Agrofert ovlivňuje peníze z EU? Nesmysl, ohradil se Babiš. Grässleová nemá ráda Česko

Praha - Německý časopis Der Spigel v pondělí napsal, že firma českého ministra financí Andreje Babiše měla mít vliv na pravidla rozdělování evropských dotací. Šéf hnutí ANO však tato tvrzení rázně odmítá, je to prý nesmysl.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Ministr financí Andrej Babiš (ANO)

Magazín napsal, že o údajných manipulacích má informace evropský Úřad pro boj proti podvodům (OLAF), který prověřuje kauzu Čapího hnízda. Vyšetřování případu je podle časopisu složité i kvůli tomu, že český ministr financí disponuje v Bruselu rozsáhlou sítí důvěrníků.

Babiš to ale považuje za nesmysl. „Je to nesmysl, je to pokračování kampaně paní europoslankyně za CDU paní (Ingeborg) Grässleové, která nemá ráda Českou republiku. Nemá hlavně ráda mě a dělá si na mně politickou kariéru," řekl dnes na tiskové konferenci.

Předseda ODS Petr Fiala v tiskové zprávě uvedl, že pokud Babiš tento skandál nevysvětlí, je odpovědností premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), aby ho z funkce ministra financí odvolal.

Právě předsedkyně výboru europarlamentu pro rozpočtovou kontrolu Grässleová řekla Spiegelu, že Evropská komise příliš dlouho ignorovala problém s kontrolou dotací. Problémy s kontrolou evropských dotací v Česku se bude podle Spiegelu rozpočtový výbor europarlamentu zabývat na počátku tohoto týdne.

Vyšetřování Čapího hnízda je prý složité i kvůli tomu, že má Babiš v Bruselu rozsáhlou sítí důvěrníků, mezi které má patřit třeba Tomáš Nejdl, člen kabinetu eurokomisařky pro regionální politiku Coriny Cretsuové, Daniel Braun, zástupce vedoucí kabinetu české eurokomisařky Věry Jourové, či nový člen Evropského účetního dvora Jan Gregor, který byl dříve náměstkem na ministerstvu financí.

I slova o informátorech považuje za hloupá. „Takže říkat, že pan náměstek Gregor, který odešel z našeho ministerstva před měsícem do Luxembourgu, je moje síť, a na druhé straně pan (ministr vnitra Milan) Chovanec (ČSSD) mluví o odchodu pana Gregora jako o paralýze ministerstva financí, tak je to směšné," řekl.

Ovlivňování rozdělování evropských dotací ze strany Agrofertu má podle Spiegelu dokazovat schůzka z 25. května 2015, která se prý uskutečnila v prostorách vyhrazených Babišovu hnutí ANO v českém parlamentu. Jejím tématem měl být nový Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.

Peníze měly získat malé a střední podniky, Agrofertu se prý ale podařilo změnit pravidla. Důkazem má být anonymní e-mail, který se o schůzce místopředsedy představenstva Agrofertu Petra Cingra s náměstkem ministra průmyslu Tomášem Novotným zmiňuje.

Šlo o hromadnou oficiální schůzi pracovníka ministerstva průmyslu ze zástupci průmyslových podniků, svazů a zástupců státní správy, které se zúčastnilo asi 20 lidí, uvedl dnes v prohlášení Agrofert. Cingr se jí podle Agrofertu zúčastnil jako prezident Svazu chemického průmyslu na základě rozhodnutí představenstva svazu.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na internetu řádí falešný Ovčáček? Mluvčí Hradu běsní a hrozí žalobou.…

23.01.2018 17:56 Aktualizováno Praha – Jen pár dní pře druhým kolem prezidentských voleb se na sociálních sítích opět objevují…

ODS neuspěla. Sněmovna zamítla návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí

23.01.2018 17:34 Praha – Už v prvním čtení dnes poslanci odmítli návrh ODS na zrušení daně z nabytí nemovitostí. Pro…

Lidovci chtějí rozšířit zákaz prodeje na všechny svátky, ODS se to nelíbí

23.01.2018 17:24 Praha - Zákaz prodeje ve velkých obchodech by měl platit o všech státních svátcích, nikoli pouze o…

Zeman počtem zmínek v médiích válcuje Drahoše. K volbám se rázně vyjádřila…

23.01.2018 17:11 Praha - Před druhým kolem prezidentské volby se o současném prezidentovi Miloši Zemanovi píše o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama