Lidovci a STAN okomentovali volební průzkum. Na 10 procent si věří

Praha - Jak hodnotí představitelé volební koalice Lidovci a Starostové včerejší průzkum veřejného mínění, ve kterém jim agentura Focus přisoudila jenom 7,4 procenta? Subjekt musí v podzimních sněmovních volbách získat alespoň 10 procent voličských hlasů.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Volební sjezd KDU-ČSL 2017

KDU-ČSL na svém víkendovém sjezdu zpečetila volební koalici s hnutím Starostové a nezávislí (STAN) Petra Gazdíka. Na sjezdu subjekt představil také předvolební spot, který vznikl pod taktovkou režiséra Filipa Renče. V pondělí byl zveřejněn první průzkum veřejného mínění, ve kterém obě strany figurovaly jako jeden subjekt. 

Podle agentury Focus by se ale koalice Starostů a lidovců do Sněmovny neprobojovala. Získala by pouhých 7,4 procenta hlasů. Jakožto volební koalice však musí dosáhnout minimálně na zisk 10 procent voličských hlasů. 

"Zatím jsme nic nepředvedli, takže výzkum odpovídá realitě," hodnotí pro EuroZprávy.cz číslo střízlivě europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Nicméně si myslím, že se to brzy změní, obrovsky jsme začali pracovat a máme rozhodně co nabídnout," míní. 

Podle předsedy STAN Petra Gazdíka je třeba věnovat pozornost tomu, která agentura průzkum zpracovává. "Budeme komentovat až průzkum některé z velkých uznávaných agentur," dodal pro EuroZprávy.cz.

Zmínil, že průzkumy agentur, které dříve pracovaly pro nějakou konkrétní politickou stranu nebo strany, nelze považovat za bezvýhradně důvěryhodné. "Zvláště když STAN u této agentury nemá žádné preference. To jsme dříve už zažili před krajskými volbami například ve Středních Čechách a získali jsme skoro 20 procent," sdělil Gazdík. 

Optimistou je i předseda KDU-ČSL a potencionální kandidát na post českého premiéra Pavel Bělobrádek. "Věřím, že po sjezdu půjdeme nahoru," napsal pro EuroZprávy.cz. Dodal, že průzkum agentury Phoenix dává subjektu přes 10 procent. Agentura Phoienix zveřejnila průzkum stranických preferencí v polovině měsíce ještě před sjezdem lidovců, společnému subjektu přisoudila 10,3 procenta hlasů.

"O 10 procent se nebojím," dodal ve stejném duchu Zdechovský. Krátce před sjezdem přišla s průzkumem veřejného mínění také uznávaná agentura CVVM. Ta přisoudila lidovcům 8 a půl procenta a Starostům 2 procenta. Do Sněmovny by se tak na podzim s celkovým ziskem přes 10 procent dostali.

Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Všichni Zemanovi závidí, vysmívá se Ovčáček politikům a úřadům

22.07.2017 17:31 Praha - Prezident Miloš Zeman bude v návštěvách krajů od září pokračovat, nejsou součástí…

ODS a Kubera přinesou totalitní kapitalismus, říká spisovatel a publicista…

22.07.2017 16:19 Praha - V týdnu oznámil senátor Jaroslav Kubera (ODS), že možná zasáhne do prezidentské volby…

Jurečka chce zaměstnat stovky Ukrajinců, budou dělat sezónní zemědělské…

22.07.2017 13:54 Praha - Ministerstvo zemědělství chce zrychlit přijímání pracovníků z Ukrajiny do českých…

Faltýnek je milionář? Z Agrofertu získal přes čtyři miliony korun

22.07.2017 12:09 Praha - Předseda poslanců hnutí ANO a jeho první místopředseda Jaroslav Faltýnek loni získal od…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama