Agrofert ovlivňuje peníze z EU? Nesmysl, ohradil se Babiš. Grässleová nemá ráda Česko

Praha - Německý časopis Der Spigel v pondělí napsal, že firma českého ministra financí Andreje Babiše měla mít vliv na pravidla rozdělování evropských dotací. Šéf hnutí ANO však tato tvrzení rázně odmítá, je to prý nesmysl.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Agrofert ovlivňuje peníze z EU? Nesmysl, ohradil se Babiš. Grässleová nemá ráda Česko - anotační foto

Magazín napsal, že o údajných manipulacích má informace evropský Úřad pro boj proti podvodům (OLAF), který prověřuje kauzu Čapího hnízda. Vyšetřování případu je podle časopisu složité i kvůli tomu, že český ministr financí disponuje v Bruselu rozsáhlou sítí důvěrníků.

Babiš to ale považuje za nesmysl. „Je to nesmysl, je to pokračování kampaně paní europoslankyně za CDU paní (Ingeborg) Grässleové, která nemá ráda Českou republiku. Nemá hlavně ráda mě a dělá si na mně politickou kariéru," řekl dnes na tiskové konferenci.

Předseda ODS Petr Fiala v tiskové zprávě uvedl, že pokud Babiš tento skandál nevysvětlí, je odpovědností premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), aby ho z funkce ministra financí odvolal.

Právě předsedkyně výboru europarlamentu pro rozpočtovou kontrolu Grässleová řekla Spiegelu, že Evropská komise příliš dlouho ignorovala problém s kontrolou dotací. Problémy s kontrolou evropských dotací v Česku se bude podle Spiegelu rozpočtový výbor europarlamentu zabývat na počátku tohoto týdne.

Vyšetřování Čapího hnízda je prý složité i kvůli tomu, že má Babiš v Bruselu rozsáhlou sítí důvěrníků, mezi které má patřit třeba Tomáš Nejdl, člen kabinetu eurokomisařky pro regionální politiku Coriny Cretsuové, Daniel Braun, zástupce vedoucí kabinetu české eurokomisařky Věry Jourové, či nový člen Evropského účetního dvora Jan Gregor, který byl dříve náměstkem na ministerstvu financí.

I slova o informátorech považuje za hloupá. „Takže říkat, že pan náměstek Gregor, který odešel z našeho ministerstva před měsícem do Luxembourgu, je moje síť, a na druhé straně pan (ministr vnitra Milan) Chovanec (ČSSD) mluví o odchodu pana Gregora jako o paralýze ministerstva financí, tak je to směšné," řekl.

Ovlivňování rozdělování evropských dotací ze strany Agrofertu má podle Spiegelu dokazovat schůzka z 25. května 2015, která se prý uskutečnila v prostorách vyhrazených Babišovu hnutí ANO v českém parlamentu. Jejím tématem měl být nový Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.

Peníze měly získat malé a střední podniky, Agrofertu se prý ale podařilo změnit pravidla. Důkazem má být anonymní e-mail, který se o schůzce místopředsedy představenstva Agrofertu Petra Cingra s náměstkem ministra průmyslu Tomášem Novotným zmiňuje.

Šlo o hromadnou oficiální schůzi pracovníka ministerstva průmyslu ze zástupci průmyslových podniků, svazů a zástupců státní správy, které se zúčastnilo asi 20 lidí, uvedl dnes v prohlášení Agrofert. Cingr se jí podle Agrofertu zúčastnil jako prezident Svazu chemického průmyslu na základě rozhodnutí představenstva svazu.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Agrofert ovlivňuje peníze z EU? Nesmysl, ohradil se Babiš. Grässleová nemá ráda Česko

Vstupte do diskuze (12)

Doporučujeme

Hryščenko unesené děti ohrožoval zbraní a vyhrožoval jim zabitím, popisuje obžaloba - anotační foto

Hryščenko unesené děti ohrožoval zbraní a vyhrožoval jim zabitím, popisuje…

27.03.2017 19:37 Ústí nad Labem – Příští týden by měl soud projednávat případ únosu dvou dětí na Litoměřicku.…

Seznam důležitých prací, které je potřeba vykonat zjara na zahrádce - anotační foto

Seznam důležitých prací, které je potřeba vykonat zjara na zahrádce

27.03.2017 19:22 Praha - Konečně je jaro na dosah, a tak je čas, vyrazit v montérkách na zahradu a pustit se do…

Kníže Václav zaprodal Čechy Němcům? Přemyslovec, který dodnes vyvolává polemiku o česko-německých vztazích - anotační foto

Kníže Václav zaprodal Čechy Němcům? Přemyslovec, který dodnes vyvolává…

27.03.2017 19:04 Aktualizováno ROZHOVOR – 28. září každoročně slavíme Den české státnosti, který nám připomíná událost z roku 935,…

ČT obdržela přihlášky do řízení na post generálního ředitele, Dvořák se ke kandidatuře zatím nevyjádřil - anotační foto

ČT obdržela přihlášky do řízení na post generálního ředitele, Dvořák se ke…

27.03.2017 18:52 Praha – Vysokoškolské vzdělání, manažerské předpoklady k řízení veřejnoprávní institucí, předchozí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama