Češi unesení v Libanonu zatím bez odškodného, žádost zamítl i resort spravedlnosti

Praha – Pětice Čechů unesených v Libanonu zřejmě odškodnění nedostane. Žádost po ministerstvech vnitra a zahraničí zamítl také resort spravedlnosti. Informuje o tom server Seznam.cz.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Pětice Čechů, kteří zmizeli v libanonském údolí Bikáa

Definitivní rozhodnutí do konce ledna učiní ministerstvo financí. Unesení chtěli odškodné 40 milionů korun, každý z mužů si nárokuje deset milionů korun. „Žádost o odškodné byla ministerstvem spravedlnosti vyhodnocena jako neopodstatněná a na základě toho zamítnuta," řekl serveru Jakub Říman z tiskového oddělení ministerstva.

Pětice zmizela v libanonském údolí Bikaá v červenci 2015, do Česka se vrátili loni počátkem února. Tvrdili, že tajné služby mohly únosu zabránit. Šéf rezortu vnitra Milan Chovanec (ČSSD) už v minulosti uvedl, že stát vynaložil maximální úsilí, aby se mohli vrátit domů.

Podle dřívějších informací ČRo překladatel Adam Homsi, advokát Jan Švarc, novináři Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň v žádosti napsali, že stát při řešení únosu selhal. Kdyby podle nich tajné služby lépe spolupracovaly, k únosu vůbec nemuselo dojít. K žádosti o odškodnění se z unesených nepřidal jen vojenský zpravodajec Martin Psík.

Psali jsme:  

Civilní rozvědka podle nich měla informaci, že se plánuje odveta za zatčení libanonského agenta Alího Fajáda, o jehož vydání Česko požádaly Spojené státy. Švarc byl Fajádovým advokátem.

Když se Češi vrátili domů byl z české vazby propuštěn Fajád, kterého USA podezřívaly z napojení na teroristickou organizaci. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) krátce poté médiím potvrdil, že podmínkou propuštění pěti unesených bylo to, aby Česká republika nevydala zadržovaného Fajáda do Spojených států.Rozhodnutí nevydat Fajáda do USA ostře kritizovalo americké velvyslanectví v Praze.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poche si otevřel pusu a Hrad zuří. On a ministr? Ani omylem

23.05.2018 22:07 Aktualizováno Praha - V dopise, který má redakce k dispozici Miroslav Poche vysvětluje proč je připraven na…

Soud s libereckým hejtmanem Půtou začne v září, hrozí mu až 10 let vězení

23.05.2018 19:54 Aktualizováno Liberec - Proces v korupční kauze, kde je obžalovaný i hejtman Libereckého kraje Martin Půta …

ArcelorMittal bude prodán zřejmě v září

23.05.2018 19:20 Praha - Smlouva o prodeji huti ArcelorMittal Ostrava by měla být vybraným kupujícím podepsána v…

Ve Sněmovně byly opět spory kvůli protikuřáckemu zákonu

23.05.2018 19:08 Praha - Poslanci se dnes opět přeli kvůli návrhu na zmírnění protikuřáckého zákona, který míří…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama