Nová hrozba pro Česko? Zeman pozval firmu, před kterou varovala BIS

Praha/Peking - Krátce po Zemanově návštěvě Číny oznámila mezinárodní telekomunikační společnost Huawei, sídlící v čínském Šen-Čenu, že je připravena v Česku proinvestovat téměř 9 miliard korun. Před společností už přitom v minulosti varovala Bezpečnostní informační služba (BIS) a Američané ji vnímají jako bezpečnostní hrozbu. Společnost Huawei pro EuroZprávy.cz uvedla, že tato obvinění jsou bezpředmětná.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Miloš Zeman, prezident ČR

O tom, že by čínský gigant Huawei chtěl v Česku investovat, informoval už včera na svém twitterovém účtu mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

Společnost Huawei rychle roste a jedním z nejúspěšnějších prodejců chytrých telefonů, dominuje hlavně v Asii. Prezident Zeman se na své čínské návštěvě setkal s ředitelem společnosti Guo Pchingem. Schůze se účastnil také ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD), policejní prezident Tomáš Tuhý a poradce prezidenta Martin Nejedlý. Tématem hovoru mělo být zprostředkování pomoci při zajištění kybernetické bezpečnosti dat.

Guo Pching potvrdil, že Huawei plánuje investovat zhruba 360 milionů amerických dolarů v Česku v příštích pěti letech, společnost by měla lidem poskytnout i 4 tisíce nových pracovních míst. Informace poskytuje tisková zpráva na webových stránkách společnosti.

V minulosti přitom před působením společnosti varovala Bezpečnostní informační služba (BIS). Ta v roce 2014 ve výroční zprávě uváděla, že Huawei je dlouhodobě ve světě podezříváno ze spolupráce s čínskými zpravodajskými službami a podílu na výzvědných aktivitách. Huawei je přitom už několik let klíčovým partnerem pro naše mobilní operátory a dodává technologie pro přenos signálu.

Jako bezpečnostní hrozbu společnost označil v roce 2012 zpravodajský výbor amerického Kongresu. Společnost Huaweii a ZTE by se prý údajně mohly věnovat vojenské špionáži. Výbor tehdy vyzval k bojkotu zařízení, které tyto společnosti produkují. „Kdo chce chránit sebe a svou zemi, ať nepodniká s Huawei,“ řekl tehdy Mike Rogers, republikán a bývalý agent FBI.

„Tato obvinění, popsaná v článku, jsou bezpředmětná. Dodržujeme přísné normy zákaznických zakázek a vysoké standardy zabezpečení produktů . Máme prokázané zkušenosti s poskytováním bezpečných produktů našim zákazníkům. Díky tomuto příkladnému přístupu jsme důvěryhodným partnerem téměř pro každého významného telekomunikačního operátora na světě. Chápeme zvýšené bezpečnostní nároky v oboru ICT technologií a vždy striktně dodržujeme zákony a předpisy zemí, ve kterých působíme,“ zaslal vyjádření k výše zmíněným obviněním pro EuroZprávy senior PR manažer společnosti Huawei Karel Taschner.

Huawei chce nyní v rámci nových investic prohloubit spolupráci s Českem u projektů, jako je širokopásmové připojení a projekty chytrých a bezpečných měst. Podíl tržeb společnosti v Česku dosáhl loni v září 20 procent. V domovské Číně jde o společnost, která je druhou nejúspěšnější co do počtu prodaných přístrojů. Lepší už je podle odhadů společnosti Canalys jen čínský gigant Xiaomi.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nečasová je vinna, rozhodl soud. Nečas podle něj nemluvil pravdu

22.11.2017 12:43 Aktualizováno Praha - Za zneužití Vojenského zpravodajství uložil soud Janě Nečasové (dříve Nagyové) dvouletý…

Zemanovy plky nebudu respektovat, Pelikán patří do kriminálu. Kalousek je…

22.11.2017 12:25 Praha – Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek nešetří kritikou na účet končící vlády i prezidenta…

Mandátový výbor Sněmovny povede komunista Grospič

22.11.2017 11:55 Praha - Předsedou sněmovního mandátového a imunitního výboru zvolili jeho členové podle informací…

Zeman dal Putinovi další dárek, musíte ho zastavit. Pánek, Putna, Kolář,…

22.11.2017 11:47 Aktualizováno Praha – Řada známých českých diplomatů v otevřeném dopise zareagovala na cestu Miloše Zemana do…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama