Tlustá ruka preláta vytahuje peněženku z kapsy babičky? Kvůli penězům pro církve se strhla ostrá debata

Praha – Jihočeský kraj by chtě zdanil náhrady, které v Česku dostávají církve v rámci majetkového vyrovnání. Návrh momentálně čeká na projednání ve Sněmovně. Podle tamního hejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD) se společnost se zákonem o majetkovém vyrovnání státu s církvemi nevyrovnala. Církev ale nesouhlasí.

Přidejte svůj názor 44 komentářů

Mons. ThLic. Tomáš Holub, Th.D.

Je správné vyvolat novou „společenskou diskuzi, kterou může být i tato naše zákonodárná iniciativa", tvrdí o návrhu Zimola. A to i přesto, že jeho stranický šéf a premiér Bohuslav Sobotka varoval, že pokud parlament navrženou změnu odsouhlasí, odmítl by ji pravděpodobně Ústavní soud.

Zimola je však osobně přesvědčen, že Český statistický úřad zveřejnil odhady cen vydávaných zemědělských nebo lesních pozemků, které jsou násobně nižší. I proto je podle něj nutné debatu znovu otevřít. „Podle mého názoru výše odhadů finančních náhrad církvím a náboženským společnostem byla skutečně nemravná, a my se s ní nemíníme ztotožnit," varuje hejtman.

„To, co bylo komunisty ukradeno, by se bezesporu mělo vrátit... My jen říkáme, že se církvím vrací něco, co nebylo správně ohodnoceno, co má přemrštěnou hodnotu, a tudíž tomu říkáme dar státu. Nemáme nic proti tomu, aby stát daroval církvím, ale my všichni platíme darovací daň, takže hledáme rovný přístup ke všem poplatníkům," vysvětluje Zimola v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus.

Psali jsme:  

S jeho slovy nesouhlasí plzeňský biskup Tomáš Holub, který celý návrh na zdanění náhrad zpochybnil. „Jestliže jsme stát, který ctí zákony a hledá pravdu, tak je to nesmysl." Podle něj jde o pouhá mediální vyjádření, která se opakují. „Já bych byl rád, kdybychom se vrátili k číslům a konkrétním věcem, které sociální demokracie předložila, a které byly později v expertní komisi jednoznačně vyvráceny," připomněl.

Nelíbí se mu ani slova o daru. „To slovíčko dar má pan hejtman podtrženo právě politicky. Když se vrátím k tomu, co jsme ČSSD jasně vysvětlili a je vyvráceno asi z pět stran: pane hejtmane, v okamžiku, kdy mluvíte o daru, tak se naprosto mýlíte v tom, jak je koncipován celý zákon a jak je celá náhrada vypočtena. Dar to není v žádném případě, je to částečné odškodnění, a zdůrazňuji částečné," vysvětluje zástupce církve.

Sociální demokracie podle Holuba před volbami měla bilboardy, ve kterých „tlustá ruka preláta vytahuje peněženku z kapsy babičky". „A v tomto duchu tomu rozumím: je tady naděje, že to bude na určité skupiny naší populace působit. Jenom neříkejme, že to je věcná diskuze, když je to zkrátka politický boj," uvedl biskup a vyzval hejtmana Zimolu k dalším jednáním o celé věci.

I proto ho pozval přímo do Plzně. „Přijeďte, podíváme se na to expertně, aby to nebylo takto přes média, protože v této chvíli tady říkáte věci, které možná máte nastudovány jen částečně, a pak by to bylo skutečně jen politické gesto," dodal Holub. 

Vstupte do diskuze (44)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Absurdní zpravodajství ČT? Hraje roli v návratu komunistů, zlobí se…

22.04.2018 16:52 ROZHOVOR – Parlamentní volby proběhly 20. a 21. října 2017 a ani po půl roce nemá Česko vládu s…

Faltýnek předpokládá vznik koaliční smlouvy do dvou týdnů

22.04.2018 13:31 Praha - Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek předpokládá, že v příštích dvou týdnech by měla…

Úředníci typu Drábové by podle STAN měli zůstat krajskými zastupiteli

22.04.2018 11:35 Praha - Poslanci STAN znovu předložili návrh, podle něhož by vysocí státní úředníci včetně…

KOMENTÁŘ: Zeman i komunisté končí. Jeden si může dovolit vše, druzí…

22.04.2018 11:35 Komentář Petra Šulky - Včerejší projev Miloše Zemana dopálil mnohé. Pravici proto, že se někdo ve…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama