V Praze se konala demonstrace odborářů z celé Evropy

Praha - Na pražském Hradčanském náměstí se konala v sobotu odpoledne demonstrace odborářů proti dopadům krize na zaměstnance. Podle odhadu organizátorů se akce zúčastnilo přes 20 tisíc odborářů z Česka, ale i dalších zemí Evropské unie. Podle odhadů policie se akce účastnilo 23 tisíc lidí, které na Strahov přivezlo zhruba 350 autobusů.

Přidejte svůj názor

„Protikrizová opatření navržená Národní ekonomickou radou vlády jsou nedostatečná. V pátek schválený protikrizový balíček je sice správný krokem, ale přišel pozdě,“ prohlásil pro agenturu Mediafax europoslanec a bývalý šéf odborářské centrály Richard Falbr.

Odboráře podpořil na dálku i předseda ČSSD Jiří Paroubek. Demonstrace se nemohl zúčastnit, protože vystupoval na předvolebních mítincích v Plzeňském kraji. "Akci chápu jako výraz nesouhlasu s tím, aby důsledky dnešní hospodářské krize nesli ti, kteří ji nezavinili. Vnímám ji jako jasný protest proti nekompetentnosti bývalé Topolánkovy vlády, která krizi dlouhou dobu popírala a následně ji nebyla schopna efektivně řešit," vzkázal Paroubek.

„Před ani při demonstraci nedošlo k žádnému incidentu, nezaznamenali jsme vůbec žádné výtržnosti jako při jiných demonstracích,“ uvedl mluvčí pražské police Ján Mikulovský. Jediným drobným problém byla podle jeho slov krátkodobá uzavírka silnice podél tramvajové trati ze Strahova k Pohořelci, po které se demonstranti přesouvali na Hradčanské náměstí. „Krátkodobé vyloučení provozu bylo domluvené i Dopravním podnikem hlavního města Prahy a díky tomu, že je sobota, nešlo o velké narušení provozu,“ řekl Mikulovský.

"Zákoník práce a důchodová reforma, to jsou věci, proti kterým se musíme ohradit a nesmíme mlčet,“ prohlásil jako jeden z řečníků místopředseda ČMKOS Jaroslav Zavadil.

Šéf odborové centrály Milan Štěch ve svém projevu zaútočil proti bývalému kabinetu. „Vláda Mirka Topolánka snížila daně nejbohatším a ostatním zvedla spotřební daně. Krize má příčinu v neoliberální koncepci ekonomiky. Nervu jsme nevěřili a nevěříme,“ řekl. Padlé vlády není podle jeho názoru vůbec škoda. Slova odborového předáka vyvolal souhlasný křik desetitisíců demonstrantů doprovázený zvukem bubnů a píšťal.

„Doufáme, že se díky této demonstraci všechno zlepší,“ řekly agenturou Mediafax oslovené demonstrantky z čokoládoven Opavia. Co se má konkrétně zlepšit, ale neuvedly. “My jsme nespokojení s mnoha věcmi, ale nejvíce nám vadí důchodová reforma, kterou je třeba od základů změnit,“ poznamenal zaměstnanec mladoboleslavské Škody Auto.

Krátce před půl třetí odpoledne museli během demonstrace zasahovat zdravotníci, když se starší ženě v davu udělalo nevolno. Podle zdravotníků ale nešlo o nic vážného. „Posádky naší záchranné služby nebyly na demonstraci vůbec potřeba, nebyli jsme ani požádáni o asistenci,“ řekla Mediafaxu mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová s tím, že jim nebyl oznámen ani žádný závažný případ, ke kterému by musela záchranka vyjet.

Již dopoledne se na Maltézském náměstí sešly školské odbory, které se dožadovaly vyšších platů pro zaměstnance ve školství.

Účastníci sobotního protestu tvrdili, že mnozí zaměstnavatelé využívají krizi ke snížení pracovních míst, snížení platů a zhoršení pracovních podmínek.

Demonstrace se zúčastnili podle organizátorů členové 17 odborových svazů z jedenácti evropských zemí, mimo jiné z Německa, Polska, Maďarska, Slovenska či z Francie.

Témata: Demonstrace | Odbory
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pospíšil chce TOP 09 připravit na blížící se volby

18.11.2017 20:58 Aktualizováno Praha - Pokud europoslanec Jiří Pospíšil příští neděli vystřídá ve funkci předsedy TOP 09 Miroslava…

Zahýbá kampaní Zemanovo zdraví? Podle expertů bude nosným bodem

18.11.2017 14:53 Aktualizováno Praha - Otázka zdravotního stavu současného prezidenta Miloše Zemana. Právě to by se podle…

Prezident jako nadčlověk? Kandidáti prozradili, jaké by měl mít pravomoci

18.11.2017 11:27 Praha - Pravomoci prezidenta jsou dostatečné, a ústavu proto není třeba měnit, shoduje se většina…

Lidé se s Babišem nepářou. Na Národní třídě ho vypískali

17.11.2017 21:57 Aktualizováno Praha - S hlasitým odporem protestujících se dnes ráno setkal předseda hnutí ANO Andrej Babiš na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama