KOMENTÁŘ: Babiš střílí do vlastních. Trapná aféra exkomunisty?

KOMENTÁŘ - Těžko soudit, co přesně vede šéfa hnutí ANO Andreje Babiše k jeho tažení proti vlastnímu hejtmanovi na Olomoucku Otovi Koštovi. Jak bývá v české politice zvykem, kdykoliv dojde v některém z politických subjektů k nějakým interním konfliktům, informace o příčinách takového střetu, které proniknou na veřejnost, mívají jediný účel – posloužit zájmům toho, kdo jde vypustil.

Přidejte svůj názor 29 komentářů

Ministr financí Andrej Babiš (ANO)

Ovšem pokud se politický vůdce s poněkud problematickou minulostí i přítomností oboří na muže s dobrou pověstí, lékaře, který větší část své profesionální kariéry věnoval prevenci a propagaci zdravého životního stylu, a obviní ho, že má „problémy s alkoholem“ je to situace poněkud kuriózní.

Jistě, může se stát, že se do významného úřadu dostane člověk, jehož kvality na výkon takové funkce nestačí a je třeba ho nahradit. Zkušenosti však říkají, že v takových případech se rozhodování často vleče celé měsíce i roky, než se odpovědní činitelé rozhoupají, přiznají, že udělali chybu a dohodnou se na tom, kdo odvolaného v jeho místě nahradí.

Docela jinak se postupuje v případech, kdy vedení dotyčného politického subjektu usoudí, že ten či onen člověk by mohl ohrožovat postavení samotných vůdců nebo že sice ve svém úřadě si vede dobře, ale „neposlouchá“ – tedy nekoná výlučně ve prospěch strany, která ho do funkce vyslala.

Psali jsme:  

V tom je totiž skoro vždycky zakopaný pes: Politik prochází volbami jako kandidát své politické strany, ale ve chvíli, kdy je jmenován do funkce či úřadu, jeho povinností je v rámci své působnosti pečovat o zájmy občanů, a to všech – nejenom svých spolustraníků.

Jediné, z čeho v danou chvíli může nestranný pozorovatel vycházet, pokud jde o podivný střet Babiš versus Košta, jsou profily obou politiků.

Na jedné straně ministr financí Andrej Babiš, bývalý komunista, jehož podnikatelské aktivity vedou k setrvalému podezření, že se ve funkci ministra nachází ve střetu zájmů. Proti němu stojí olomoucký hejtman, lékař Oto Košta, uznávaný odborník v oboru prevence onemocnění a zdravého životního stylu. Několik let pracoval jako lékař dálkových plavců a tenistů, později i ligových fotbalistů. Tohoto muže Babiš obviňuje z manažerské neschopnosti a z alkoholismu.

Jak říkám, vzhledem k nedostatku relevantních informací je těžko soudit, čím konkrétně si doktor Košta vysloužil Babišovu nelibost. Jeho dosavadní kariéra však mluví spíš v jeho prospěch a vznesená obvinění vyznívají v daných souvislostech poněkud trapně.

Autor je zkušený novinář s letitou praxí v řadě českých médií (Rádio Svobodná Evropa, Česká tisková společnost,...) a překladatel.

Vstupte do diskuze (29)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V ČSSD to vře: Senátoři nechtějí do vlády s ANO? Zimola je tvrdě seřval.…

26.04.2018 09:31 Praha – Sociálnědemokratičtí senátoři ve středu uvedli, že chtějí, aby sociální demokraté nešli do…

Kritici přesunu ambasád do Jeruzaléma jsou zbabělci, myslí si Zeman

25.04.2018 21:45 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman dnes na oslavách 70 let od vzniku Izraele na Pražském hradě opět…

ČSSD má nový návrh: Chce, aby při rezignaci jejích ministrů skončil i…

25.04.2018 21:03 Aktualizováno Praha - ČSSD chce do koaliční smlouvy s hnutím ANO začlenit podmínku, že po demisi všech pěti…

ČSSD tvrdě narazí? ANO nechce v koaliční smlouvě podmínku o odstoupení při…

25.04.2018 18:48 Praha - Hnutí ANO nechce v případné koaliční smlouvě s ČSSD podmínku, že by prvoinstančně odsouzený…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama