veciverejne.cz

1. Kateřina Klasnová, religionistka a zastupitelka v Praze 1. V roce 2008 získala ocenění Nadějná politička roku.
2. Libor Forman
3. Lenka Andrýsová
4. Marek Kukrle
5. Jaroslav Škárka

 

4. Občanská demokratická strana

Vítěz posledních sněmovních voleb, donedávna vládní strana. Existuje od roku 1991, založil ji Václav Klaus, dnešní prezident ČR. Stojí na pravé straně politického spektra, deklaruje se jako liberálně-konzervativní. Mezi své priroty řadí energetickou bezepčnost v Evropě, spravedlivější a adresnější sociální systém, který by neměl být řízen z Bruselu, pružnější trh práce a snížení nákladů na zaměstnance. V otázkách Evropy je strana rozpolcena, část odmítá přijetí Lisabonské smlouvy, jiná část ji podporuje. ODS vede Mirek Topolánek.

www.ods.eu

1. Ing. Jan Zahradil, jedna z nejvýraznějších tváří ODS, v současné době europoslanec, věnoval se zahraničních vztahům, bývá označován za euroskeptika.
2. Ing. Evžen Tošenovský
3. Ing. Oldřich Vlasák
4. MUDr. Milan Cabrnoch
5. PaedDr. Ivo Strejček

 

5. Suverenita

Uskupení vzniklo jako koalice dvou menších stran, Politiky 21 Jany Bobošíkové a Strany zdravého rozumu, kterou vede Petr Hannig. Koalice se ve volbách uchází o hlasy s programem odmítajícím Lisabonskou smlouvu, hájícím suverenitu České republiky, ale také například brojícím proti letnímu času. Energetickou nezávislost ČR vidí především v jaderném palivu.

http://www.suverenita.cz/

1. Ing. Jana Bobošíková, bývalá novinářka se proslavila za „televizní krize“ na ČT, kdy byla jmenována ředitelkou zpravodajství. Nyní europoslankyně, v roce 2008 ohlásila s podporou komunistů kandidaturu na prezidentský post, ještě před volbou odstoupila.
2. Silvia Weiszová
3. Ing. Yvona Průšová
4. Lucie Dlouhá
5. Stanislav Pecka

 

6. Volte Pravý Blok - stranu za snadnou a rychlou ODVOLATELNOST politiků a státních úředníků přímo občany, za NÍZKÉ daně, VYROVNANÝ rozpočet, MINIMALIZACI byrokracie, SPRAVEDLIVOU a NEZKORUMPOVANOU policii a justici, REFERENDA a PŘÍMOU demokracii WWW.CIBULKA.NET, kandidující s nejlepším protikriminálním programem PŘÍMÉ demokracie VY NEVĚŘÍTE POLITIKŮM A JEJICH NOVINÁŘŮM? NO KONEČNĚ! VĚŘME SAMI SOBĚ!!! -ale i s mnoha dalšími DŮVODY, proč bychom měli jít tentokrát VŠICHNI k volbám, ale -pokud nechceme být ZNOVU obelháni, podvedeni a okradeni -NEVOLIT žádnou parlamentní stranu vládnoucí (post) komunistické kriminální fízlokracie!!! -jenž žádá o volební podporu všechny české občany a daňové poplatníky, kteří chtějí změnit dnešní kriminální poměry, jejichž jsme všichni obětí, v jejich pravý opak! V BOJI MEZI DOBREM A ZLEM, PRAVDOU A LŽÍ, NELZE BÝT NEUTRÁLNÍ A PŘESTO ZŮSTAT SLUŠNÝ!!! Proto děkujeme za Vaši podporu!!!

Strana s bezkonkurenčně nejdelším názvem je označována zkráceně za Pravý blok. Partaj prosazuje, jak ostatně název, ve kterém je vložen politický program strany, napovídá, přímou demokracii, referenda a odvolatelnost politiků. Dlouholetým předsedou strany je Petr Cibulka.

http://www.cibulka.net

1. Petr Cibulka, disident a známý odpůrce komunistického režimu. Dlouholetý předseda Pravého bloku
2. PhDr. Miloslava Jebavá
3. František Kazilovský
4. Antonín Zejda
5. Eduard Seibert

 

7. Sdružení pro republiku - Republikánská strana Československa

Strana, která již jednou zanikla. Republikáni pod vedením kontroverzního Miroslava Sládka se na začátku 90. let dvakrát dostali do Poslanecké sněmovny, v roce 1996 získali 8% hlasů. Od předčasných voleb v roce 1998 již v Parlamentu nejsou zastoupeni a strana se rozpadla. Loni se odštěpenecké frakce spojily a do Eurovoleb vyrážejí pod staronovým názvem. Stranu opět vede Miroslav Sládek. Republikáni v případě zvolení chtějí především hájit zájmy České republiky, omezit byrokracii v Bruselu a chtějí iniciovat referendum o setrvání v EU.

http://www.republikani.com/

1. PhDr. Miroslav Sládek, jedna z osobností polistopadového dění, kontroverzní politik a neúspěšný kandidát na prezidenta. Dlouholetý předseda SPR-RSČ a později Republikánů Miroslava Sládka.
2. Josef Valenta
3. Zdeněk Krampera
4. Jaroslav Kopecký
5. Dušan Kučera

Témata: Eurovolby
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU útočí: Pokud budou Češi poslušní, dostanou odměnu. A když ne?

25.05.2018 22:23 Aktualizováno Brusel - Evropská unie chce zkrotit Visegrádskou skupinu podle známého hesla rozděl a panuj, píše…

Kdo nahradí senátora Čubu? Probíhá druhé kolo voleb, zájem je minimální

25.05.2018 16:35 Aktualizováno Zlín - Velmi malý zájem zatím provází druhé kolo doplňovacích senátních voleb v obvodu Zlín, který…

Česko otevře další honorární konzulát ve Finsku, důvody jsou dva

25.05.2018 16:31 Praha/Helsinky - Česká republika otevře druhý honorární konzulát ve Finsku. Posílením…

Důvody k rezignaci politika? Nevěra Čechům příliš nevadí, závažnější je…

25.05.2018 15:59 Praha - Přibližně devět z deseti Čechů si myslí, že politik by měl odstoupit, pokud je obviněn nebo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama