Sobotka nedodržel slib, lamentuje Fiala. Zasedla skupina k brexitu, ODS nepozvali

Praha – I přesto, že premiér Bohuslav Sobotka slíbil, že do pracovní skupiny k reformě EU po brexitu zapojí i opozici, podle ODS se tak nestalo. Sobotka už při jednání v Senátu slíbil, že zástupci všech stran by se kvůli tématu měli sejít v srpnu.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Petr Fiala

"„Premiér Sobotka na jednání Poslanecké sněmovny 30. června slíbil zapojení opozice do pracovní skupiny k reformě EU po brexitu. Svůj slib nedodržel, pokud to vůbec myslel vážně. Dnešní jednání „pracovní skupiny k brexitu" se odehrává na úrovni vládních úředníků, zcela bez zástupců opozičních stran. Opozice tak nebude mít šanci se na připravované strategii reálně podílet. Je to bohužel další důkaz toho, že výroky předsedy vlády o reformě EU nemůžeme brát vážně," zlobil se předseda ODS Petr Fiala.

Dodal, že Evropskou unii je třeba zásadně změnit, jinak nemůže dlouhodobě fungovat. „Začít musíme u vyjednání výjimky ze společné azylové a migrační politiky nebo povinnosti přijmout euro. Měli bychom si jasně napříč politickým spektrem říci, co jsou naše národní zájmy a co chceme v Bruselu prosazovat. Bohužel vláda současnou situaci ignoruje a pokračuje ve stylu evropské politiky, která se dělá byrokratickými prostředky a za zavřenými dveřmi," myslí si Fiala.

Sobotka však dnes v Senátu uvedl, že do diskuse o budoucím směřování EU chce zapojit politické strany i Parlament. Politická skupina by se podle něho mohla poprvé sejít v srpnu, strany mají dát nominace svých zástupců do konce července. Totéž zopakoval Prouza na tiskové konferenci po jednání pracovní skupiny, jejíž složení Fiala kritizoval.

Podle státního tajemníka Tomáše Prouzy (ČSSD) se čeká na nominace zástupců politických stran, zatím je dodala polovina z nich. „Před dvěma týdny jsme pozvali strany, aby nominovali své zástupce na politickou debatu," uvedl Prouza. Polovina stran podle něj své reprezentanty zatím neurčila. Doufá, že strany do konce července nabídnou své lidi, aby bylo možné jednání svolat.

Podle Fialy vláda zvolila obrácený postup, protože politická jednání měla předcházet práci úředníků. Zástupci stran podle něj budou pouze informování o výstupech skupiny, což je přesný opak toho, jak by se měla diskuse o EU odehrát. „Pracovní skupina je již vytvořena, dnes je její první zasedání a zástupci politických stran na toto jednání pozváni nebyli! Jsem toho názoru, že politické jednání o těchto otázkách by mělo předcházet tomu úřednickému," napsal šéf občanských demokratů ČTK. 

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Social Watch kritizuje ČR: Vývozem zbraní do nestabilních oblastí…

21.09.2017 19:16 Aktualizováno Praha - Social Watch kritizuje Česko za vývoz zbraní do nestabilních oblastí a autoritářských zemí,…

ČSSD nabídla Altnerovým dědicům mimosoudní vyrovnání 180 milionů. Platit…

21.09.2017 16:22 Praha - ČSSD nabídla dědicům zesnulého právníka Zdeňka Altnera mimosoudní vyrovnání. Strana se tak…

ČR nemá zázemí, aby usilovala o sídlo bezpečnostní části Galilea

21.09.2017 15:30 Praha - Česká republika nemá zázemí a kapacitu, aby se mohla ucházet o to, aby v ní bylo po…

Zaorálek přijal Babišovu výzvu. Místo Superdebaty na ČT se střetnou tváří…

21.09.2017 14:54 Praha – Ministr zahraničí a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek přijal výzvu šéfa hnutí ANO Andreje…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama