ANO stagnuje, posilují ČSSD a SPD. Co Robejškovi Realisté? Nový průzkum

Praha - Hnutí Ano stagnuje, ČSSD profituje z negace vůči Andreji Babišovi a posiluje, Okamurovo SPD potvrzuje své ambice na sněmovní úspěch. Ukázal to aktuální průzkum agentury Sanep.

Přidejte svůj názor 48 komentářů

Ilustrační foto

Aktuálně nejsilnější vedoucí hnutí ANO oproti minulému měsíci stagnuje a pokleslo o jednu desetinu procentního bodu na aktuální podporu 28,5 % voličů. Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš může doplácet na řadu mediálních kauz, ale i na zavedení EET. V každém případě se hnutí ANO nadále těší nesilnější voličské přízni, která zajišťuje velký náskok před jeho politickými konkurenty.

Naopak druhá ČSSD, která v posledních měsících podporu svých voličů ztrácela, oproti minulému měsíci posílila a aktuálně se těší podpoře 17,9 % voličů. Právě sociální demokraté mohou jako jedna ze stále nejsilnějších parlamentních stran zpět získávat voličkou podporu, zejména díky sílící antipatii i části voličů vůči Andreji Babišovi. Zda právě negativní emoce ve vztahu k Andreji Babišovi může být onou živou vodou pro ČSSD, se však prozatím říci nedá.

Třetí nejsilnější stranou zůstává stále KSČM, která oproti minulému měsíci mírně posílila a aktuálně se těší 12,1 % voličů.

Čtvrtou nejsilnější stranou by se i aktuálně stala s podporou 9,8 % voličů ODS. Občanští demokraté se snaží vzkřísit zašlou slávu, což rozhodně není lehký úkol. To ostatně dokládá i mírný pokles voličského zájmu oproti minulému měsíci o čtyři desetiny procentního bodu.

Pátou stranou, která by aktuálně překročila pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, by byla KDU-ČSL s podporou 6,5 % voličů.

Psali jsme:  

Z hledání alternativy ke stávajícím parlamentním stranám společně nadále profituje SPD pod vedením Tomia Okamury, která získává stabilní voličskou podporu a je vážným adeptem na volební úspěch v letošních sněmovních volbách. V únoru by SPD získala podporu 6,4 % hlasů a umístila by se tak i před TOP-09, která je s aktuálním ziskem 5,6 % hlasů poslední stranou, která by v únoru získala své zastoupení v dolní komoře. TOP 09 pak oproti minulému měsíci ztrácí pět procentních bodů.

Pod pětiprocentní hranicí by v únoru stejně jako v i v lednu skončila se ziskem 3,4 % hlasů Česká pirátská strana. STAN by aktuálně získal podporu 2,4 % a SZ 2 % hlasů. Úsvit-NK má pak aktuální podporu 0,7 % voličů.

Jak u KDU-ČSL, tak i u hnutí STAN byl oproti předchozímu měsíci zaznamenán mírný pokles voličského zájmu. Obě strany přitom potvrdily koaliční spojenectví pro nadcházející sněmovní volby, kdy by ovšem musely jako koalice dosáhnout nikoli pěti, ale desetiprocentní hranice nutné pro vstup do dolní komory. Jak však ukazují aktuální hodnoty, rozhodně takové spojenectví není pro dosažení desetiprocentní voličské podpory jistotou. Stejně tak nemá jistý volební úspěch ani TOP 09, která rovněž balancuje nad hranicí zajišťující získání poslaneckých křesel.

Naopak o vstup do Poslanecké sněmovny vedle SPD, která si vytvořila již pevné elektorátní jádro, usilují i REALISTÉ v čele s předsedou Petrem Robejškem. REALISTÉ se však prozatím pohybují na úrovni jednoho procentního bodu.

Vstupte do diskuze (48)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chtělo by to vládu psychiatrů? Známý spisovatel se s Čechy nepáře

21.05.2018 16:40 Aktualizováno Praha - Česko stále nemá vládu s důvěrou. Zdá se sice, že vznik koalice ANO a ČSSD s tichou…

Referendum ČSSD bude stát 100 tisíc. Ušetří za poštovné, chce se vyhnout…

21.05.2018 16:29 Praha - Za referendum, v němž budou ode dneška do poloviny června členové ČSSD hlasovat o podpoře…

Česko se přidalo k expertům na ochranu proti dezinformacím

21.05.2018 15:50 Helsinky - Česko se připojilo k činnosti evropského centra pro boj s hybridními hrozbami sídlícího…

Jourová podporuje navázání peněz z EU na právní stát, Polsko skřípe zuby

21.05.2018 15:44 Praha - Eurokomisařka Věra Jourová podporuje navázání peněz z rozpočtu Evropské unie na dodržení…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama