Na tahu je nyní Zeman, míní Birke. Krajští politici ČSSD a ANO stojí za svými předsedy

Praha - Podle místopředsedy a volebního manažera ČSSD Jana Birkeho je po rozhodnutí premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) o návrhu na odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO) míč na straně prezidenta Miloše Zemana. Krajští politici z řad sociálních demokratů vítají dnešní krok předsedy vlády.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Bohuslav Sobotka na 38. sjezdu České strany sociálně demokratické

"Premiér má pro tento krok jednoznačnou podporu všech členů vedení ČSSD. Nacházíme se v této situaci jen kvůli hnutí ANO a Andreji Babišovi," konstatoval Birke. Sociální demokraté podle něj dál trvají na tom, že východiskem z vládní krize nemají být předčasné volby.

Birke také odmítl Babišova slova o tom, že situace je výsledkem lživé kampaně vůči němu. "Andrej Babiš bez jakýchkoli důkazů vykřikuje tu už několik měsíců cokoliv a jakkoliv, ale proti němu stojí minimálně nahrávky, které byly šokující nejenom pro celou politickou scénu, ale i pro celou zemi. Kde osnuje jednotlivé kroky a útoky na své politické konkurenty," uvedl s dodatkem, že jde o manýry, které pocházejí z východu.

Na další dění na politické scéně je podle Birkeho ČSSD schopna okamžitě reagovat. "V tuto chvíli sociální demokracie a vedení sociální demokracie funguje jako kompaktní celek, který stojí za předsedou," zopakoval. Další účastník dopoledního zasedání grémia ČSSD ministr zahraničí Lubomír Zaorálek kritizoval především to, jak Babiš přistupuje k nahrávkám zveřejněným na internetu, na kterých Babiš hovoří s redaktorem o připravovaných článcích o politických rivalech ve svých bývalých médiích. Zásahy do svobody médií označil Zaorálek za ohrožování demokracie podobné praktikám před rokem 1989.

"Já to vítám, je to správný krok a měl ho udělat už dávno," reagoval na Sobotkův návrh na odvolání ministra financí z vlády předseda sociálních demokratů na Vysočině Petr Krčál. Podle něj je to většinový názor lidí z členské základny ČSSD na Vysočině. "Pokud ministr financí nevysvětlil své podnikání a jako šéf státní kasy podváděl, nemá ve vládě co dělat," dodal Krčál.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) ČTK řekl, že je nezbytné "zchladit hlavy" zúčastněných, prezidenta republiky, předsedy vlády i ministra financí. "Jeden přebíjí druhého, toto ukazování ramen absolutně nic nepřináší," prohlásil hejtman.

Podle hejtmana Královéhradeckého kraje Jiřího Štěpána (ČSSD) prezident Miloš Zeman porušil zavedené ústavní zvyklosti, které v případě minulé vlády ctil. "Tento samotný akt považuji za velmi nebezpečný. V situaci, kdy prezident interpretuje demisi jako konec premiéra a nikoli vlády, pozbývá předání demise smysl. Smyslem bylo nevládnout s Andrejem Babišem zatíženým skandály," uvedl Štěpán.

Sobotka má podporu jihomoravského místopředsedy ČSSD Marka Šlapala. "Za sebe, nikoliv za ČSSD mohu pouze konstatovat, že z nedůstojného chování pana prezidenta a pana ministra Babiše, kteří neudrželi státnický nadhled, vyplývá, že kroky pana premiéra jsou naprosto správné a logické," sdělil Šlapal. Podle něj jsou ale činy premiéra v rozporu s přáními Babiše a prezidenta Zemana.

Naopak krajští politici ANO stojí za svým předsedou a Sobotku kritizují kvůli častým změnám názorů. Názory premiéra se mění nikoliv ze dne na den, ale z hodiny na hodinu, míní krajský předseda hnutí ANO na Vysočině a poslanec Josef Kott. "Je to skutečně zvláštní postoj a těžko se k tomu vyjadřovat," uvedl.

Podobně mluvil brněnský primátor Petr Vokřál (ANO). "Je to jeden z mnoha dalších kotrmelců v podání pana Sobotky, který za posledních několik dní zažíváme. Z mého pohledu je to parlamentní tragédie. Těžko se mi to komentuje a počkal bych na oficiální kroky, které nastanou," uvedl Vokřál.

Předseda moravskoslezské organizace hnutí ANO Josef Bělica označil Sobotkův postup za skandální. "Je to také absolutně nezodpovědné. Plně stojíme za naším předsedou. Má naši podporu," řekl ČTK.

Podle jihomoravské předsedkyně ANO Taťány Malé je situace důkazem, že premiér nemá kroky připravené. "Nepřemýšlel nad tím, co se může stát. Podle mě prostě ve finále dostal strach," uvedla.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman známkoval vládu. Kdo dostal jedničku a kdo totálně propadl?

23.06.2017 02:55 Praha/Brusel - Kdyby mohl prezident Miloš Zeman známkovat členy současné koaliční vlády, jedničku…

Chováš se jako svině, vzkázal Zeman Sobotkovi. Naštvala ho i Trumpová

22.06.2017 23:37 Aktualizováno Praha - Kdyby mohl prezident Miloš Zeman známkovat členy současné koaliční vlády, jedničku by od…

Zeman chce referendum o EU, přirovnal ji k Brežněvově doktríně. Podle…

22.06.2017 23:18 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek na Žofínském fóru přirovnal současnou Evropskou unii (EU)…

Mynář slaví na Hradě padesátiny, přišli mu blahopřát Šlechtová, Duka nebo…

22.06.2017 22:27 Praha - Současní i bývalí ministři, představitelé byznysu a další veřejně známé osobnosti dnes…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama