Sobotka chystá odstřel Zemana, možná mu pomůže Škromach

Komentář Miroslava Horkého - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vytáhl znovu do boje. Chystá se odstřel Zemana, dějství druhé. ČSSD možná postaví levicového kandidáta do boje o Hrad. Sáhne Sobotka po skutečně levicovém Zdeňku Škromachovi na úřad práce a odčerpá tak hlasy Miloši Zemanovi?

Přidejte svůj názor 166 komentářů

Prezident Miloš Zeman s předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou

Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes připustil, že by jeho strana mohla postavit do prezidentských voleb vlastního kandidáta. Stal se tak prvním předsedou parlamentní strany, který něco takového nahlas vyslovil. Pokud k tomu skutečně dojde, vážně by to mohlo ohrozit pozici Miloše Zemana.

Sobotka i ČSSD musí vědět, že jejich kandidát nebude mít šanci

Shrňme si fakta. Premiér dnes pro ČTK naznačil, že by strana mohla postavit „skutečně levicového kandidáta“ do prezidentské volby, jež se bude konat příští rok v lednu. Nebuďme naivní, Sobotka i další straníci, s nimiž to zajisté (jako demisi vlády) pečlivě probral, musí vědět, že jejich kandidát v žádném případě nebude moci vyhrát. Zaprvé, strana nemá silnou charismatickou osobnost, která by dokázala oslovit masy. Zadruhé, preference této „tradiční politické strany“ jsou téměř na historickém minimu. No a zatřetí, když v minulé prezidentské volbě ČSSD postavila svého kandidáta Jiřího Dienstbiera, skončil s odřenýma ušima na čtvrtém místě. Pokud tedy sociální demokraté alespoň trochu přemýšlí, musí si těchto skutečností býti vědomi.

Premiér chce už podruhé překazit zvolení Zemana prezidentem

O co jim tedy jde? Je to jednoduché. Chystá se odstřel Zemana, dějství druhé. Bohuslav Sobotka už jednou překazil Miloši Zemanovi prezidentství, které měl v roce 2003 už už na dosah. Řekněme si na rovinu, že Sobotka si teď může být jistý v kramflecích. Jeho největší straničtí odpůrci se stáhli do ústraní (Zimola, Škromach, Hašek), ve sporu se Zemanem a po trapné hradní reality show se za ním strana poměrně jednotně sešikovala. I kdysi podporovatel Miloše Zemana, ministr Chovanec, připouští možnost, že strana podpoří někoho jiného. Strana i Sobotka vědí, že jejich kandidát nevyhraje, pokud ale bude skutečně levicový, odčerpá Miloši Zemanovi podstatnou část hlasů, což ho může velmi výrazně poškodit.

Strana nesmí nasadit druhého Dienstbiera

Má to ale jeden háček, tento skutečně levicový kandidát nesmí být druhý Jiří Dienstbier. Tomu totiž část, převážně mimo městských voličů, nemohla přijít na jméno. Dienstbier byl představitelem liberálně levicového křídla ve straně, která však z hlediska politické geografie nenažene ČSSD tolik voličů, jako klasická „dělnická“ levice, reprezentovaná pány Škromachem a Foldynou. Ani to by ale nemuselo stačit, Zeman, ač čistě objektivně není levicovým kandidátem, je stále mezi svými voliči jako silně levicový vnímán.

Čistě hypoteticky by tak, pokud chce Bohuslav Sobotka zničit Miloše Zemana, měl do boje povolat svého lánského kamaráda z úřadu práce, Zdeňka Škromacha. Pokud ten by se neomezil jen na cachtání v bazénku, strana by mu na kampaň přispěla a on by ji měl skutečně důstojnou, cíl Sobotky by byl zřejmě naplněn. Hlasy by se rozdělily, Zeman by dokonce mohl utrpět porážku už v prvním kole. Otázkou ale je, zda by Zdeněk Škromach na tuto hru přistoupil a zda by za svého šéfa odvedl kus špinavé práce.

Předseda ČSSD možná přeceňuje svoje možnosti a sílu

Ale jelikož politika je hra o nespočtu proměnných, ČSSD musí brát ohled i na to, jak vypadá struktura kandidátů na pravici a ve středu. Jména Marek Hilšer, Michal Horáček a Jiří Drahoš se zatím zdají být neslaná nemastná a volič u nich zatím neví, co pořádně čekat. Pokud tedy Sobotka skutečně nechce, aby byl příštím prezidentem opět Miloš Zeman, bude muset své kroky koordinovat i s opozicí. Možná jsme ale jen svědky přehnaného sebevědomí, které uprostřed vládní krize premiér nabyl. Odvaha se mu musí nechat, otázkou však je, zda už nepřecenil svoje možnosti a síly.

Vstupte do diskuze (166)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Válečná sekera zakopána? Slova Fialy, Kalouska, Haška, Hollana či Okamury…

23.03.2018 09:57 Aktualizováno Praha - Bývalý premiér a expředseda ČSSD Bohuslav Sobotka oznámil, že končí na postu poslance. Dál…

Zeman je chudák a zoufalec. Toho nešťastníka už opravdu nemůže brát nikdo…

23.03.2018 08:45 Praha - Prezident Miloš Zeman poskytl velký rozhovor deníku Mladá fronta Dnes. mluvil v něm nejen o…

Česko možná vyhostí ruské diplomaty, řekl Babiš na summitu EU

23.03.2018 07:27 Aktualizováno Praha/Brusel - Český premiér v demisi Andrej Babiš v noci na dnešek po jednání summitu Evropské…

Zeman to pěkně schytal: Pojede jen tam, kde mu zaplatí otevřený bar.…

22.03.2018 21:59 Aktualizováno Praha – I ve svém druhém období bude prezident Miloš Zeman cestovat po krajích České republiky.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama