Zemana strany kritizují, ale samy kandidáta nenabídnou, tvrdí politolog

Praha - Podle politického komentátora Jiřího Pehe se současné politické strany nesnaží nabídnout vlastní kandidáty do prezidentské volby, která se bude konat příští rok v lednu. Liknavě se však strany stavěly už k prezidentské volbě v roce 2013, kdy zvítězil Miloš Zeman.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Prezident Miloš Zeman ve vánočním proslovu k národu (26.12.2016).

Jiří Pehe se v blogu na serveru Aktuálně.cz a pro Český rozhlas vyjádřil k neochotě politických stran významněji zasahovat do prezidentské volby. Připouští, že i když jsou stran kritické ke krokům Miloše Zemana, zatím žádná z nich nepostavila svého kandidáta. Nevidí ani snahu více politických stran se dohodnout na podpoře toho či onoho kandidáta.

Nezájem stran o prezidentskou volbu lze prý najít už v první přímé volbě před čtyřmi lety. „Některé strany svoje kandidáty sice nabídly, ale často tak činily až na poslední chvíli a bez jasné strategie či analytického rozmyslu,“ uvádí Pehe. Zmínil kandidaturu Jiřího Dienstbiera, který neměl podporu ani v samotné ČSSD.

ODS i KDU-ČSL prý postavily kandidáty, kteří nedisponovali ani podporou v předvolebních průzkumech. „Jediná větší strana, která prezidentskou volbu takříkajíc promyslela, byla TOP 09,“ napsal Pehe. I když prý byl její kandidát spjat s velmi nepopulární vládou, stačilo málo, a mohl vyhrát. Politolog si myslí, že kdyby se za něj postavily ostatní pravicové zprávy, mohl být dnes prezidentem právě Karel Schwarzenberg.

ČSSD se prý ani nechystá postavit vlastního kandidáta. Podle komentátora je to však pochopitelné. „Vedení strany se bojí, že by značná část straníků nakonec stejně podpořila Miloše Zemana,“ upřesnil. ČSSD uspořádá vnitrostranické referendum o osobě, kterou by strana měla podpořit ve volbě.

Politolog připouští, že straničtí kandidáti mají těžší získat podporu většího počtu voličů. A to právě kvůli té vazbě na stranu. Řešení by viděl v utvoření jakéhosi středopravého bloku, který by přišel s nějakým nadstranickým kandidátem. „Anebo ještě lépe, proč se nemohli sejít lídři všech velkých stran napříč politickým spektrem a přijít se společným kandidátem, který by byl alternativou mocenskému duu Zeman-Andrej Babiš,“ táže se.


 

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Otírají se o mě komedianti. "Mlátička" Ondráček se tvrdě vysmál Svěrákovi,…

12.12.2017 22:05 Aktualizováno Praha – Zdeněk Svěrák, Petr Pithart nebo Pavel Pafko. To jsou osobnosti, které se přidali v výzvě…

Sobotka lhal? ČSSD vše brzdila, teď to ale může vypuknout naplno, tvrdí…

12.12.2017 22:05 Aktualizováno Praha – Americký novinář Erik Best, který dlouhodobě žijí v České republice, se na svém pravidelném…

Jeden z prezidentských kandidátů je terčem posměchu. Vypadá jako úplný…

12.12.2017 22:05 Aktualizováno Praha – Prezidentský kandidát Petr Hannig vyvolal rozruch kvůli svému výroku o migrantech. Podle…

Poslanci možná upraví v cestovní novele podobu garančního fondu

12.12.2017 21:39 Praha - Sněmovna možná upraví v novele o cestovním ruchu podobu nově zřizovaného garančního fondu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama