V Praze se konala demonstrace odborářů z celé Evropy

Praha - Na pražském Hradčanském náměstí se konala v sobotu odpoledne demonstrace odborářů proti dopadům krize na zaměstnance. Podle odhadu organizátorů se akce zúčastnilo přes 20 tisíc odborářů z Česka, ale i dalších zemí Evropské unie. Podle odhadů policie se akce účastnilo 23 tisíc lidí, které na Strahov přivezlo zhruba 350 autobusů.

Přidejte svůj názor

„Protikrizová opatření navržená Národní ekonomickou radou vlády jsou nedostatečná. V pátek schválený protikrizový balíček je sice správný krokem, ale přišel pozdě,“ prohlásil pro agenturu Mediafax europoslanec a bývalý šéf odborářské centrály Richard Falbr.

Odboráře podpořil na dálku i předseda ČSSD Jiří Paroubek. Demonstrace se nemohl zúčastnit, protože vystupoval na předvolebních mítincích v Plzeňském kraji. "Akci chápu jako výraz nesouhlasu s tím, aby důsledky dnešní hospodářské krize nesli ti, kteří ji nezavinili. Vnímám ji jako jasný protest proti nekompetentnosti bývalé Topolánkovy vlády, která krizi dlouhou dobu popírala a následně ji nebyla schopna efektivně řešit," vzkázal Paroubek.

„Před ani při demonstraci nedošlo k žádnému incidentu, nezaznamenali jsme vůbec žádné výtržnosti jako při jiných demonstracích,“ uvedl mluvčí pražské police Ján Mikulovský. Jediným drobným problém byla podle jeho slov krátkodobá uzavírka silnice podél tramvajové trati ze Strahova k Pohořelci, po které se demonstranti přesouvali na Hradčanské náměstí. „Krátkodobé vyloučení provozu bylo domluvené i Dopravním podnikem hlavního města Prahy a díky tomu, že je sobota, nešlo o velké narušení provozu,“ řekl Mikulovský.

"Zákoník práce a důchodová reforma, to jsou věci, proti kterým se musíme ohradit a nesmíme mlčet,“ prohlásil jako jeden z řečníků místopředseda ČMKOS Jaroslav Zavadil.

Šéf odborové centrály Milan Štěch ve svém projevu zaútočil proti bývalému kabinetu. „Vláda Mirka Topolánka snížila daně nejbohatším a ostatním zvedla spotřební daně. Krize má příčinu v neoliberální koncepci ekonomiky. Nervu jsme nevěřili a nevěříme,“ řekl. Padlé vlády není podle jeho názoru vůbec škoda. Slova odborového předáka vyvolal souhlasný křik desetitisíců demonstrantů doprovázený zvukem bubnů a píšťal.

„Doufáme, že se díky této demonstraci všechno zlepší,“ řekly agenturou Mediafax oslovené demonstrantky z čokoládoven Opavia. Co se má konkrétně zlepšit, ale neuvedly. “My jsme nespokojení s mnoha věcmi, ale nejvíce nám vadí důchodová reforma, kterou je třeba od základů změnit,“ poznamenal zaměstnanec mladoboleslavské Škody Auto.

Krátce před půl třetí odpoledne museli během demonstrace zasahovat zdravotníci, když se starší ženě v davu udělalo nevolno. Podle zdravotníků ale nešlo o nic vážného. „Posádky naší záchranné služby nebyly na demonstraci vůbec potřeba, nebyli jsme ani požádáni o asistenci,“ řekla Mediafaxu mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová s tím, že jim nebyl oznámen ani žádný závažný případ, ke kterému by musela záchranka vyjet.

Již dopoledne se na Maltézském náměstí sešly školské odbory, které se dožadovaly vyšších platů pro zaměstnance ve školství.

Účastníci sobotního protestu tvrdili, že mnozí zaměstnavatelé využívají krizi ke snížení pracovních míst, snížení platů a zhoršení pracovních podmínek.

Demonstrace se zúčastnili podle organizátorů členové 17 odborových svazů z jedenácti evropských zemí, mimo jiné z Německa, Polska, Maďarska, Slovenska či z Francie.

Témata: Demonstrace | Odbory
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: V Praze se konala demonstrace odborářů z celé Evropy

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Českem projíždí konvoj amerických a britských vojáků, cestou nabírá zpoždění - anotační foto

Českem projíždí konvoj amerických a britských vojáků, cestou nabírá…

25.03.2017 18:29 Aktualizováno Rozvadov - Hraničním přechodem v Rozvadově dnes postupně projíždí konvoj britských a amerických…

Sněm STAN zvolil předsednictvo, Gazdík obhájil funkci. Do voleb jde s lidovci - anotační foto

Sněm STAN zvolil předsednictvo, Gazdík obhájil funkci. Do voleb jde s…

25.03.2017 18:28 Aktualizováno Praha - V Praze dnes začal volební sněm hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Staronovým šéfem hnutí…

V Praze dnes sto lidí protestovalo proti Sobotkově vládě - anotační foto

V Praze dnes sto lidí protestovalo proti Sobotkově vládě

25.03.2017 17:50 Praha - Zhruba sto lidí dnes v centru Prahy protestovalo proti vládě, islamizaci a imigraci.…

Česko upevňuje vztah s Merkelovou? Sobotka a Fico s ní připomenou smlouvu o sousedství - anotační foto

Česko upevňuje vztah s Merkelovou? Sobotka a Fico s ní připomenou smlouvu…

25.03.2017 16:32 Aktualizováno Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), německá kancléřka Angela Merkelová a předseda slovenské…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama