Odchod Babiše? Nic se nezmění, ministerstvo bude řídit z Agrofertu, lamentuje Kalousek

Praha - Změna v čele ministerstva financí nezajistí podle exministra a předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska objektivní prověření pochybností kolem podnikatelských aktivit odcházejícího šéfa resortu Andreje Babiše (ANO). Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) očekává od nového ministra financí Ivana Pilného (ANO), že zajistí peníze na navýšení mezd pracovníků v sociálních službách, kultuře a bezpečnostních složkách od 1. července.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Volební sjezd TOP 09 (28. 11. 2015)

Babiš bude podle Kalouska dál ministerstvo řídit, i když ho ve funkci nahradí Pilný. "Nezmění se vůbec nic, Andrej Babiš dál bude řídit ministerstvo financí, už ne z Letenské ulice, ale z Agrofertu. Pan premiér (Bohuslav Sobotka) dál ponese odpovědnost za jeho finanční čachry. Skutečnou změnu mohou přinést pouze volby," řekl dnes Kalousek novinářům.

Jmenováním Pilného podle něj skončí ústavní krize, protože prezident Miloš Zeman učiní rozhodnutí, jehož oddalování ji způsobovalo. Vládní krize ale podle něj "skončila tam, kde začala, nezmění se vůbec nic".

Zeman odvolá vicepremiéra a ministra financí z vlády odpoledne. Na pozici místopředsedy vlády Babiše nahradí příští týden ministr pro životní prostředí Richard Brabec (ANO).

Předseda opoziční ODS Petr Fiala v tiskové zprávě uvedl, že Babiš odchází pozdě a za skandálních okolností. Dosavadní ministr podle něj přeháněl svoje zásluhy, zatajoval selhání a nemluvil pravdu o svých praktikách. "Zanechává po sobě návrh deficitního rozpočtu, přitom sám osobně sliboval rozpočet vyrovnaný," řekl Fiala. Babiš se podle šéfa ODS také zpronevěřil svým slibům, že zlepší podnikatelské prostředí pro malé a střední podnikatele.

Pilný už uvedl, že na ministerstvu ani ve Finanční správě neplánuje personální změny. Návrh rozpočtu se schodkem 50 miliard korun, který přebere od svého předchůdce, považuje za rozumný. Rád by v něm dal větší důraz na investice. "Mandatorní výdaje nám stoupají a je potřeba v tom být velmi opatrný, ale samozřejmě není možné tu ekonomiku uškrtit," řekl. Ptát se chce například u výdajů na vědu, výzkum a inovace, zda představují spotřebu, nebo investici.

Rozpočet má podle Sobotky brát ohled i na další růst platů ve veřejném sektoru a nezapomínat na rozvoj dopravní infrastruktury. "Třetí velké téma je hladké čerpání evropských fondů," uvedl Sobotka s tím, že ministerstvo financí musí zajistit dostatek peněz na spolufinancování.

Pilný by podle Sobotky měl být aktivní i v řešení útlumu činnosti těžební společnosti OKD a starých případů České exportní banky tak, aby co nejméně zatěžovaly veřejné rozpočty. Premiér také očekává, že nový ministr vládě předloží analýzu používání zajišťovacích příkazů daňovou správou, podle kritiků nadužívání tohoto nástroje zatěžuje podnikatele.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Piráti chtějí zrušit pokuty pro vodáky pod vlivem alkoholu

26.04.2018 15:03 Praha - Piráti chtějí zrušit pokuty pro vodáky za jízdu pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových…

Rvačka kvůli Libeňskému mostu? Na zastupitelstvu bylo dusno, Stropnický…

26.04.2018 14:11 Aktualizováno Praha - Pražští zastupitelé neschválili po několikahodinových sporech o osud Libeňského mostu…

Pelikán podal kárnou žalobu advokáta, údajně kryl oddlužovací agenturu

26.04.2018 13:26 Aktualizováno Praha - Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO) podal k České advokátní komoře (ČAK)…

Z Miloše Zemana je světová celebrita? Citují ho média z celého světa

26.04.2018 13:03 Praha/Svět - Prezident Miloš Zeman na oslavách 70 let od vzniku Izraele na Pražském hradě opět…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama