Lidovci a STAN okomentovali volební průzkum. Na 10 procent si věří

Praha - Jak hodnotí představitelé volební koalice Lidovci a Starostové včerejší průzkum veřejného mínění, ve kterém jim agentura Focus přisoudila jenom 7,4 procenta? Subjekt musí v podzimních sněmovních volbách získat alespoň 10 procent voličských hlasů.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Volební sjezd KDU-ČSL 2017

KDU-ČSL na svém víkendovém sjezdu zpečetila volební koalici s hnutím Starostové a nezávislí (STAN) Petra Gazdíka. Na sjezdu subjekt představil také předvolební spot, který vznikl pod taktovkou režiséra Filipa Renče. V pondělí byl zveřejněn první průzkum veřejného mínění, ve kterém obě strany figurovaly jako jeden subjekt. 

Podle agentury Focus by se ale koalice Starostů a lidovců do Sněmovny neprobojovala. Získala by pouhých 7,4 procenta hlasů. Jakožto volební koalice však musí dosáhnout minimálně na zisk 10 procent voličských hlasů. 

"Zatím jsme nic nepředvedli, takže výzkum odpovídá realitě," hodnotí pro EuroZprávy.cz číslo střízlivě europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Nicméně si myslím, že se to brzy změní, obrovsky jsme začali pracovat a máme rozhodně co nabídnout," míní. 

Podle předsedy STAN Petra Gazdíka je třeba věnovat pozornost tomu, která agentura průzkum zpracovává. "Budeme komentovat až průzkum některé z velkých uznávaných agentur," dodal pro EuroZprávy.cz.

Zmínil, že průzkumy agentur, které dříve pracovaly pro nějakou konkrétní politickou stranu nebo strany, nelze považovat za bezvýhradně důvěryhodné. "Zvláště když STAN u této agentury nemá žádné preference. To jsme dříve už zažili před krajskými volbami například ve Středních Čechách a získali jsme skoro 20 procent," sdělil Gazdík. 

Optimistou je i předseda KDU-ČSL a potencionální kandidát na post českého premiéra Pavel Bělobrádek. "Věřím, že po sjezdu půjdeme nahoru," napsal pro EuroZprávy.cz. Dodal, že průzkum agentury Phoenix dává subjektu přes 10 procent. Agentura Phoienix zveřejnila průzkum stranických preferencí v polovině měsíce ještě před sjezdem lidovců, společnému subjektu přisoudila 10,3 procenta hlasů.

"O 10 procent se nebojím," dodal ve stejném duchu Zdechovský. Krátce před sjezdem přišla s průzkumem veřejného mínění také uznávaná agentura CVVM. Ta přisoudila lidovcům 8 a půl procenta a Starostům 2 procenta. Do Sněmovny by se tak na podzim s celkovým ziskem přes 10 procent dostali.

Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šlechtová se sejde se Zemanem, budou jednat o náčelníkovi generálního štábu

25.02.2018 15:17 Praha - Ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO) bude ve středu informovat prezidenta Miloše…

V Praze byl zadržen bývalý vůdce Kurdů, podle Ankary jeden z nejhorších…

25.02.2018 15:10 Aktualizováno Praha/Istanbul - Turecká oficiální tisková agentura Anadolu dnes oznámila, že české úřady v sobotu…

ČSSD usnesení k Babišovi podle Hamáčka nezmění

25.02.2018 14:31 Praha - Sociální demokraté se podle předsedy Jana Hamáčka nechystají revokovat usnesení sjezdu…

Sněmovna posoudí zmírnění podmínek pro použití výbušnin

25.02.2018 09:32 Praha - Sněmovna by se měla na nejbližší schůzi zabývat zjednodušením podmínek, za nichž je možné…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama