Dramaturg Zaorálek? Kariéra možného premiéra: Žehlit musel i Zemanovy výroky

Praha - Jedním z nejvíce skloňovaných jmen je v současnosti to ministra zahraničí. Lubomír Zaorálek (ČSSD) by mohl podle Andreje Babiše (ANO) nahradit současného předsedu vlády Bohuslava Sobotku (ČSSD) na postu českého premiéra. Kdo je Lubomír Zaorálek a jakým vývojem prošla jeho kariéra?

Přidejte svůj názor 1 komentář

Lubomír Zaorálek /ČSSD/

Že by se novým českým premiérem mohl až do řádných voleb stát ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, je často diskutovanou variantou. I Andrej Babiš, který je jedním z viníků současné vládní krize zmínil, že Zaorálek by mohl být vhodným kandidátem na premiéra místo Bohuslava Sobotky. Tuto možnost včera zmínil i bývalý předseda ČSSD a expremiér Jiří Paroubek. Dnes to na tiskové konferenci zmínil sám ministr zahraničí - podle premiéra jsou dva adepti na případného premiéra z ČSSD: Lubomír Zaorálek a Milan Chovanec. Jaká je politická kariéra možného budoucího předsedy vlády?

Dramaturg Československé televize, i tím byl Zaorálek

Původem Ostravan Lubomír Zaorálek dokončil vysokoškolská studia v roce 1982 na univerzitě v Brně. Oborem, který vystudoval, je filosofie a politická ekonomie -oficiálně se pak obor nazýval "marxisticko-leninská filosofie a politická ekonomie". Málokdo ví, že po ukončení studia se stal zaměstnancem Československé televize Ostrava - pracoval jako dramaturg.

V roce 1986 vstoupil do dnešní České strany národně sociální (ČSNS), v roce 1989 se však zapojil do Občanského fóra (OF) a následně působil v Občanském hnutí (OH). Zaorálek pracoval převážně v aparátech těchto subjektů. Po Sametové revoluci se stal na základě kooptací poslancem Sněmovny lidu, tehdy jako nestraník za OF. K Sociálním demokratům (ČSSD) se přidal až v roce 1994 z Občanského hnutí - v rámci hnutí působil Jiří Dienstbier st., Petr Pithart, ale i Martin Bursík nebo Miloš Zeman. Za ČSSD následně uspěl ve volbách do Sněmovny v roce 1996. A členem Sněmovny je od té doby nepřetržitě. 

Výtečný projev na posledním sjezdu ČSSD

Předsedou nebo místopředsedou Poslanecké sněmovny byl Zaorálek od roku 2002 do roku 2006 a následně 2010-2013. Místopředsedou ČSSD byl zvolen v roce 1998 a od roku 2002 byl stínovým ministrem zahraničních věcí. Letos v březnu Zaorálek na 39. sjezdu strany překvapil svým dobrým projevem, následně získal podporu 591 delegátů a stal se znovu místopředsedou ČSSD.

Lubomír Zaorálek se jakožto ministr zahraničí plynně domluví anglicky, německy a rusky. Ministr je momentálně rozvedený, má dceru a dva syny. Je také předsedou představenstva Masarykovy demokratické akademie, což je instituce, která prosazuje sociálnědemokratické hodnoty, pořádá semináře a školení. Zaorálek je věřící.

Nešťastné výroky i žehlení Zemanových prohlášení

Některé kroky ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka vzbudily vlnu kritiky. Příkladem je prohlášení z dubna 2014, ve kterém Zaorálek deklaruje, že "Česká republika nepodporuje samostatnost Tibetu v jakékoliv formě." V roce 2015 se dostal do křížku s prezidentem Zemanem, kdy odmítl jeho výzvu zaútočit proti Islámskému státu pod hlavičkou Rady bezpečnosti OSN. Zaorálek to tehdy označil za "křížovou výpravu". Zeman ústy svého mluvčího označil Zaorálka za politika appeasementu.

Zaorálek také přešlápl v případě návštěvy duchovního vůdce Tibetu Dalajlamy. Setkání vládních činitelů s duchovním vůdcem přirovnal k setkání "s Konradem Henleinem ze Sudetenlandu v minulost za první republik,". Za výrok se následně omluvil. Zaorálek jako šéf diplomacie musel žehlit některé výroky prezidenta Miloše Zemana. Zeman v projevech spojoval islámský terorismus s islámem jakožto ideologií a náboženstvím. Zaorálek tak musel ujišťovat arabské diplomaty, že Česko automaticky nespojuje žádné náboženství s násilím.

Loni označil masakr Arménů Turky za dob Osmanské říše za genocidu. Zaorálek letos odvolal velvyslance Karla Borůvku ze Švýcarska. Důvodem bylo vyjadřování jeho ženy na sociálních sítí, na sociální síť twitter mimo jiné napsala, že ji Zaorálek miluje. Letos v dubnu podpořil americký zásah na syrskou leteckou základnu po chemickém útoku, který údajně spáchal syrský vládní režim.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman známkoval vládu. Kdo dostal jedničku a kdo totálně propadl?

23.06.2017 02:55 Praha/Brusel - Kdyby mohl prezident Miloš Zeman známkovat členy současné koaliční vlády, jedničku…

Chováš se jako svině, vzkázal Zeman Sobotkovi. Naštvala ho i Trumpová

22.06.2017 23:37 Aktualizováno Praha - Kdyby mohl prezident Miloš Zeman známkovat členy současné koaliční vlády, jedničku by od…

Zeman chce referendum o EU, přirovnal ji k Brežněvově doktríně. Podle…

22.06.2017 23:18 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek na Žofínském fóru přirovnal současnou Evropskou unii (EU)…

Mynář slaví na Hradě padesátiny, přišli mu blahopřát Šlechtová, Duka nebo…

22.06.2017 22:27 Praha - Současní i bývalí ministři, představitelé byznysu a další veřejně známé osobnosti dnes…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama