Tvrdý boj o Hrad? Zeman by se bez problémů dostal do druhého kola. A za ním je...

Praha – K prezidentským volbám, které se budou konat příští rok, mají v plánu jít dva ze tří Čechů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas, kterého se zúčastnilo 1008 lidí nad 18 let a ze všech krajů republiky. Zástupci z Medianu se jich ptali v období od 7. do 10. dubna. A pro koho by Češi hlasovali?

Přidejte svůj názor 134 komentářů

Pražský Hrad z Karlova mostu

Pokud by lidé volili prezidenta dnes, do druhého kola by z prvního místa poslali současnou hlavu státu, Miloše Zemana. Ten by podle průzkumu získal hlasy 37 procent voličů. O druhé místo by svedli boj textař a producent Michal Horáček (20 procent) a někdejší šéf Akademie věd České republiky Jiří Drahoš (17 procent).

Na čtvrtém místě se s velkým odstupem umístil lékař a aktivista Marek Hilšer, kterého by volila dvě procenta Čechů. Po jednom procentu pak získali podnikatel Igor Sládek a bývalý diplomat a úředník Karel Štogl. Zbylých 21 procent dotazovaných prozatím není rozhodnuto nebo nechtělo odpovědět.

Podle výzkumníků Zemanovi logicky pomáhá jeho současná pozice. „37 procent lidí řeklo, že bude volit Miloše Zemana, současného prezidenta. Dá se skutečně předpokládat, že v prvním kole bude silný. Tak to většinou bývá u obhajujících kandidátů, že dostávají minimálně kolem 35 procent v tom středoevropském kontextu. Nicméně za ním jsou relativně srovnáni další kandidáti, Michal Horáček a Jiří Drahoš. Je zajímavé, že nějakých 21 procent lidí dnes vůbec neví, koho by volili,“ cituje Rozhlas Daniela Prokopa ze společnosti Median. 

Průzkum také ukázal, že svou účastí v prezidentských volbách příští rok si je jistých 51 procent lidí, 17 procent by se spíš účastnilo, naopak 18 procent tvrdí, že volit určitě nepůjde.. Nejsilnější volební účast avizují vysokoškoláci – 86 procent jich k volbám určitě nebo spíš půjde. Silnou skupinou jsou taky lidé nad šedesát let.

Lidé byli tázáni také na to, jakou profesi by podle nich měl mít prezidentský kandidát. Z výsledků průzkumu je jasné, že lidé vnímají prezidentkou funkci jako politickou, protože vysoko v žebříčku je aktivní nebo bývalý politik. „Určitě nebo spíš ano by takovou osobnost preferovalo zhruba 70 procent dotázaných. Ještě raději by lidé v prezidentské funkci viděli diplomata nebo někoho z akademické půdy, zhruba 80 procent, což nahrává třeba Jiřímu Drahošovi,“ píše Rozhlas.

Drahoš je podle výzkumníků třetím nejznámějším kandidátem, jeho jméno znají spíše lidé s vysokoškolským vzděláním. Michala Horáčka zná více lidí, jeho jméno podle průzkumu zná 88 procent dotazovaných. Nejznámější pak samozřejmě je Miloš Zeman, kterého zná 99 procent oslovených.

Dalšího kandidáta, lékaře Marka Hilšera znají hlavně mladší lidé a lidé s vysokoškolským vzděláním. Povědomí o něm má 59 procent dotázaných. Podnikatele Igora Sládka a bývalého diplomata a úředníka Karla Štogla zná shodně 56 procent dotázaných. 

Vstupte do diskuze (134)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dejvická ČSSD chce do vlády

21.05.2018 21:01 Praha - Sociální demokraté z Prahy - Dejvic a Bubenče se vyslovili poměrně výraznou většinou pro…

Olomouckou KSČM povede do voleb Zima

21.05.2018 20:34 Olomouc - Lídrem KSČM pro komunální volby v Olomouci bude neuvolněný předseda okresního výboru…

Hamáček očekává těsné referendum o vládě

21.05.2018 20:29 Petřvald (Karvinsko) - Těsný výsledek zřejmě bude mít podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka výsledek…

Volby na Zlínsku: Kandidáti do Senátu nemají podporu poražených soupeřů

21.05.2018 17:21 Zlín - Krajská radní Michaela Blahová (KDU-ČSL) a daňový poradce Tomáš Goláň (SENÁTOR 21), kteří…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama