Nízké důchody, malé platy. Co Čechům vadí nejvíc? Filip hovoří o zásadním ekonomickém problému

ROZHOVOR - V České republice máme sice evropské ceny, ale nikoli evropské mzdy a sociální systém, který funguje v jiných zemích. To se promítá do výše penzí a platů, které jsou nízké. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz to uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip, který také prozradil, jak bude vypadat předvolební kampaň strany a co jim může KSČM nabídnout.

Přidejte svůj názor 40 komentářů

Vojtěch Filip (KSČM)

Poslední průzkumy přisuzují Komunistické straně Čech a Moravy zisk zhruba 14 procent hlasů v podzimních volbách. Pro mnoho lidí je ale KSČM stranou nevolitelnou, jiní na ni naopak nedají dopustit. Předseda strany Vojtěch Filip má však jasnou představu, jak zaujmout voliče a co v České republice chybí. Největší důraz klade na sociální systém, který podle něj nefunguje tak, jak by měl.

Proč by měli lidé v podzimních volbách volit KSČM?
 
Protože jsme skutečnou alternativou. Představujeme jistotu plnění levicového programu, který je zaměřen na rozvoj a prosperitu našich občanů, zejména ze  středně a nízkopříjmových skupin. Na to, aby se naši občané mohli cítit hrdí ve státě, který jim poskytuje kvalitní servis, neboť to má být jeho úloha, i když to mnozí politici nechtějí uznat.
 
Kdybyste měl vypíchnout jedno téma, jeden problém, ke kterému nabízíte řešení a jiné strany se mu podle Vás nevěnují, který by to byl?
 
Obecně se strany nevěnují tomu, že naše ekonomika roste a přitom naši občané to nepociťují v jejich vlastních domácích rozpočtech. Třetina lidí v České republice není připravena na jakýkoliv mimořádný výdaj vyšší než deset tisíc. Ten pro ně může být likvidační a mohou se dostat do dluhové spirály. To musí skončit. Ty nutné kroky k tomu, aby se to nedělo, nejsou jenom jednotlivé a samospásné. Jde o to nastavit systém progresivního zdanění, včetně snížení daně v nejnižším příjmovém pásmu. Zvýšit minimální mzdy, změnit exekutorský  byznys v současném pojetí a změnit i půjčkový byznys.
 
Jaká další témata pro vás budou v letošních volbách stěžejní?
 
Nemravné církevní restituce pokračují přes sliby politiků před minulými volbami. To ukončíme. Navýšení důchodů proběhlo pouze kosmeticky. To změníme. Výstavba startovacích bytů pro mladé rodiny se neděje. To změníme. Majetková přiznání jako hlavní protikorupční instrument neexistuje v účinné podobě. To změníme. Zajistíme skutečné plánování a realizaci výstavby liniových staveb a mohl bych pokračovat, ale nevešlo by se Vám to do rozhovoru, neboť potřebných kroků pro naše občany, které byly doteď ignorovány, je mnoho. 
 
Jak bojujete s tím, že si vaše strana nese stín z minulosti, který není u spousty občanů populární?
 
Nevím o jakém stínu mluvíte. KSČM má vlastní 27 let dlouhou historii, která je na rozdíl od jiných stran a hnutí bez stínu, bez korupčních a privatizačních skandálů. Za některé zbytečné chyby jiné předešlé strany, KSČ, jsme se i omluvili, protože uznáváme principy sebereflexe. Co je ale podstatné, že v minulosti v naší republice existovaly jistoty, které komunistické hnutí  prosazovalo a které dnes neexistují. Jsou přitom zcela zásadní a klíčové pro život. To znamená jistotu práce, bydlení a zcela dostupných základních potřeb, jako je kvalitní jídlo a zdravotnictví. 
 
Máte představu, kolik do předvolební kampaně chcete investovat peněz? 
 
Rozhodně neplánujeme žádnou obří kampaň ani billboardovou smršť, neboť ani nevěříme, že to je správný způsob. Naší devízou jsou konzistentní postoje a kontaktní kampaň, kterou považujeme za nejlepší. Přímý kontakt s občany je nenahraditelný. 

Co v současné době nejvíce tíží české občany?
 
Nízké platy a nízké důchody. Máme tu totiž evropské ceny, ale nikoli evropské mzdy a sociální systém. To, že jakýkoliv mimořádný výdaj může ohrozit jejich fungování. Ať už je to oprava ledničky nebo nepřiměřeně vymáhaná pokuta za banalitu. To by stát neměl dopustit. Zničit život člověka je strašné obecně, a to zvláště pokud to je v přímé souvislosti s chováním státu. Celá společnost na to mimochodem doplácí, neboť to společně zaplatí. 
 
Jsou podle Vás občané v České republice v bezpečí?
 
Zatím relativně ano. V dnešním světě samozřejmě nikdy nevíte, co se může stát. Hlavně se musíme starat o to, abychom bezpečnostní riziko co nejvíce eliminovali. To znamená, že například v otázce příjímání imigrantů z rizikových zemí musíme být rezistentní vůči snaze o jejich přerozdělování, ze strany států EU, které tento problém primárně způsobily.
 
Rozdělme si občany do třech vrstev, mladé lidi s čerstvým volebním právem, poté produktivní lidi ve středním věku a seniory. Co můžete které skupině nabídnout?
 
Nerozdělujme příliš naše občany. Většina opravdových zájmů jim je společných. Pokud na toto mám přistoupit, tak pro mladé lidi nabízíme jistotu uplatnění a založení vlastní soběstačné domácnosti, kterou dnes nemají a mnohdy tápou. Pro lidi středního věku nabízíme přívětivé úřady, zvýšení mzdy, která velice zaostává za mzdami v jiných částech EU. Pro seniory nabízíme bezplatný rychlý přístup k zdravotní péči a zlepšení ekonomické situace, kterou si zaslouží, vzhledem k celoživotně odvedené práci. 
 
Je sice předčasné o tom mluvit, ale už víte, se kterou stranou byste v případě úspěchu rozhodně nešli do koalice?
 
Jak sám říkáte, tak je to předčasné. Je na voličích, aby rozhodli. My půjdeme do koalice s pouze s takovými lidmi, kteří nám umožní splnit náš program, který jsme slíbili voličům. To je klíčové. Na rozdíl od jiných stran nezradíme náš program pro nějaké pozice. 

Vstupte do diskuze (40)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Masaryka vítalo v USA sto tisíc lidí. Proč ho Američané milují víc než…

22.05.2018 19:27 Aktualizováno Praha - První prezident Československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk se nesmazatelně zapsal do…

Dufek pohrozil ČSSD: Odbory připraví stranu o hlasy, pokud nepůjde do vlády

22.05.2018 19:24 Praha - Zemědělské odbory se budou snažit o odliv voličů ČSSD, pokud strana nevstoupí do…

Prezident Zeman se sejde se zástupci amerických firem

22.05.2018 18:54 Praha - Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek odpoledne na Pražském hradě setká se zástupci…

Zemanův spor o Peroutku se vrací na začátek, NS nařídil nové projednání

22.05.2018 18:54 Aktualizováno Brno - Nejvyšší soud (NS) vrátil spor o omluvu za výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama