Rovnost můžu a žen? Česko nepatří v EU mezi moderní státy, soudí Zaorálek

Praha – V rámci Mezinárodního dne žen (MDŽ) se v Praze uskutečnila konference „22 % k rovnosti". Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) při jejím zahájení připomněl, že Česko nepatří v Evropské unii v zajišťování rovnosti žen a mužů k progresivním, moderním a kultivovaným zemím.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, ministr zahraničí

Kvůli rozdílům v odměňování či podmínkám matek je Česko podle Zaorálka „na chvostě". Na horší postavení žen pak doplácí celá společnost, a to i ekonomicky. „Mezi státy EU na tom nejsme vůbec dobře. V případě rozdílů v odměňování je ČR na chvostě. V podmínkách matek do šesti let je třetí od konce," uvedl Zaorálek.

Nerovné podmínky žen a mužů označil ministr zahraničí za "projev zpozdilosti a omezenosti". „Je to ostuda, a já se za to stydím," řekl na konferenci. „Neexistuje důvod, proč by ženy se stejným vzděláním a zkušenostmi jako muži měly ve 21. století dostávat za stejně odvedenou práci méně peněz. Nerovné postavení žen ve společnosti se týká nás všech. Jde o kvalitu života celých rodin. Všichni na tom proděláváme ekonomicky i morálně,“ dodal Zaorálek na sociálních sítích.

Zaorálek se domnívá, že česká společnost by neměla o problému nerovnosti a nedůstojných podmínek jen mluvit, ale snažit se i něco udělat pro změnu. „Nechápejme to jako ženskou otázku. Týká se to všech. Když se ženy mají hůře než muži, doplácí na to všichni. Proděláváme na tom," zdůraznil ministr. Příčiny českého přístupu k rovnosti žen a mužů vidí v socialistickém období. Rovnoprávnost podle něj tehdy znamenala jen to, že „ženy mohly v brigádách socialistické práce makat stejně tvrdě jako muži" a jednou za rok k MDŽ dostaly karafiát.

Jeho stranická kolegyně a ministryně práce Michaela Marksová připomněla, že výdělkový rozdíl 22 procent představuje měsíčně průměrně kolem 6700 korun. Nižší příjem dopadá nejen na ženy, ale i na jejich potomky. Nižší výdělek se pak odráží i v důchodu, ženy pobírají v penzi zhruba o pětinu méně než muži. Hrozí jim mnohem víc chudoba.

Rozdíl ve výdělcích žen a mužů se v Česku nedaří srovnat. Loni v prvním pololetí v soukromém sektoru měly ženy o 24 procent nižší mzdy než muži. Méně zaměstnankyním než zaměstnancům platil i stát, a to v průměru o 17 procent.

Rozdíly má změnit pětiletý projekt ministerstva práce 22 % k rovnosti, který začal loni. Firmám a institucím by měl nabídnout mimo jiné program k mzdovému auditu. „Nechceme bojovat drastickými opatřeními a pokutami, ale vysvětlovat zaměstnavatelům, zda jsou odměny spravedlivé. Může to být jen podvědomí, že muž má být živitel a vydělávat víc. Zaměstnavatelé jsou pak často sami překvapeni, když to zkontrolují," uvedla ministryně. Na rozdíly v odměňování se zaměří i inspekce práce.

Podle Marksové k rovnějšímu postavení žen a mužů přispělo v Česku v posledních letech i zavedení dětských skupin či zřizování mikrojeslí. Pozici matek a otců malých dětí by mohlo zlepšit i opatření v projednávané novele zákoníku práce. Podle něj by zaměstnavatel musel písemně vysvětlit, proč nechce umožnit rodičům zkrácený úvazek.

Konference „22 % k rovnosti" se koná v Mezinárodní den žen (MDŽ). Upozorňuje na rozdíl ve výdělcích, ženy totiž dostávají v průměru právě o 22 procent méně než muži. Český rozdíl je tak jeden z nejvyšších v EU. ČR má také jednu z nejnižších zaměstnaností matek malých dětí.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V pátek začne platit GDPR. Co všechno se pro Čechy změní?

24.05.2018 10:04 Praha - Nová unijní pravidla ochrany osobních údajů (GDPR) nabudou v pátek účinnosti. Výjimky z…

Sněmovna změnila program. Protikuřácký zákon se bude opět řešit v úterý

24.05.2018 09:52 Praha - K debatě o zmírnění protikuřáckého zákona se poslanci vrátí v úterý odpoledne. Novelu ke…

NS v kauze Peroutka: Za újmu způsobenou prezidentem odpovídá stát

24.05.2018 09:47 Brno/Praha - Pokud prezident při výkonu své funkce někomu způsobí újmu, například svým výrokem…

Pirát těžil za státní peníze kryptoměnu. Přišel s unikátní obhajobou

24.05.2018 09:24 Aktualizováno Praha - Piráti se opět stali středem pozornosti a opět nikoliv v dobrém slova smyslu. Poté, co se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama