Odpůrci Zemana chtějí parlamentní volbu prezidenta. Preferují loutku politických stran, zaznívá ze SPO

Praha - Podle místopředsedy Strany práv občanů (SPO), jejímž čestným předsedou je současný prezident Miloš Zeman, chtějí jeho protikandidáti prezidenta sjednotitele. Sjednocující element prý navíc většinou prosazují ti, kteří se nikdy nesmířili s přímou volbou prezidenta.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Miloš Zeman, prezident ČR a Vratislav Mynář /SPOZ/

První místopředseda SPO Marian Keremidský chápe jako samozřejmé, že v přímé prezidentské volbě se podporovatelé poraženého kandidáta budou smiřovat s porážkou poněkud obtížněji. Příkop, který vznikne na základě většinového systému volby prezidenta, místopředseda vnímá smířlivě. Vadí mu však, když někteří protikandidáti Zemana apelují na to, že prezident by měl sjednocovat, což dle nich současná hlava státu nedělá.

Výroky o sjednocování vnímá Keremidský jako útočení na Zemana. „Protikandidáti zapomínají dodat, že prezident se těší stále větší podpoře občanů a na jeho stranu se přidávají i jeho tehdejší nevoliči,“ uvedl na stránkách SPO. Právě k poměrně vysoké důvěře prezidenta se nedávno vyjádřil i novinář a moderátor Vladimír Kučera o čemž informoval server EuroZprávy. Podle CVVM nadpoloviční většina respondentů chová důvěru vůči prezidentskému úřadu.

Místopředseda SPO dodává, že slova o nesjednocujícím Zemanovi vypouštějí ti, kteří se nesmířili s přechodem od parlamentní k přímé volbě hlavy státu. „Prezident volený Parlamentem je totiž přesně to, co těmto kritikům chybí. Prezident, který je loutkou politických stran a jejich zákulisních dohod,“ podotýká.

Podle něj je prohlašování protikandidátů o sjednocování klišé. Spojení „sjednocovat společnost“ si prý protikandidáti vykládají zcela jinak. „Budeme vždy a ve všem poslouchat politické strany a staneme se postupně pouhými kladeči věnců,“ ironicky vysvětluje význam spojení, jak ho podle něj chápou Zemanovi soupeři. Úvahu uzavírá přesvědčením, že takovou roli by Miloš Zeman rozhodně neplnil.

Historicky první přímá volba prezidenta proběhla v roce 2013 a zvítězil v ní Miloš Zeman proti tehdejšímu předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi. Do té doby byl prezident volen oběma komorami Parlamentu.Volba byla zpravidla tajná s výjimkou volby v roce 2008, kdy zvítězil Václav Klaus. Parlamentní volba vzbuzovala mnohé kritiky, zejména kvůli údajnému obchodování s hlasy.

Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

K vyřazení čínského léčitelství se vláda asi postaví neutrálně

19.03.2018 17:54 Praha - Vláda se asi postaví neutrálně k návrhu senátorů, kteří chtějí vyřadit terapeuta čínské…

Vyšetřovaný Jie Ťien-ming z CEFC odejde, na Hradě zůstává

19.03.2018 17:46 Praha - Zástupci Šanghaje a čínských úřadů potvrdili hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi, že šéf…

Ovčáček si kopl do Kalouska. Vysmívá se mi hovádko, co nedokázalo…

19.03.2018 17:05 Aktualizováno Praha - Mluvčí prezidenta republiky Miloše Zemana Jiří Ovčáček a předseda poslaneckého klubu TOP 09…

Hrad promluvil: Jak to bylo s cestou Mynáře a Nejedlého do Číny?

19.03.2018 16:27 Praha - Pražský hrad se po několika dnech vyjádřil k cestě kancléře prezidenta Miloše Zemana…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama