Jednání o brexitu nesmí poškodit vztahy EU s Británií. Dopady by byly závažné, soudí diplomat

Praha - Český velvyslanec při EU Martin Povejšil dne upozornil, že jednání o brexitu je třeba vést tak, aby nepoškodilo vztahy obou stran. Pokud by k tomu přeci jen došlo, mohlo by se to přelít i do jiných oblastí a mohlo by negativně ovlivnit činnost NATO, což není v zájmu žádné strany.

Přidejte svůj názor

Brexit, ilustrační foto

"Musíme myslet nejenom na cíl vyjednávání, ale i na samotný proces," řekl Povejšil na mezinárodní konferenci Prague European Summit. Očekává, že rozhovory budou složité, přesto by podle něj bylo velmi špatné, kdyby po jednání zůstalo mezi Británií a zbývající sedmadvacítkou napětí a pocit nespravedlnosti.

"Nesmíme zapomínat, že 22 zemí Evropské unie je i členem NATO. Neradi bychom viděli, kdyby se takové napětí přelilo i do aliance a ovlivnilo její fungování," řekl Povejšil.

Upozornil na to, že bezpečnostní a obranné zájmy Británie a EU jsou shodné a nezmění se to ani po brexitu. Připomněl v této souvislosti britské ujištění, že Londýn chce s EU v bezpečnostních otázkách do budoucna nadále spolupracovat.

Také poradce Evropské komise pro otázky brexitu Steffan De Rynck na konferenci varoval před vytvářením politického napětí při jednání o brexitu. "Musíme stále mít na paměti, že cílem jednání je najít dohodu," uvedl. Obě strany podle něj mají zájem na tom, aby se co nejdřív podařilo rozhovory vypořádat, a překonat tak nejistotu ohledně budoucnosti, která od loňského referenda o vystoupení Británie z EU panuje.

Šéf britské obchodní komory v Bruselu Glenn Vaughan uvedl, že rozhovory o brexitu musí být vedeny tak, aby způsobily co nejmenší škody britské i evropské ekonomice, které se obě poslední desetiletí musely vyrovnávat s následky hospodářské krize. Zároveň upozornil na to, že pro britské firmy bude brexit v každém případě znamenat ztráty, konečná podoba dohody určí, jak velké budou.

Christian Bluth z německé Bertelsmannovy nadace řekl, že podle propočtů této nadace bude mít britský odchod z EU z dlouhodobého hlediska největší ekonomický dopad na Irsko, následovat bude Británie. Brexit podle nadace silně zasáhne i Belgii a Nizozemsko, i když u těchto států bude dopad výrazně nižší než v případě obou ostrovních zemí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidovci posílají do senátních voleb Hayata Okamuru, rýpl si do Zemana a…

23.05.2018 10:58 Aktualizováno Praha - Lidovci vyšlou do senátních voleb v Praze 8 tlumočníka a překladatele Hayata Okamuru,…

Platy politiků a soudců? Vláda schválila nový algoritmus výpočtu

23.05.2018 10:19 Praha - Vláda dnes nařízením schválila nový způsob výpočtu průměrné měsíční hrubé mzdy v…

Oslavy 28. října? Babiš chce podrobný plán, zmocněnec vypracuje minutovník

23.05.2018 10:15 Praha - Vládní zmocněnec pro přípravy oslav 100. výročí vzniku Československa Zdeněk Novák dnes…

Příspěvky pro invaliditu 2. až 4. stupně? Ministerstvo chystá komplex změn

23.05.2018 09:12 Aktualizováno Praha - Ministerstvo práce a sociálních věcí do konce roku připraví komplexní návrh změn příspěvků…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama