Proč jede Zeman do Číny? Nová Hedvábná stezka má ekonomicky propojit 65 zemí

Praha/Peking - Dnes v podvečer by měl prezident Zeman odletět na několikadenní pracovní návštěvu Číny. Zúčastní se také fóra One Belt, One Road. Prezident je některými politiky kritizován za to, že odlétá v době vrcholící vládní krize. Projekt nové Hedvábné stezky, jehož se fórum týká, by mělo ekonomicky propojit 65 zemí.

Přidejte svůj názor

Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman by měl odletět dnes v 18 hodin z pražského Letiště Václava Havla na pracovní návštěvu Číny. Hlavním účelem cesty bude mimo jiné jeho účast na fóru s názvem One Belt, One Road, která se týká projektu nové Hedvábné stezky. 

Zeman se má v pátek setkat s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, s předsedou čínské bankovní a regulační komise, či s předsedou společnosti Linglong Tyres, zabývající se výrobou pneumatik.

V sobotu se pak Zeman účastní debat okolo možné finanční a obchodní spolupráce mezi oběma zeměmi. Zeman by se měl setkat také s předsedou společnosti Huawei. V neděli se zúčastní zahájení fóra "Nové hedvábné stezky - One Belt, One Road". Fóra by se mělo zúčastnit na 28 hlav států a celkem 110 delegací z jednotlivých zemí. Celý projekt by ve svém výsledku měl Číně přinést postavení jakéhosi středobodu světových ekonomických záležitostí. Projekt se skládá ze dvou hlavních složek - pozemního ekonomického pásu Hedvábné stezky, který spojuje Čínu se střední Asií a dále na východ do Evropy, a oceánský pás vedoucí jižně od Číny směrem do Evropy a k Austrálii.

Funkčně se tato iniciativa snaží zlepšit pevnou infrastrukturu, měkkou infrastrukturu, ale i kulturní vazby. Geograficky zahrnuje zhruba 65 zemí, které tvoří přibližně 70 procent světové populace. Ekonomicky by to mohlo znamenat čínské investice blížící se 4 bilionům dolarů.

Podle amerického Centra pro strategické a mezinárodní otázky (CSIS) není Čína jedinou zemí, která přichází s iniciativou rozsáhlého ekonomického projektu. Například i Rusko se snaží prosadit projekt Euroasijské ekonomické unie, která zasahuje do oblastí, kterou by i nová Hedvábná stezka měla vést. Ostatně ruský prezident Vladimir Putin se fóra taktéž zúčastní. I ostatní státy, jako například Jižní Korea nebo Turecko, mají své vlastní vize rozvoje regionu. Dle Centra se Evropa a Spojené státy staví k projektu zdrženlivěji, ale některé země, zejména ty východoevropské, se chtějí ekonomického pásu účastnit více, než ty západní. I Itálie se k projektu staví pozitivněji, do Číny vysílá premiéra Paola Gentiloniho. Naopak Německo a Francie vysílají "pouhé" vysoké úředníky.

V pondělí Zeman odlétá z Pekingu do Nanjingu, kde se má setkat následující den s tajemníkem komunistické strany Li Qiangem a účastnit se také otevření českého národního pavilonu. Ve středu se Zeman setká v Šanghaji s tamním primátorem nebo se zástupci skupiny CEFC. Ve středu v podvečer by měl Zeman odletět ze šanghajského letiště zpět do Česka.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drahoš se nevybíravě pustil do Ovčáčka: Na to už se nedá ani slušně…

20.04.2018 23:27 Aktualizováno Praha – Kauza tweetů Jiřího Ovčáčka o Sýrii pokračuje. O víkendu se mluvčí prezidenta Miloše Zemana…

Filip chce Babišovi mluvit do obsazení ministerstev

20.04.2018 19:00 Praha - Premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš informoval dnes předsedu KSČM Vojtěcha Filipa…

ČSSD odsouhlasila nová jednání o společné vládě s ANO

20.04.2018 18:39 Praha - Sociální demokraté podle informací z odpoledního předsednictva strany obnoví jednání o…

Zeman bral LSD? Pouťové povídačky, tvrdí Hrad. Ovčáček je blbej, já u toho…

20.04.2018 16:27 Praha – Už v minulosti se v médiích psalo o tom, že se řada známých českých osobností po dohledem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama