Lháři a podvodníci? Češi obdivují nečestné politiky

KOMENTÁŘ - Koho mají čeští voliči nejradši? Odsuzované, vyšetřované a nečestné politiky. Ano, podle dat neziskové organizace Stem, která se zabývá empirickými výzkumy lze vysledovat jasný trend. Obdivovali jsme Béma, Haška a Nečase. Teď obdivujeme Babiše.

Přidejte svůj názor 45 komentářů

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Koho mají čeští voliči nejradši? Odsuzované, vyšetřované a nečestné politiky. Ano, podle dat neziskové organizace Stem, která se zabývá empirickými výzkumy lze vysledovat jasný trend. Obdivovali jsme Béma, Haška a Nečase. Teď obdivujeme Babiše.

Je to už deset let, kdy nám začal vládnout kabinet Mirka Topolánka. ODS držela pevně v rukou nejenom republiku, kdy po vyhrocené předvolební kampani zvítězila s nejvyšším ziskem, jaký kdy nějaká strana za existence České republiky dosáhla, ale stabilní pozici měla také v hlavním městě, kde primátorský post držela dvojice Bém-Janoušek. A kdo byl nejpopulárnějším politikem v Česku? Ano, Pavel Bém.

To je ten primátor, který chtěl v Praze Olympiádu a rád lezl po horách. Jeho věrným rádcem byl Roman Janoušek, dnes obyvatel brněnské věznice. Bémovi se vyčítá předražení výstavby největšího pražského tunelu Blanka. A „tunel“ to v Praze nebyl jediný. Známá je též kauza Opencard, kdy jako viníci za uzavření nevýhodných smluv dnes už dobře známe společnosti Haguess museli vypovídat „až další“ primátoři Svoboda a Hudeček. Béma se vyšetřování dodnes nijak nedotklo. Bém vévodil hitparádě politiků až do roku 2009, kdy spadl až (!) na páté místo.

Kromě Béma táhla i Parkanová se svým songem

V době Topolánkovy vlády dosahoval značné popularity také Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Martin Bursík, tehdejší lídr vládních Zelených. Čtvrtá byla tehdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová. Ta se zase proslavila písní Dobrý den, prapore hvězd a pruhů, kterou si chtěla u Američanů „šplhnout“, aby vybudovali v Brdech vojenskou základnu. A ano, je obžalovaná za údajné předražení zakázky na armádní letouny Casa. Během roku 2008 se značné obliby dostalo také Jiřímu Paroubkovi (ČSSD) nebo Karlu Schwarzenbergovi, který seděl ve vládě ještě za Lidovce .

Slavné svržení Topolánkovy vlády socialisty uprostřed našeho předsednictví Radě Evropské unie umožnilo vznik úřednického kabinetu Jana Fischera. Voliči měli nejradši Karla Schwarzenberga a Bohuslava Sobotku. Miroslav Kalousek, který čerstvě zběhl od lidovců do nově založené TOP 09 a který je dodnes mnohými označován jako jeden z největších „zlodějů“, zaujímal krásné třetí místo. Béma předběhl na čtvrtém místě Michal Hašek. Pozdější pučista proti vznikající vládě Bohuslava Sobotky, usvědčený lhář v přímém přenosu a také ten, který si platil fiktivní tiskovou mluvčí Mrencovou, ve skutečnosti lobbistku.

V době nástupu pravicové vlády Petra Nečase se žebříček nejpopulárnějších českých politiků dosti pozměnil. Navrch získali v nebývalé míře členové vládních stran. Jiří Pospíšil, Karel Schwarzenberg, Miroslava Němcová a Petr Nečas, později obviněný v kauze tzv. trafik pro Tluchoře a spol. Stačil rok a skóre se obrátilo. První místo obsadil opoziční Jiří Dienstbier a na třetí místo se posunul Michal Hašek, pozdější pravidelný návštěvník Lán.

I tak si vládní koalice nevedla tak špatně, velmi oblíbenou nadále zůstávala Miroslava Němcová, ale i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Po dramatickém pádu Nečasovy vlády se vládnutí ujala nikým (kromě prezidenta) nelegitimizovaná vláda Jiřího Rusnoka. První trojici oblíbenců českých voličů tvořili právě Rusnok, Michal Hašek a Tomio Okamura. Ten údajně občas odklonil nějaký ten milion ze svého domovského Úsvitu. Následně se stal bojovníkem s islamisty v rámci SPD. V žebříčku se také poprvé objevilo tajemné jméno Babiš…

StB, Čapí hnízdo, daňové úniky, komu to vadí?

V květnu 2014, kdy ve vládě kromě ČSSD a KDU-ČSL sedí nové hnutí, které "místo kecání maká" (hnutí ANO), je nejpopulárnějším politikem ministr financí a lídr téhož hnutí Andrej Babiš. V popředí se drží i Okamura. První místo si Babiš udržel až do dnešních dnů… Co na tom, že existovaly vážné spekulace, že Babiš v minulosti spolupracoval s vyzvědačskou a udavačskou StB, co na tom, že existuje vážné podezření, že Babiš účelově využil dotace na „Čapí hnízdo“. Ticho po pěšině, popularita Babiše neklesá, je stabilní, někdy i lehce vzroste. Vaz mu nezlomily ani „daňové podvody ministra financí“, kdy se objevily nejasnosti v majetkovém přiznání šéfa státní kasy.

Ano, český volič fandí politikům, kteří jsou obviňováni, žalováni, podezření… Rozdíl mezi dneškem a minulostí je však nabíledni. Tehdy, když skandál či obvinění pánů Béma, Nečase, Haška či paní Parkanové vyplavalo na povrch, lidé je zatratili. Babišovo "Bude líp" zatím nikdo nezatratil, ba naopak.

Vstupte do diskuze (45)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČSSD a ANO zase spolu? Nový předseda Hamáček chce jednat o účasti ve vládě

18.02.2018 19:04 Aktualizováno Praha - Sociální demokracii povede dosavadní místopředseda strany a místopředseda Poslanecké…

ŽIVĚ: Hamáček je novým předsedou ČSSD, porazil Zimolu

18.02.2018 18:37 Aktualizováno Hradec Králové - Na mimořádném sjezdu ČSSD v Hradci Králové si dnes strana zvolila nového předsedu,…

ČSSD potřebuje brutální vnitřní reformu. Je zapotřebí mít stabilní…

18.02.2018 18:35 Praha - Nově zvoleným předsedou České strany sociálně demokratické byl na mimořádném sjezdu strany…

ŽIVĚ: Novým předsedou ČSSD byl zvolen Hamáček, ve druhém kole porazil…

18.02.2018 18:21 Aktualizováno Hradec Králové - Sociální demokracii povede dosavadní místopředseda strany a místopředseda…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama