Evropský parlament bude řešit Babiše. Absolutně nepřijatelné, reagují čeští europoslanci

Brusel/Praha - Evropský parlament se bude zabývat hrozbou ovlivňování médií v Česku. Europoslanci mají bod projednávat ve čtvrtek 1. června. Podle některých českých europoslanců ale projednávání této otázky Česko výrazně poškodí. Projednávání bodu nevadí europoslanci za TOP 09 Jaromíru Štětinovi.

Přidejte svůj názor 56 komentářů

Evropský parlament

I přes snahu některých českých europoslanců za KDU-ČSL stáhnout tento bod z jednání, se Evropský parlament bude otázkou zneužívání médií v Česku zabývat. Bod bude projednáván pod názvem "Prohlášení komise: riziko politického zneužívání médií v ČR" ve čtvrtek 1. června. Původně přišla s tímto návrhem nejsilnější frakce Evropská lidová strana (EPP).

Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) se zasazovala o stažení bodu v otevřeném dopise. "Chápu kolegy z jiných zemí, že se o to zajímají. Ale na jednání europarlamentu by to mělo přijít až ve chvíli, kdy se ukáže, že si s tím nevíme rady. My to řešit umíme, máme na to páky," odůvodnila tehdy svou iniciativu. Nyní už je jisté, že otázka se na evropské úrovni řešit bude. Mezi českými europoslanci to vzbuzuje rozporuplné reakce.

Podle Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) projednávání této otázky Česko poškodí. "Českou republiku to poškodí a to na dlouhá léta. Bude nás to řadit mezi země s málo vyspělou demokracií, což prostě nejsme," sdělil pro EuroZprávy.cz. "Podle mě dělat z jednoho případu obrovský skandál a prát špinavé prádlo v EP, je absolutně nepřijatelné," dodal. 

Své vyjádření poskytla i europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD). "Myslím, že Českou republiku poškozuje zejména vnímání obrovské koncentrace ekonomické, politické a mediální moci v rukou jedné osoby a existující střet zájmů. To, že byla debata zařazena na plénum bude pravděpodobně znamenat zvýšený zájem o politickou situaci v České republice. A to nikoliv v dobrém slova smyslu," uvedla.

Poměrně vstřícně se k celé záležitosti staví europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina. "S projednáváním svobody slova v EP souhlasím," sdělil pro EuroZprávy.cz. "Média jsou u nás zneužívána. A není to jen náš problém, my jsme Evropa," doplnil.

Zcela odmítavý postoj vyjádřil europoslanec a předseda euroskeptických Svobodných Petr Mach. "Problém využívání médií Andrejem Babišem je náš český problém, ten si musíme vyřešit u nás a nejlépe ve volbách, Evropský parlament do toho nemá co mluvit," vyjádřil své stanovisko pro EuroZprávy.cz.

"To, co Andrej Babiš dělal, že plánoval s redaktory, kdy a jak publikovat dehonestující materiály na své politické konkurenty, je politicky odporné a neetické, ale není to ilegální. Jsou to jeho noviny. A proč je má? Babiš zbohatl díky EU. Jeho Agrofert je největším příjemcem evropských dotací, jeho Agrofert využíval daňové pobídky, které schválila Evropská komise, Babiš vydělává na povinném přimíchávání biopaliv do nafty, které vymyslela EU," doplnil Mach.

Na svém twitteru se vyjádřil i Stanislav Polčák (STAN):

Europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná nás odkázala na své dřívější vyjádření. "Věřím, že v prvé řadě, by se špinavé prádlo mělo prát doma. Předpokládám, že většina lidí svými problémy také neobtěžuje sousedy. Tento nešťastný krok může dle mého názoru celou situaci jen zhoršit a zbytečně nám ztížit na evropské půdě již tak dost složitou situaci," píše na svých internetových stránkách.

Vstupte do diskuze (56)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vypovězení smlouvy s Liglassem je standardní, myslí si Zeman

20.09.2017 19:47 Praha - Prezident Miloš Zeman považuje rozhodnutí kyrgyzské vlády o odstoupení od dohody s českou…

Z ústavy by mohla zmizet anomálie: Poslanec jako jedinec nebude mít právo…

20.09.2017 15:03 Praha - Ve Strakově akademii se dnes konala debata o případných změnách české ústavy. Právní…

Odchodné ze Sněmovny? Připraveno je 50 milionů, exposlanec může dostat i…

20.09.2017 14:55 Praha - Poslanci, kteří už nebudou v říjnových volbách mandát obhajovat, nebo jej neobhájí,…

Polčák zůstal šéfem Sdružení místních samospráv, představil plány do…

20.09.2017 13:27 Praha - Europoslanec Stanislav Polčák (STAN) byl opět zvolen do čela Sdružení místních samospráv,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama