Dramaturg Zaorálek? Kariéra možného premiéra: Žehlit musel i Zemanovy výroky

Praha - Jedním z nejvíce skloňovaných jmen je v současnosti to ministra zahraničí. Lubomír Zaorálek (ČSSD) by mohl podle Andreje Babiše (ANO) nahradit současného předsedu vlády Bohuslava Sobotku (ČSSD) na postu českého premiéra. Kdo je Lubomír Zaorálek a jakým vývojem prošla jeho kariéra?

Přidejte svůj názor 1 komentář

Lubomír Zaorálek /ČSSD/

Že by se novým českým premiérem mohl až do řádných voleb stát ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, je často diskutovanou variantou. I Andrej Babiš, který je jedním z viníků současné vládní krize zmínil, že Zaorálek by mohl být vhodným kandidátem na premiéra místo Bohuslava Sobotky. Tuto možnost včera zmínil i bývalý předseda ČSSD a expremiér Jiří Paroubek. Dnes to na tiskové konferenci zmínil sám ministr zahraničí - podle premiéra jsou dva adepti na případného premiéra z ČSSD: Lubomír Zaorálek a Milan Chovanec. Jaká je politická kariéra možného budoucího předsedy vlády?

Dramaturg Československé televize, i tím byl Zaorálek

Původem Ostravan Lubomír Zaorálek dokončil vysokoškolská studia v roce 1982 na univerzitě v Brně. Oborem, který vystudoval, je filosofie a politická ekonomie -oficiálně se pak obor nazýval "marxisticko-leninská filosofie a politická ekonomie". Málokdo ví, že po ukončení studia se stal zaměstnancem Československé televize Ostrava - pracoval jako dramaturg.

V roce 1986 vstoupil do dnešní České strany národně sociální (ČSNS), v roce 1989 se však zapojil do Občanského fóra (OF) a následně působil v Občanském hnutí (OH). Zaorálek pracoval převážně v aparátech těchto subjektů. Po Sametové revoluci se stal na základě kooptací poslancem Sněmovny lidu, tehdy jako nestraník za OF. K Sociálním demokratům (ČSSD) se přidal až v roce 1994 z Občanského hnutí - v rámci hnutí působil Jiří Dienstbier st., Petr Pithart, ale i Martin Bursík nebo Miloš Zeman. Za ČSSD následně uspěl ve volbách do Sněmovny v roce 1996. A členem Sněmovny je od té doby nepřetržitě. 

Výtečný projev na posledním sjezdu ČSSD

Předsedou nebo místopředsedou Poslanecké sněmovny byl Zaorálek od roku 2002 do roku 2006 a následně 2010-2013. Místopředsedou ČSSD byl zvolen v roce 1998 a od roku 2002 byl stínovým ministrem zahraničních věcí. Letos v březnu Zaorálek na 39. sjezdu strany překvapil svým dobrým projevem, následně získal podporu 591 delegátů a stal se znovu místopředsedou ČSSD.

Lubomír Zaorálek se jakožto ministr zahraničí plynně domluví anglicky, německy a rusky. Ministr je momentálně rozvedený, má dceru a dva syny. Je také předsedou představenstva Masarykovy demokratické akademie, což je instituce, která prosazuje sociálnědemokratické hodnoty, pořádá semináře a školení. Zaorálek je věřící.

Nešťastné výroky i žehlení Zemanových prohlášení

Některé kroky ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka vzbudily vlnu kritiky. Příkladem je prohlášení z dubna 2014, ve kterém Zaorálek deklaruje, že "Česká republika nepodporuje samostatnost Tibetu v jakékoliv formě." V roce 2015 se dostal do křížku s prezidentem Zemanem, kdy odmítl jeho výzvu zaútočit proti Islámskému státu pod hlavičkou Rady bezpečnosti OSN. Zaorálek to tehdy označil za "křížovou výpravu". Zeman ústy svého mluvčího označil Zaorálka za politika appeasementu.

Zaorálek také přešlápl v případě návštěvy duchovního vůdce Tibetu Dalajlamy. Setkání vládních činitelů s duchovním vůdcem přirovnal k setkání "s Konradem Henleinem ze Sudetenlandu v minulost za první republik,". Za výrok se následně omluvil. Zaorálek jako šéf diplomacie musel žehlit některé výroky prezidenta Miloše Zemana. Zeman v projevech spojoval islámský terorismus s islámem jakožto ideologií a náboženstvím. Zaorálek tak musel ujišťovat arabské diplomaty, že Česko automaticky nespojuje žádné náboženství s násilím.

Loni označil masakr Arménů Turky za dob Osmanské říše za genocidu. Zaorálek letos odvolal velvyslance Karla Borůvku ze Švýcarska. Důvodem bylo vyjadřování jeho ženy na sociálních sítí, na sociální síť twitter mimo jiné napsala, že ji Zaorálek miluje. Letos v dubnu podpořil americký zásah na syrskou leteckou základnu po chemickém útoku, který údajně spáchal syrský vládní režim.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sobotka v buldozeru? Strany si stěžují u soudu na pokuty od dohledového…

21.05.2018 08:15 Brno - Krajský soud v Brně eviduje 13 žalob, kterými se některé politické strany a hnutí brání…

ČSSD začne v pondělí rozhodovat o účasti ve vládě

20.05.2018 20:56 Aktualizováno Praha - Členové sociální demokracie v pondělí začnou v referendu rozhodovat o tom, zda se jejich…

Babiš poletí do Finska, chce řešit školství a boj proti dezinformacím

20.05.2018 17:54 Helsinky/Praha - Předseda české vlády v demisi Andrej Babiš (ANO) chce ve Finsku najít inspiraci…

Babiš si předsevzal nelehký úkol. Chce se shodnout ze Zemanem

20.05.2018 17:37 Praha - Pro budoucí vládu je důležitá shoda s prezidentem v oblasti zahraniční politiky, řekl…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama