V Brně začala prvomájová demonstrace ultrapravicové Dělnické strany, shlukují se Romové

Brno - Na brněnském náměstí Svobody začal v pátek odpoledne těsně před druhou hodinou prvomájový marš příznivců Dělnické strany (DS). Policie uzavřela střed města, první řečník oslovil dav více jak pěti stovek příznivců.

Přidejte svůj názor

"Takto se nechovali ani komunisté, policie bezdůvodně lustruje občany, kterí se chtějí zúčastnit řádně nahlášeného mítinku registrované politické strany a omezuje k němu přístup. Proč si policisté opisují osobní data účastníků?," začal v úvodním proslovu moderátor akce. Po něm se ujal slova předseda DS Tomáš Vandas, ten pokračuje v kritice vlády, policie i města k demonstraci. Nabádá k hlasování pro DS při nadcházejících volbách do Evropského parlamentu. V případě vítězství DS slibuje znovuzavézt trest smrti. Po jeho proslovu se mají účastníci vydat na pochod.

Současně se na Malinovském náměstí u centra města, po kterém v jeho okrajové části má přejít prvomájový marš DS, srotilo po druhé hodině odpoledne asi 70 Romů z blízké části města ohraničené ulicemi Cejl a Bratislavskou zvané Bronx.

Na náměstí Svobody se dá vstoupit jen po kontrole občanského průkazu. Na náměstí je více jak 500 příznivců DS. Na budově vedle obchodního domu Omega na náměstí rozvinuli brněnští Zelení v čele s náměstkem primátora Martinem Anderem velký transparent s nápisem "Neonacisté, nejste v Brně vítáni!!!" Příznivci Dělnické strany rozvinuly také transparenty a to s nápisy "Evropo povstaň".

Podle brněnské policejní mluvčí Andreji Procházkové policie zadržela před začátkem demonstrace v Brně tři účastníky podezřelé z propagace fašismu. Dalšcíh pět bylo předvedeno na policii k podání vysvětlení „Registrujeme ještě asi 180 příznivců, kteří přijíždějí vlaky“, uvedla půl hodiny před tím mluvčí jihomoravské policie Soňa Svobodová. Mají mezi nimi mají být i Slováci a Poláci. "Nikdo z přijíždějících demonstrantů nebyl zatím zadržen. Nebyla zatím zabavena ani jedna zbraň," doplnila mluvčí.

Radnice Brno-střed přizvala na náměstí znalce z brněnské z Univerzity obrany, který má na místě posoudit, jestli může být demonstrace pro porušení zákona na místě rozpuštěna. Tak se stalo i o minulé demonstraci extremistů v Brně v roce 2007. U demosntrace má být přítomen i starosta městské části Brno – střed Libor Štástka (ODS).

Nad náměstím Svobody krouží policejní vrtulník. Jeho hluk výrazně omezuje slyšitelnost výkřiků hesel a projevů. U kostela svatého Jakuba na ulici Rašínově poblíž náměsti se přicházející skupině asi 60 příznivců DS postavilo šest mladých lidí s kytarami a čtyři ženy z Křesťanské akademie s transparentem s nápisem Neonacisty v Brně nechceme. Policie obě skupiny okamžitě oddělila kordonem.

Příznivci a členové DS jsou převážně mladí lidé oblečení do tmavých uniforem. Asi pětina z nich jsou dívky. Demonstranti jsou ukáznění a řídí se pokyny organizátorů. S těmi těsně před začátkem marše konsultuje akci jejich advokát Kolja Kubíček. Radí jak mají být účastnici maskovaní tak, aby neporušovali shromažďovací zákon.

„Doufám, že to lidé v nadcházejících volbách režimu spočítají. Toto co tu předvádějí (tj. policejní opatření), je omezování svobody shromažďování,“ říká novinářům předseda DS Tomáš Vandas.

Příjezdu příznivců DS na brněnském hlavním nádraží přihlížela za zátarasy asi stovka Brňanů. Ti však nejeví žádný zájem o vstup na nedaleké náměstí Svobody. Reportér Mediafaxu mezi nimi zahlédl i Kumara Vishwanathana, známého ostravského romského aktivisty, původem z Indie.

Před jedenáctou dopoledne vznikl konflikt mezi starším manželským párem a policejní hlídkou. Manželé se dožadovali vstupu na náměstí a mezi nimi a policisty vypukla hlasitá hádka. Reportérovi Mediafaxu jeden z policistů sdělil, že jej na náměstí nepustí z důvodů zákona o policii a ochrany jeho bezpečnosti a zdraví. V ulici Kobližné parkuje asi 15 policejních aut a antonů. Ulici Masarykovu zatarasil policejní transportér a tucet těžkooděnců. Policisté vpouštějí na náměstí pouze auto DS přivážející skládací lešení.

"Průvod projde po mítinku na náměstí Svobody ulicemi Masarykovou, Nádražní, Benešovou, Divadelní, Rooseveltovou, Joštovou a Rašínovou ulicí se vrátí zpátky na náměstí," popsala nahlášenou trasu mluvčí brněnských policistů Andrea Procházková. Dohlížíme už na jejich příjezd a vše zajistíme,“ doplnila. „V souvislosti s touto akcí policie upozorňuje všechny občany, zejména pak rodiny s dětmi, aby 1. května z bezpečnostních důvodů raději nenavštěvovali centrum města,“ doplnila mluvčí. V Brně se očekává příjezd asi tisíce příznivců (DS) a nacionalistických uskupení, včetně členů Autonomních nacionalistů a hnutí Národní odpor. Obě posledně jmenovaná uskupení se v poslední době několikrát účastnila pouličních nepokojů.

Dopravní podnik města Brna připravil několik alternativ pro řešení případné blokády středu města při střetu demonstrantů, jejich odpůrců a policie. Před jedenáctou dopoledne vyhlásil řešení podle varianty číslo jedna a odklonil tramvajové linky z centra města.

Na chodnících v centru města se přes noc objevily antifašistické nápisy a symbolika. Poblíž náměstí Svobody zdobí dlažbu přeškrtnutý hákový kříž s nápisem "Pozor - zóna bez nacismu!". Text nápisu je proveden v několika světových jazycích, češtině a romštině. Autorem nápisů je iniciativa Občané proti neonacismu, která v pondělí ráno nad vyhořelou budovou bývalého kasina naproti brněnskému hlavnímu vlakovému nádraží vyvěsila transparent s nápisem: "Kameraden, máme k vám odpor". Podle tiskové zprávy iniciativy vyjadřuje nápis nejen nesouhlas s veřejnou propagací rasismu a netolerance, ale také poukazuje na spojení ultrapravicové Dělnické strany a neonacistického Národního odporu. Policie u nápisů dva antifašisty zadržela a bude vyhotovení nápisů řešit jako přestupek ve správním řízení.
Iniciativa rovněž uvádí, že „přestože nápisy byly pokojným a nenásilným vyjádřením odporu vůči totalitní ideologii, brněnské úřady se postaraly o odstranění velké části z nich.“ Podle aktivistů iniciativy v brzkých ranních hodinách podnapilý muž svojí vizáží připomínající příslušníka hnutí skinheads slovně napadal tři romské ženy uklízející prostor před hlavním nádražím. Častoval je agresivními rasistickými výhrůžkami a pronásledoval je po prostoru před brněnským hlavním nádražím.

Pracovníci technických služeb odmontovali na trase pochodu odpadkové koše a odstranili lehké značky, které by mohly posloužit jako zbraně v případné pouliční bitce. Z parkovišť v centru města mizí automobily, mimořádnou zavírací dobou se možným problémům brání řada obchodníků v okolí náměstí Svobody, Zelného trhu, Joštovy a Masarykovy ulice. Oblíbený obchodní dům Omega na náměstí Svobody své provozovny před demonstrací zavře. "Ztrátu z tržeb a propadnutého pronájmu odhaduju na šedesát tisíc korun," řekla Mediafaxu obchodnice Jarmila Beránková, která jeden z obchodů vede.

Podle předsedy Dělnické strany Tomáše Vandase se lidé v Brně nemají čeho bát. „Policejní přípravy považuji za šíření poplašné zprávy. Je to zastrašování lidí, aby se na naši akci nepřišli podívat,“ upozornil Vandas. Dodal, že jeho strana mítink i pochod řádně nahlásila, magistrát v zákonné lhůtě nijak nereagoval. Podle Vandase se bude politický mítink na náměstí Svobody zabývat červnovými volbami do Evropského parlamentu.

Extremisté se nicméně na pochod připravili dopředu. Na internetu vydali pro své příznivce doporučení, jak se chovat na policii při případném zatčení. Organizátoři šli i do takových detailů, jako je doporučení volby prvomájového oděvu. "Oblékněte se do černé, je důstojná a vzbuzuje respekt," nabádají své členy vůdcové. Součástí image demonstranta má být i kšiltovka, černé brýle a v batohu náhradní oblečení, které má v případě potíží znesnadnit policistům identifikaci konkrétního člověka.

Prvomájový průvod uspořádali extremisté v Brně naposledy v roce 2007. Tehdy se neonacisté poprali s policisty a městská část Brno-střed akci rozpustila. Sedmi svolavatelům tehdejšího pochodu byly již soudem za propagaci nacismu uděleny tresty, přičemž čtyři byli odsouzeni k trestu odnětí svobody.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V pátek začne platit GDPR. Co všechno se pro Čechy změní?

24.05.2018 10:04 Praha - Nová unijní pravidla ochrany osobních údajů (GDPR) nabudou v pátek účinnosti. Výjimky z…

Sněmovna změnila program. Protikuřácký zákon se bude opět řešit v úterý

24.05.2018 09:52 Praha - K debatě o zmírnění protikuřáckého zákona se poslanci vrátí v úterý odpoledne. Novelu ke…

NS v kauze Peroutka: Za újmu způsobenou prezidentem odpovídá stát

24.05.2018 09:47 Brno/Praha - Pokud prezident při výkonu své funkce někomu způsobí újmu, například svým výrokem…

Pirát těžil za státní peníze kryptoměnu. Přišel s unikátní obhajobou

24.05.2018 09:24 Aktualizováno Praha - Piráti se opět stali středem pozornosti a opět nikoliv v dobrém slova smyslu. Poté, co se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama