Hrozivé, smutné. Sociální demokraty znepokojil poslední průzkum

Praha - Sociální demokracii podle čerstvého průzkumu volebních preferencí společnosti TNS Kantar čeká volební debakl. Mohl by ji postihnout podobný osud, jako někdejší vládní ODS. Ta se po angažmá ve vládě propadla na 7 procent. Podle šéfa volebního týmu strany Jana Birkeho je to jasný signál k zintenzivnění práce.

Přidejte svůj názor 145 komentářů

Bohuslav Sobotka na 38. sjezdu České strany sociálně demokratické

Sociální demokraty možná čeká v říjnových sněmovních volbách debakl. Podle zatím posledního průzkumu společnosti TNS Kantar pro Českou televizi (ČT) by získali jenom 10 procent voličských hlasů. Předběhli by je i Občanští demokraté (ODS) a komunisté (KSČM). První by se ziskem 31,5 procenta bylo hnutí ANO Andreje Babiše.

Sociálním demokratům tak možná hrozí podobný osud, jako Nečasově ODS. Ta jakožto nejsilnější vládní strana z roku 2013 skončila v předčasných volbách až na pátém místě se ziskem pouhých 7,2 procenta hlasů.

"Poslední průzkumy považuji za znepokojivé. ČSSD se nedaří prodat výsledky své úspěšné vlády," sdělil pro EuroZprávy.cz poslanec a ministr pro lidská práva a rovné příležitosti Jan Chvojka (ČSSD). 

"Jako by všechny skandály exministra financí padaly na náš účet," podivuje se Chvojka. Sám chce požadovat po vedení volebního štábu, aby situaci analyzovalo a řešilo. Volební tým ČSSD vede starosta Náchoda Jan Birke. 

"Musíme mít jasno, proč ztrácíme a jak získáme zpátky důvěru voličů," dodal ještě ministr. Jako "hrozivý" označil propad preferencí ČSSD její poslanec Antonín Seďa na twitterovém účtu.

Krátce okomentoval pro EuroZprávy.cz předvolební průzkum volební šéf ČSSD Jan Birke. "Je to pro nás signál k intenzivní práci a posílení kampaně směrem k programovým tématům," uvedl.

Na svém Facebooku okomentoval zveřejněný průzkum krátce a výstižně Zdeněk Škromach (ČSSD), který neuspěl v senátních volbách v loňském roce. Ke sdílenému článku ČTK, který mluví o tom, že ČSSD je až čtvrtá, napsal pouhé: "Smutné,". 

K průzkumu se dnes obsáhleji vyjádřil dřívější předseda ČSSD a expremiér Jiří Paroubek na svém blogu serveru Aktuálně.cz. "Nechci připomínat hlupáčkům typu ministra Chvojky jejich nedávná slova o mě jako o „muži minulosti“, který již ČSSD nemá co nabídnout. Muž přítomnosti a budoucnosti Chvojka se stává spolu s jinými hrobařem sociální demokracie. Osobně se domnívám, že se z této složité situace může sociální demokracii ještě dostat a získat 15 – 17 % hlasů, odvrátit tak ostudnou a destruktivní porážku," píše.

Tento týden chce navíc sepsat článek, ve kterém doporučí vedení ČSSD, jak postupovat v programové oblasti, aby se podařilo trend ztráty voličské přízně zvrátit.

Vstupte do diskuze (145)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přijmeme pár desítek uprchlíků a bude klid? Zaorálek přišel s nápadem,…

10.12.2017 22:04 Aktualizováno Praha/Brno – Evropská komise se tento týden rozhodla zažalovat ČR, Polsko a Maďarsko, že migranty…

Karel Schwarzenberg slaví 80. narozeniny, vyslal mrazivé varování. Jde…

10.12.2017 22:04 Aktualizováno Praha – Čestný předseda TOP 09 a jeden z takzvaných „otců zakladatelů strany“ Karel Scxhwarzenberg…

Ze Západu bych si příklad nebral, EU nás rozhodně neubrání, říká Koten z…

10.12.2017 20:27 Aktualizováno Praha - Předseda Výboru pro bezpečnost Radek Koten (SPD) obhajuje záměr SPD vystoupit z NATO a…

Europoslanec za ANO odmítl diskutovat se zástupci SPD a KSČM. Je to pro mě…

10.12.2017 18:34 Aktualizováno Praha - V pořadu České televize se odmítl vyjádřit europoslanec za hnutí ANO Petr Ježek k uznání…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama