Babiš se svými lidmi ovládl Česko. Aféry se zametají, odpůrci zmírají. Kdo nás může zachránit?

KOMENTÁŘ - Když se před časem na internetu objevily první výzvy voličům od právě se rodícího hnutí ANO 2011, zaregistroval jsem se na jeho webových stránkách, abych se o té věci dověděl víc. Záplava propagačních textů, které vzápětí začaly „nalétávat“ na moji e-mailovou adresu, mě poučila, že jde jen o další podnikatelský projekt v podobném stylu, jaký do české politiky kdysi uvedli „véčkaři“ pana Bárty. Registraci jsem zrušil.

Přidejte svůj názor 378 komentářů

Hnutí ANO v Brně: Andrej Babiš

Dnes jsme o nějaký ten rok dál a ukázalo se, že tento projekt stávajícího ministra financí Andreje Babiše je ze všech dosavadních pokusů o privatizaci politiky v naší zemi jednoznačně nejúspěšnější. Profesionální politický marketing zajistil hlasy a úderná hesla typu „nejsme politici, makáme“ očividně působí na voliče i dnes, kdy se již pomalu schyluje k další volbám. Zákon o registračních pokladnách je sice spoustě podnikatelů proti mysli, ale nezdá se, že by to šéfovi oblíbeného politického hnutí ubíralo na popularitě.

Nejrůznější aféry týkající se očividného střetu zájmů Babiše – podnikatele a Babiše – ministra financí nikoho nevzrušují. O starších kauzách, jako byla Babišova spolupráce s StB či podivná privatizace Unipetrolu se dnes již vůbec nemluví. Aféra Čapí hnízdo vyšuměla jaksi do ztracena a ani nejnovější skandál kolem korunových dluhopisů Agrofertu zřejmě Andreji Babišovi a jeho hnutí politicky příliš neškodí – alespoň zatím ne.

A jak si stojí Babišovi političtí partneři a odpůrci? Politická scéna české republiky skýtá dosti neutěšený pohled. Předseda Sociální demokracie Bohuslav Sobotka, jemuž se Babišovy skandály musejí už dlouho zajídat, má zjevně dost práce s obranou své pozice uvnitř vlastní strany a nemůže si dovolit vyvolat otevřený konflikt s nejsilnějším vládním partnerem. Lidovci pak ve vládě naplňují jen svoji věčnou úlohu neužitečného přívěsku. A v opozici je jasně nejvýraznější figurou Miroslav Kalousek – velmi chytrý, velmi výřečný, ale bohužel i velmi neoblíbený u voličů. ODS pracuje na své obnově a návratu na výsluní jen velmi pomalu; odtud se v dohledné době žádný pozitivní impuls čekat nedá.

Jedinou silou, která by mohla s konečnou platností zastavit nekonečný příběh úletů a skandálů kolem vůdce hnutí ANO a zkřížit jeho plány na dobytí premiérského křesla, jsou tedy voliči.

Psali jsme:  

Co je vlastně k bývalému komunistovi, který se stal miliardářem, tak přitahuje? Kromě výtečné práce marketingových expertů se tu zřejmě projevuje nedostatek politické zkušenosti českého elektorátu, což je víceméně evergreen české politiky v celé polistopadové éře. Projevuje se to zvláště neochotou voličů bojovat a vracet se do boje i po prohraných bitvách. To platí zejména o inteligentních voličích, kteří si uvědomují, že bezskrupulózní „obchodníci s deštěm“, připravení naslibovat komukoliv cokoliv mají vždycky větší šance na úspěšnou sklizeň hlasů než ti, kdo nabízejí konkrétní řešení problémů.

Výsledkem je, že k volbám chodí hlavně ti, kdo jsou ochotní uvěřit slibům a rychlým řešením, aniž by se dožadovali vysvětlení, v čem konkrétně ta řešení spočívají. Tohle pravidlo platí v politice odjakživa a nejenom u nás, v Česku. A jediné, co proti tomu pomáhá, je vytrvalost a aktivita. Ne vždycky se všechno povede, ne každý boj je vítězný, ale neúčast ve volbách a nezájem o kvalitu vládnutí uvolňují prostor přihlouplý davům a přivádějí k moci hochštaplery vybavené silnými nástroji politické reklamy.

Demokracie na západě vyrůstala ze staletí bojů o jednotlivosti, o základní práva, o zcela konkrétní pravidla a zákony. Západní demokracie se rodily dlouho, těžce, po jednotlivých krůčcích. Oproti tomu naše ústava a demokratické zřízení byly dílem několika let a svržení komunistického režimu, které tomu předcházelo, vzešlo z jediné krvavé pranice na Národní třídě s následným zvoněním klíči. Sametová revoluce měla jednu drobnou vadu: Nic nás nestála. A dobře víme, že kdo lehce nabyl…

Dokud si český volič neuvědomí, že o tom, kdo a jak mu bude vládnout, musí rozhodovat jenom on sám, a že „majitel politické strany“ je pojem, který v demokracii nemá co pohledávat, budou se političtí podnikatelé svým skandálům smát a jejich partneři se jich neodváží zbavit. Ani k tomu nebudou mít důvod – pokud jim ho neposkytnou sami voliči.

Autor je zkušený novinář s letitou praxí v řadě českých médií (Rádio Svobodná Evropa, Česká tisková společnost,...) a překladatel.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Babiš se svými lidmi ovládl Česko. Aféry se zametají, odpůrci zmírají. Kdo nás může zachránit?

Vstupte do diskuze (378)

Doporučujeme

Babiš stále nejpopulárnějším politikem, Sobotka se propadl. Nový průzkum

28.04.2017 22:31 Aktualizováno Praha - Andrej Babiš je stále nejlépe hodnoceným českým politikem. Oproti lednovému výzkumu se…

Přestat kouřit a neztloustnout? To není sci-fi!

28.04.2017 21:59 Praha - Začít kouřit, to je poměrně jednoduchá záležitost. Ale skončit? To už je podstatně těžší. A…

Na jihu Čech jsou bez proudu jen desítky domácností

28.04.2017 21:19 Aktualizováno České Budějovice – Asi 4000 domácností na jihu Čech ještě odpoledne čekala na obnovení dodávek…

Hladiny řek na Moravě dál stoupají: Někde je už 3. stupeň, starosti dělá…

28.04.2017 20:08 Aktualizováno Ostrava/Přerov - Hladiny řek v Moravskoslezském kraji po nočním dešti stále stoupají, nyní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama