Zemana strany kritizují, ale samy kandidáta nenabídnou, tvrdí politolog

Praha - Podle politického komentátora Jiřího Pehe se současné politické strany nesnaží nabídnout vlastní kandidáty do prezidentské volby, která se bude konat příští rok v lednu. Liknavě se však strany stavěly už k prezidentské volbě v roce 2013, kdy zvítězil Miloš Zeman.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Prezident Miloš Zeman ve vánočním proslovu k národu (26.12.2016).

Jiří Pehe se v blogu na serveru Aktuálně.cz a pro Český rozhlas vyjádřil k neochotě politických stran významněji zasahovat do prezidentské volby. Připouští, že i když jsou stran kritické ke krokům Miloše Zemana, zatím žádná z nich nepostavila svého kandidáta. Nevidí ani snahu více politických stran se dohodnout na podpoře toho či onoho kandidáta.

Nezájem stran o prezidentskou volbu lze prý najít už v první přímé volbě před čtyřmi lety. „Některé strany svoje kandidáty sice nabídly, ale často tak činily až na poslední chvíli a bez jasné strategie či analytického rozmyslu,“ uvádí Pehe. Zmínil kandidaturu Jiřího Dienstbiera, který neměl podporu ani v samotné ČSSD.

ODS i KDU-ČSL prý postavily kandidáty, kteří nedisponovali ani podporou v předvolebních průzkumech. „Jediná větší strana, která prezidentskou volbu takříkajíc promyslela, byla TOP 09,“ napsal Pehe. I když prý byl její kandidát spjat s velmi nepopulární vládou, stačilo málo, a mohl vyhrát. Politolog si myslí, že kdyby se za něj postavily ostatní pravicové zprávy, mohl být dnes prezidentem právě Karel Schwarzenberg.

ČSSD se prý ani nechystá postavit vlastního kandidáta. Podle komentátora je to však pochopitelné. „Vedení strany se bojí, že by značná část straníků nakonec stejně podpořila Miloše Zemana,“ upřesnil. ČSSD uspořádá vnitrostranické referendum o osobě, kterou by strana měla podpořit ve volbě.

Politolog připouští, že straničtí kandidáti mají těžší získat podporu většího počtu voličů. A to právě kvůli té vazbě na stranu. Řešení by viděl v utvoření jakéhosi středopravého bloku, který by přišel s nějakým nadstranickým kandidátem. „Anebo ještě lépe, proč se nemohli sejít lídři všech velkých stran napříč politickým spektrem a přijít se společným kandidátem, který by byl alternativou mocenskému duu Zeman-Andrej Babiš,“ táže se.


 

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přednostní hlas zamíchaly pořadím kandidátů v Olomouckém kraji

22.10.2017 09:13 Olomouc 22. října (ČTK) - Voliči pomocí preferenčních hlasů opět výrazně zamíchali výsledným…

ČR musí podle Babiše v EU hledat partnery i mimo visegrádskou čtyřku

22.10.2017 08:27 Praha/Londýn - Česká republika musí v Evropské unii hledat partnery i mimo visegrádskou skupinu (V4…

ŽIVĚ: Volby, které změní Česko? Lidé se probouzí do nejasné budoucnosti

22.10.2017 08:13 Praha - Suverénním vítězem letošních voleb do Poslanecké sněmovny je vládní hnutí ANO Andreje…

Balíme kufry? Michal Horáček důrazně okomentoval volby. A Drahoš se přidal

22.10.2017 00:18 Aktualizováno Praha - Celá řada osobností netají zděšení nad výsledky voleb. Nasvědčují tomu, že demokracie,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama