Pád vlády? Sobotka se dočkal zastání, promluvil i kandidát na prezidenta

Praha - Předseda jihočeské ČSSD Jiří Zimola označil demisi vlády za správný postup. Demise vlády je podle šéfa Senátu Milana Štěcha (ČSSD) ústavně čistý postup a v současné situaci pochopitelné řešení.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Vláda ČR

Premiér a šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka se podle něj při řešení krize kolem majetku a transakcí ministra financí Andreje Babiše (ANO) zachoval sice nečekaně, ale chlapsky.

Zimola, který v závěru dubna rezignoval na funkci jihočeského hejtmana, patří k hlavním Sobotkovým kritikům v ČSSD. S dnešním premiérovým rozhodnutím ale souhlasí. "Jakkoliv může vypadat tento krok překvapivě a nečekaně, považuji ho za chlapský a zcela správný. Premiér vzhledem k chování Andreje Babiše nemohl činit jinak. Teď záleží na prezidentu Zemanovi, jaký postup zvolí," řekl Zimola.

"Atmosféra ve vládní koalici se stala kritickou. Příčinou jsou problémy ministra financí Andreje Babiše - jeho daňové úlevy při nákupu dluhopisů vlastní společnosti, dotace na Čapí hnízdo a další. Tyto problémy bohužel nebyly vysvětleny koaličním partnerům ani občanům," uvedl předseda Senátu

Poukázal také na Babišův slovník, podle něj se "nechutným způsobem" vyjadřuje na adresu svých koaličních partnerů. "V takové atmosféře zkrátka nelze vládnout. Demise vlády je ústavně čistý postup a v současné situaci pochopitelné řešení," dodal Štěch.

Předseda KSČM Vojtěch Filip vnímá rozhodnutí Sobotky jako vytvoření prostoru pro Babiše, aby ho přinutil k rezignaci na místo ministra financí a prvního místopředsedy vlády. "Andrej Babiš přitom oznámil minulý týden, že se raději nechá vyhodit, takže do pátku pravděpodobně budeme ještě svědky nějaké přestřelky," soudí Filip.

Aby prezident pověřil někoho sestavením nové vlády na zbývající měsíce do voleb, je podle Filipa sice ústavně možné, ale je to velmi složité. "Protože na šest měsíců někoho vytrhnout z pracovního procesu a přimět ho k tomu, aby přijal funkci ministra do voleb, je pravděpodobně složitější než o to žádat například na rok nebo na dva," poznamenal.

Podobný názor zastává i předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch. "Já osobně si myslím a považuji za nejrozumnější, aby dovládla vláda v demisi. Protože už jenom to skládání vlády jako takové, pět měsíců před volbami, ti lidé, kteří by šli na ministry, tak budou muset opustit svá povolání," řekl.

Kandidát na prezidenta Michal Horáček poznamenal, že razantním činem Sobotky se otevřel nespočet scénářů dalšího vývoje. "Předvídat, co se stane, by bylo na úrovni věštby, a toho se dopouštět nehodlám," uvedl. Dodal, že osobně se obává například další prezidentské "vlády odborníků" nebo toho, že by se na příští vládě přímo nebo nepřímo mohli podílet "komunisté, okamurovci nebo kdovíjací další extremisté".

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dejvická ČSSD chce do vlády

21.05.2018 21:01 Praha - Sociální demokraté z Prahy - Dejvic a Bubenče se vyslovili poměrně výraznou většinou pro…

Olomouckou KSČM povede do voleb Zima

21.05.2018 20:34 Olomouc - Lídrem KSČM pro komunální volby v Olomouci bude neuvolněný předseda okresního výboru…

Hamáček očekává těsné referendum o vládě

21.05.2018 20:29 Petřvald (Karvinsko) - Těsný výsledek zřejmě bude mít podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka výsledek…

Volby na Zlínsku: Kandidáti do Senátu nemají podporu poražených soupeřů

21.05.2018 17:21 Zlín - Krajská radní Michaela Blahová (KDU-ČSL) a daňový poradce Tomáš Goláň (SENÁTOR 21), kteří…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama