Úhrada vozíků, berlí a dalších pomůcek? Systém je dle senátorů podezřelý, ÚS svolal veřejné jednání

Praha - Ústavní soud (ÚS) svolal na 10. května veřejné jednání pléna ke způsobu, jak zdravotní pojišťovny stanovují výši úhrad zdravotnických prostředků. Podle návrhu skupiny senátorů, podaného už v roce 2015, je současný systém netransparentní a neústavní. Veřejná jednání pléna jsou výjimečná, několik let se žádné nekonalo. Ministerstvo zdravotnictví dnes ČTK potvrdilo, že bylo předvoláno.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Všeobecná zdravotní pojišťovna

Kdo se za resort jednání zúčastní, určí ministr. "Informace, jakým směrem se bude ústní jednání ubírat, zatím nemáme," sdělila mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.

Mezi zdravotnické prostředky patří například vozíky, berle, sluchadla, brýlové čočky a množství dalších, často velmi sofistikovaných pomůcek.

Podle mluvčí soudu Miroslavy Sedláčkové se chce plénum seznámit se stávající praxí zdravotních pojišťoven. Právě proto se nejspíš uskuteční veřejné jednání s dokazováním, ač jinak soud zpravidla svolává jen veřejné vyhlášení nálezu.

Loni se ve sněmovním sále po tříleté pauze konalo veřejné jednání o stížnosti zpochybňující zákonnost rozvrhu práce u Krajského soudu v Brně. Šlo však o jednání tříčlenného senátu, nikoliv celého pléna, tedy sboru všech ústavních soudců. Před lety plénum jednalo veřejně poměrně často, zpravidla když na tom trvali účastníci řízení, poté ovšem novela zákona nechala svolání veřejného jednání čistě na úvaze soudců.

Podnět dvou desítek senátorů obdržel soud v lednu 2015. Soudcem zpravodajem je Pavel Rychetský. Sporná část zákona o veřejném zdravotním pojištění říká, že zdravotnické prostředky se hradí ve výši 75 procent ceny "v provedení nejméně ekonomicky náročném". Pojišťovny při určení ceny používají průzkum trhu.

Podle mluvčího Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřicha Tichého se VZP řídí platnou legislativou. "Pokud ji někdo napadá, je to jeho právo, Ústavní soud nějak rozhodne a VZP bude rozhodnutí respektovat," řekl v reakci ČTK.

Podle senátorů by měl zákon jednoznačně popisovat proceduru stanovení výše konkrétního prostředku. Současná úprava prý dává pojišťovnám příliš volnou ruku. Pacienti, dodavatelé ani poskytovatelé služeb prakticky až do publikování takzvaného číselníku nevědí, zda vůbec, případně v jaké výši bude konkrétní zdravotnický prostředek hrazen.

Senátoři upozornili, že pojišťovny tak vlastně rozhodují o miliardách korun z veřejného zdravotního pojištění. "Přitom neexistuje efektivní možnost přezkumu a kontroly této činnosti zdravotních pojišťoven ze strany dotčených subjektů (pacientů/pojištěnců, dodavatelů a poskytovatelů zdravotních služeb). Všechny tyto aspekty činí celý systém úhrady zdravotnických prostředků netransparentní a neústavní," stojí v návrhu.

Senátoři navrhují, aby soud zasáhl také do přílohy zákona, kde jsou definované a aplikované dva různé typy úhradových limitů A a B.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tohle ještě nezažila. Poslanec pořádně rozhodil moderátorku

20.02.2018 22:01 Aktualizováno Praha – Poslanec občanských demokratů Marek Benda je dlouhodobým kritikem absolutního zákazu…

Babiš osobně napsal Ester Ledecké. Bylo to famózní. Viděl jsem to…

20.02.2018 18:14 Aktualizováno Praha - Předseda vlády v demisi Andrej Babiš zaslal dopis olympijské vítězce v závodu super-G Ester…

Babiš se chce podpoře od KSČM a SPD vyhnout

20.02.2018 15:55 Praha - Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) dnes zopakoval, že zajištění podpory pro vládu od KSČM…

Zeman v Lánech sejde s Hamáčkem a Zimolou

20.02.2018 15:49 Praha - Prezident Miloš Zeman se příští úterý odpoledne v Lánech setká s novým předsedou ČSSD Janem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama