Úhrada vozíků, berlí a dalších pomůcek? Systém je dle senátorů podezřelý, ÚS svolal veřejné jednání

Praha - Ústavní soud (ÚS) svolal na 10. května veřejné jednání pléna ke způsobu, jak zdravotní pojišťovny stanovují výši úhrad zdravotnických prostředků. Podle návrhu skupiny senátorů, podaného už v roce 2015, je současný systém netransparentní a neústavní. Veřejná jednání pléna jsou výjimečná, několik let se žádné nekonalo. Ministerstvo zdravotnictví dnes ČTK potvrdilo, že bylo předvoláno.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Všeobecná zdravotní pojišťovna

Kdo se za resort jednání zúčastní, určí ministr. "Informace, jakým směrem se bude ústní jednání ubírat, zatím nemáme," sdělila mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.

Mezi zdravotnické prostředky patří například vozíky, berle, sluchadla, brýlové čočky a množství dalších, často velmi sofistikovaných pomůcek.

Podle mluvčí soudu Miroslavy Sedláčkové se chce plénum seznámit se stávající praxí zdravotních pojišťoven. Právě proto se nejspíš uskuteční veřejné jednání s dokazováním, ač jinak soud zpravidla svolává jen veřejné vyhlášení nálezu.

Loni se ve sněmovním sále po tříleté pauze konalo veřejné jednání o stížnosti zpochybňující zákonnost rozvrhu práce u Krajského soudu v Brně. Šlo však o jednání tříčlenného senátu, nikoliv celého pléna, tedy sboru všech ústavních soudců. Před lety plénum jednalo veřejně poměrně často, zpravidla když na tom trvali účastníci řízení, poté ovšem novela zákona nechala svolání veřejného jednání čistě na úvaze soudců.

Podnět dvou desítek senátorů obdržel soud v lednu 2015. Soudcem zpravodajem je Pavel Rychetský. Sporná část zákona o veřejném zdravotním pojištění říká, že zdravotnické prostředky se hradí ve výši 75 procent ceny "v provedení nejméně ekonomicky náročném". Pojišťovny při určení ceny používají průzkum trhu.

Podle mluvčího Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřicha Tichého se VZP řídí platnou legislativou. "Pokud ji někdo napadá, je to jeho právo, Ústavní soud nějak rozhodne a VZP bude rozhodnutí respektovat," řekl v reakci ČTK.

Podle senátorů by měl zákon jednoznačně popisovat proceduru stanovení výše konkrétního prostředku. Současná úprava prý dává pojišťovnám příliš volnou ruku. Pacienti, dodavatelé ani poskytovatelé služeb prakticky až do publikování takzvaného číselníku nevědí, zda vůbec, případně v jaké výši bude konkrétní zdravotnický prostředek hrazen.

Senátoři upozornili, že pojišťovny tak vlastně rozhodují o miliardách korun z veřejného zdravotního pojištění. "Přitom neexistuje efektivní možnost přezkumu a kontroly této činnosti zdravotních pojišťoven ze strany dotčených subjektů (pacientů/pojištěnců, dodavatelů a poskytovatelů zdravotních služeb). Všechny tyto aspekty činí celý systém úhrady zdravotnických prostředků netransparentní a neústavní," stojí v návrhu.

Senátoři navrhují, aby soud zasáhl také do přílohy zákona, kde jsou definované a aplikované dva různé typy úhradových limitů A a B.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Otázky a odpovědi k prezidentským volbám v Česku

23.08.2017 10:36 Praha - Od roku 2013 je prezident v ČR volen přímou volbou většinovým systémem. V ČR ale stále…

Sobotka bilancoval s Chvojkou. Sociální bydlení zhatila pravice, tvrdí…

23.08.2017 10:21 Praha - Ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka měl dnes bilanční schůzku s premiérem…

První kolo prezidentských voleb bude 12. a 13. ledna

23.08.2017 09:38 Praha - První kolo prezidentské volby se uskuteční 12. a 13. ledna 2018. Zájemci o křeslo hlavy…

Co pro vás vláda zapomněla udělat? Demagog zrekapituloval vládní sliby

23.08.2017 09:04 Praha - Dosluhující vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se může pochlubit tím, že splnila…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama