Češi bohatnout? Přibývá movitých lidí nad 55 let

Praha - V Česku sílí skupina lidí po pětapadesátce, kteří dokážou vyjít s penězi. Větší výdaj jim nedělá problém a utratit jednorázově 100.000 korun může 390.000 obyvatel od 55 let.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Důchdoci, ilustrační fotografie

Z nich asi 150.000 si může dovolit zaplatit milion korun. Ukázal to výzkumagentury STEM/MARK, který se zaměřil na bonitu v této věkové kategorii.

"Chceme ukázat, že lidé nad 55 let nejsou mrtví. Obraz o seniorech je trošku pokřivený. Jsou vnímáni jako ti, co prošli pracovním procesem a přežívají na různých dávkách. Jsou senioři, kteří si nemohou vyskakovat, ale je tu i mnoho těch, kteří mohou jet na drahou dovolenou. Mají zájem o dění kolem sebe, mají své sny a plní si je," řekl na nedávné sociologické konferenci v Praze Jan Tuček z agentury STEM/MARK.

Na lidi mezi 48 a 65 se zaměřil marketingový výzkum Silver Heroes neboli Stříbrní hrdinové, nazvaný podle šedin. "Za každou životní fází si umíme představit nějakou náplň. Jen ve stříbrné fázi to neumíme dosadit. Je to prostor mezi aktivní životní fází a stářím," uvedla jedna z autorek Anežka Příběnská z agentury G82. Podle další autorky Lucie Žekové z agentury Simply5 velký podíl na zobrazení a vnímání této věkové skupiny má marketing. Reklamy ji vykreslují jako nemohoucí, nabízí jí přípravky na klouby, menopauzu a prostatu.

Zatímco v zahraničí se seniorský věk oddaluje a posouvá do období po sedmdesátce, agentury v Česku ve svých výzkumech za seniory označují už padesátníky a za osoby v předdůchodovém věku a "stříbrné hrdiny" dokonce čtyřicátníky. Podle některých expertů tak místo změny pohledu posilují stereotypy. Podle zakladatelky organizace Plus 50 Moniky Červíčkové by se měla rozlišovat generace padesátníků a seniorů. Zdůraznila, že život se prodlužuje a padesátníci mají před sebou třetinu své kariéry, někteří začínají podnikat a zakládají nové rodiny.

Autoři ze STEM/MARK prováděli výzkum mezi 10.000 lidmi. Výsledky přepočítali na počet obyvatel od 55 do 74 let. Těch v Česku žije přes 2,5 milionu. Třetina dotázaných, v zemi tedy víc než 800.000 lidí, považuje svou domácnost za dobře zajištěnou a může bez potíží utratit přes 20.000 korun. Sto tisíc korun může vydat 390.000 osob, milion korun 150.000 lidí od 55 do 74 let.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman poškozuje Česko a táhne nás na Východ? Diplomaté ví, jak zarazit…

22.11.2017 13:54 Praha - Bývalí čeští diplomaté, lidé z nevládního sektoru a odborníci na východní Evropu dnes v…

Nečasová je vinna, rozhodl soud. Nečas podle něj nemluvil pravdu

22.11.2017 12:43 Aktualizováno Praha - Za zneužití Vojenského zpravodajství uložil soud Janě Nečasové (dříve Nagyové) dvouletý…

Zemanovy plky nebudu respektovat, Pelikán patří do kriminálu. Kalousek je…

22.11.2017 12:25 Praha – Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek nešetří kritikou na účet končící vlády i prezidenta…

Mandátový výbor Sněmovny povede komunista Grospič

22.11.2017 11:55 Praha - Předsedou sněmovního mandátového a imunitního výboru zvolili jeho členové podle informací…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama