Ať se vláda volí na dva roky, vyzývá ekonom Sedláček

Praha – Ekonom Tomáš Sedláček se ve svém komentáři zamýšlí nad příčinou pádu stávající vlády. Sobotka prý musel jen nevěřícně koukat, jak národu chování Babiše vůbec nevadí. A dle jeho názoru z morálních důvodů musel začít jednat. Píše to na blogu na serveru iHned.cz.

Přidejte svůj názor

Bohuslav Sobotka (ČSSD)

Sedláček podotýká, že vláda koalice ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL mohla být konečně vládou, která zdolá celé volební období. Sobotkova vláda je prý třináctou vládou od roku 1993 a Sobotka je jedenáctým českým premiérem. „To dělá průměr na jednoho premiéra ani ne dva roky. Současný koaliční klid − i absence vyvolávání nedůvěry vládě − byl tedy něčím jedinečným a (asi příliš) nezvyklým,“ píše ekonom.

Na politickou stabilitu naší země se Sedláček kouká prizmatem podnikové ekonomie. „Přitom není těžké si uvědomit, jakpak by asi dopadla firma, které se co dva roky mění kormidelník, notabene když si ti kormidelníci jdou tak po krku, že skoro pokaždé demontují téměř vše, co zavedl kdokoliv před nimi,“ domnívá se. Podle Sedláčka je velká škoda, že české vlády jsou už z principu vládami nestabilními. Jsme prý „neuvěřitelný národ se skvělou ekonomikou“, neoslnivé vládní výkony ale náš vývoj značně komplikují.

České vlády jsou podle Sedláčka „neoslnivé“. Nemají vizi a jasné směřování, které je důležité mít. „Jen si představte, že by veliké a zodpovědné státy typu Německa, Francie nebo USA měly takovou historii. Byly by nesrozumitelné světu, dost možná pro smích − a v žádném případě by se asi nemohly tvářit, že dokážou být pro někoho vzorem,“ míní ekonom.

Naše země a jednotlivé vlády prý nemají jasné stanovisko. Nevědí, zda a kdy přijmou euro. Nevědí, zda bychom se měli více podílet na procesu evropské integrace. Nevědí, čí jsme spojenci, jaké stanovisko zaujmout ke konfliktu v Sýrii. Nevědí ani, zda se máme orientovat na Západ, nebo na Východ a Čínu.

Sedláček se snaží pochopit, proč došlo k pádu vlády a proč premiér Bohuslav Sobotka oznámil demisi. „Co když to Sobotka udělal skutečně netakticky, ale na základě morální pohnutky? Sobotka musel jen nevěřícně koukat, jak národu chování Babiše (a Zemana) vůbec, ale vůbec nevadí, aféra po aféře, ostuda po ostudě, jeho síla je větší a větší. Asi u toho prostě nechtěl být – morálně,“ domnívá se Sedláček.

„Co navrhnout, ať se rovnou vláda volí na dva roky, když to déle nemůžeme vydržet?“ ptá se ekonom ironicky na závěr. Nebylo by poté tolik pádů vlády.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Že neznám zákon? Poslankyni naštvala Zemanova slova, poslala mu kousavý…

23.01.2018 15:04 Praha – Poslankyně STAN Věra Kovářová železná se ohradila vůči slovům prezidenta Miloše Zemana,…

Okamurova SPD má problém jít do vlády se stíhaným premiérem

23.01.2018 14:34 Praha - Svoboda a přímá demokracie (SPD) má problém vstoupit do vlády, kde by byl trestně stíhaný…

Televizní debaty se přeceňují, tvrdí novinář Hvížďala

23.01.2018 14:19 Praha - Podle novináře a esejisty Karla Hvížďaly se prezidentské debaty na televizních obrazovkách…

ANO a KSČM se neshodnou v zahraniční politice. Filip připouští nanejvýš…

23.01.2018 14:03 Aktualizováno Praha - KSČM bude s hnutím ANO pokračovat v jednáních o programu. Komunisté ocenili, že Babišovo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama