Zemanovo poselství? Dle pravice chyběla vize pro ČR, Bělobrádek dal přednost tchyni

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je rád, že prezident Miloš Zeman v dnešním vánočním poselství ocenil výsledky vlády. Předsedu Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) poselství nepřekvapilo. Opoziční pravici chyběla vize do budoucna, dle komunistů byl projev vyvážený.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Zemanovo poselství? Dle pravice chyběla vize pro ČR, Bělobrádek dal přednost tchyni - anotační foto

Prezident dnes ocenil to, že stav ekonomiky se promítá i do životní úrovně prostřednictvím růstu průměrné mzdy, valorizace důchodů a nízké nezaměstnanosti.

"Už minulý rok jsem vám říkal, že skončila blbá nálada, a události posledního roku to potvrzují. Jaké mám pro to důvody: za prvé, poměrně dobře šlape naše ekonomika, i když hospodářský růst se proti minulému roku poněkud zpomalil. Ale k čemu by nám byl hospodářský růst, kdyby se nepromítal do růstu životní úrovně. A proto jsem velice rád, že v tomto roce vzrostla průměrná mzda o více než tisíc korun měsíčně. A to se samozřejmě promítne i do valorizace starobních důvodů, která minule byla ubohou částkou 45 korun, a teď by měla dosáhnout minimálně 300 korun," řekl Zeman v poselství.

A dodal: "Velmi dobrou zprávou je i to, že máme nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii. Nu a chtěl bych dodat, že také je zde nejnižší podíl relativní, zdůrazňuji relativní chudoby v Evropské unii."

Psali jsme:  

"I nejnižší nezaměstnanost, kterou máme v rámci Evropské unie. Mým cílem je, aby tento pozitivní vývoj naší ekonomiky pokračoval i v roce 2017 a projevil se co nejvíc v růstu životní úrovně lidí," reagoval Sobotka.

"Jednalo se o dlouhodobě známé názory Miloše Zemana v kondenzované formě," napsal na twitteru Hamáček.

Šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) označil poselství za objektivní a vyvážené. "I když mohlo být zaměřeno více do budoucnosti. Některá témata, která pan prezident zmínil, by bylo žádoucí více rozvinout nebo je o nich možné polemizovat," uvedl v tiskovém prohlášení Štěch.

Dílčí výhrady má Štěch k Zemanově kritice některých sociálních dávek. "Řada zaměstnavatelů nemá zájem dlouhodobě nezaměstnané přijímat, nechtějí jít do rizika a raději jim vystaví potvrzení, že pro ně nabízená pracovní místa nejsou vhodná," uvedl.

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek před rokem poselství nesledoval a uvedl, že stejně jako mnoho let předtím dal v jeho době přednost obědu u tchyně a tchána s rodinou.

Europoslanec Jiří Pospíšil (za TOP 09) v projevu postrádal vyjádření k hodnotám a směřování ČR. "Prezident nabídl jen lehce komentovaný přehled zpráv za rok 2016, podporu ruské propagandy a Číny," napsal Pospíšil.

Psali jsme:  

Předseda ODS Petr Fiala ČTK napsal, že sledoval standardní Zemanův vánoční projev. Prezident ho podle něj pojal tak, jako by byl jakýmsi alternativním předsedou vlády. "Glosoval vládní agendu a konkrétní události. Na projevu není moc co komentovat, prezident jen opakoval své známé názory," uvedl Fiala. Dodal, že o vánočním poselství prezidenta má jinou představu. "Ale to je věc vkusu," napsal.

Prezident podle šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska bilancoval některé události a ekonomické ukazatele roku 2016 ze subjektivního pohledu. "Na to má jistě právo, ale nezazněla sebemenší vize, ke které by země měla směřovat, žádné povzbuzení občanů k té či oné aktivitě, která by mohla udělat svět lepším," řekl. Na twitteru dodal, že prezidentovi nevěří jeho tvrzení, že je proti jakékoliv cenzuře internetu. "Vládní návrh zákona, který cenzuru obsahuje, podepsal bez protestu," napsal.

Předseda KSČM Vojtěch Filip považuje obecně projev za vyvážený. "Až na jedno, nesouhlasím s tím, jak prezident hodnotil důchody. Jsem přesvědčen, že vláda mohla udělat mnohem víc," řekl. Pozitivně naopak hodnotí Filip odmítavý názor prezidenta k dobrovolnému přijímání migrantů do ČR. "Migrační krize se nedá řešit u nás, ale v místě, kde konflikt vzniká," uvedl.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Zemanovo poselství? Dle pravice chyběla vize pro ČR, Bělobrádek dal přednost tchyni

Vstupte do diskuze (17)

Doporučujeme

ÚOHS zrušil tendr České pošty na provoz datových schránek, zřejmě na návrh O2 - anotační foto

ÚOHS zrušil tendr České pošty na provoz datových schránek, zřejmě na návrh…

27.03.2017 21:24 Brno – Tendr České pošty na provoz datových schránek pro příštích pět let byl prozatím nepravomocně…

Termín návštěvy USA dostane Zeman tři týdny před odletem, oznámil Mynář - anotační foto

Termín návštěvy USA dostane Zeman tři týdny před odletem, oznámil Mynář

27.03.2017 21:16 Praha – Hradní kancléř Vratislav Mynář dnes informoval, že prezident Miloš Zeman by se měl datum…

Hryščenko unesené děti ohrožoval zbraní a vyhrožoval jim zabitím, popisuje obžaloba - anotační foto

Hryščenko unesené děti ohrožoval zbraní a vyhrožoval jim zabitím, popisuje…

27.03.2017 19:37 Ústí nad Labem – Příští týden by měl soud projednávat případ únosu dvou dětí na Litoměřicku.…

Seznam důležitých prací, které je potřeba vykonat zjara na zahrádce - anotační foto

Seznam důležitých prací, které je potřeba vykonat zjara na zahrádce

27.03.2017 19:22 Praha - Konečně je jaro na dosah, a tak je čas, vyrazit v montérkách na zahradu a pustit se do…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama