Klaus ostře k migrační krizi: Na vině je Západ a doktrína lidských práv

Praha – Někdejší český prezident a ekonom Václav Klaus se domnívá, že v Česku chybí dialog o migraci. "Jsou organizovány pouze monology. Jsou to setkání těch, kteří mají stejný nebo velmi blízký názor,“ varuje Klaus.

Přidejte svůj názor

Václav Klaus

Bývalý prezident vystoupil na konferenci s názvem Evropa v imigrační krizi, kterou pořádala soukromá Vysoká škola mezinárodních a veřejných vztahů. Zorganizovala ji při příležitosti letošního Dne Evropy.

„Kdybych věděl, že je to ke Dni Evropy, tak bych svou účast nepotvrdil. Nemám nic proti Evropě, ale proti instituci, která takové nesmysly jako Den Evropy vyhlašuje," řekl v úvodu své řeči bývalý prezident. Dodal, že je to jeho taktika a nejoblíbenější téma hned na začátku znervóznit a zneklidnit organizátory akce a urazit je.

Chybějící dialog podle něj to dokládá i výběr řečníků na oné akci. Konference se totiž vedle studentů účastnili pouze konzervativci a Klausovi příznivci. „Ta druhá strana tu není," podotkl bývalý prezident, dlouhodobý kritik Evropské unie a odpůrce migrace.

Všechny argumenty k migraci jsou už podle něj známé a kdo se s nimi dosud neseznámil, je lajdák. Podle bývalého prezidenta je v Evropě „hluboká krize i bez jakékoliv migrace". Příčinou migrační krize pak není rozvrat v severní Africe a na Blízkém východě, ale ve vině západu „za neúspěšné vojenské intervence a násilný vývoz demokracie", uvedl bývalý prezident. „O dnešní migrační vlnu si proto Evropa koledovala," vysvětloval.

Za chaos pak prý může přijímání „doktríny lidských práv", opuštění tradičních evropských hodnot a europeismus s prohlubující se integrací. Jiné skupiny podle Klause v Evropě existovat mohou, měly by být ale jen „vítanou kuriozitou či atrakcí".

K řešení situace podle něj nestačí vyměnit dnešní politické lídry Evropy. „Bude třeba vyměnit i za nimi stojící nositele dnešní evropské ideologie, dnešní evropský akademický a intelektuální svět. K tomu jedny volby nestačí," přiznává.

Témata: Václav Klaus | uprchlíci | EU
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komunista Ondráček varuje: Tohle tedy ne. Může se stát, že koalici ANO a…

23.04.2018 19:30 Aktualizováno Praha - V souvislosti s možnou koaliční vládou hnutí ANO a ČSSD se mluví o tom, že sociální…

Přijde Česko o peníze z EU? Ptali jsme se politiků, co říkají na návrh z…

23.04.2018 18:44 Aktualizováno ANKETA - List Financial Times (FT) na svém webu napsal, že po roce 2020  by mohly desítky miliard…

ČSSD trvá na odstoupení odsouzeného člena vlády

23.04.2018 18:36 Aktualizováno Praha - Sociální demokracie bude trvat při vyjednávání s hnutím ANO o vládě, aby člen kabinetu v…

Vlečení v poutech? Rath má nárok na odškodné

23.04.2018 17:49 Aktualizováno Praha - Bývalý středočeský hejtman David Rath má nárok na odškodné 12.000 korun za to, že ho…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama