Babiš za nic nemůže? Podle Hradu je na vině Sobotka, drží zemi jako rukojmí

Praha - Kdo je viníkem současné vládní krize? Tato otázka zásadně rozděluje nejvyšší politické špičky země. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil za příčinu pádu vlády osobu ministra financí Andreje Babiše (ANO), ten naopak klade vinu za rozvrat vlády premiérovi. Miloš Zeman vnímá jako jasného viníka situace pouze Bohuslava Sobotku. Vyjádření Hradu poskytl pro EuroZprávy.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Přidejte svůj názor 38 komentářů

Prezident Miloš Zeman a jeho mluvčí Jiří Ovčáček

"Jednoznačným a jediným viníkem krize je Bohuslav Sobotka," tlumočil stanovisko Hradu pro EuroZprávy.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. "Krizi nejenom osobně vyvolal, ale svým lavírováním a nerozhodností ji nepřijatelně prodlužuje," dodal.

Podle Bohuslava Sobotky však za krizi způsobenou neuskutečněným pádem vlády, který měl nastat po demisi kabinetu, kterou Sobotka zrušil, nese zejména ministr financí Andrej Babiš (ANO). Včera na schůzi s prezidentem Zemana také informoval o závažných obviněných a o kauze s nahrávkami, na nichž Babiš úkoluje redaktora tehdy svého deníku MF DNES. 

Nařčení, že by snad za krizi mohl Andrej Babiš a jeho nevysvětlené podnikatelské aktivity a další kauzy, Hrad odmítá. "Útoky na ministra financí jsou klasickým předvolebním bojem," napsal pro EuroZprávy.cz mluvčí Ovčáček. Hrad vážná obvinění, kterým v poslední době Babiš čelí, zřejmě nevnímá jako vážnou věc.

"Česká republika nesmí být rukojmí krachujícího předsedy ČSSD," sdělil Ovčáček stanovisko prezidenta k věci. Prezident Miloš Zeman se už včera podobně vyjádřil v pořadu TV Barrandov Týden s prezidentem. Upřednostňoval by odchod premiéra Bohuslava Sobotky a zachování stávající vládní koalice i s ministrem financí Andrejem Babiše.

"Tuto demisi pokládám za akt zoufalství," vyjádřil se v pořadu o ohlášené Sobotkově demisi prezident. O podnikatelské činnosti Babiše se prý vědělo už několik let a Sobotka tímto krokem řeší klesající preference ČSSD. Jako možného nového premiéra by Zeman preferoval někoho z ČSSD - zmínil ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka a ministra vnitra Milana Chovance. Jako třetí variantu prezident vzpomněl předsedu lidovců Pavla Bělobrádka.

Vstupte do diskuze (38)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Havel se musí obracet v hrobě. Evropský tisk komentuje volby v Česku

20.10.2017 22:45 Aktualizováno Praha - O tom, že jsou volby v České republice bedlivě sledovány, vypovídají i novinové články…

OBRAZEM: První den voleb je za námi. Odvolil Babiš, Zeman a dvě pětiny…

20.10.2017 22:41 Praha - První den letošních voleb do Poslanecké sněmovny v Česku dnes ve 22:00 skončil. Během osmi…

První volební den skončil. Hlas odevzdaly dvě pětiny voličů

20.10.2017 22:06 Aktualizováno Praha - Poslance si dnes - v první den letošních sněmovních voleb - přišly do večera vybrat více…

Stropnický překvapil. Přišel volit i s přítelem. A poslal voličům vzkaz

20.10.2017 22:05 Aktualizováno Praha – Odvoleno už má také předseda Strany zelených Matěj Stropnický. Ještě předtím, než tak…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama