Zeman podpořil referendum, sám ho přitom odmítal. Kalousek mu to omlátil o hlavu a vytáhl tato slova

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes vystoupil před poslanci, aby podpořil zákon o obecném referendu. Na jeho vystoupení zareagoval předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který vytáhl Zemanův projev z Federálního shromáždění v roce 1992. V něm Zeman před referendem varoval a přál si, aby jej tento i jakýkoli budoucí parlament nikdy neschválil.

Přidejte svůj názor 52 komentářů

Prezident Miloš Zeman navštívil v pátek 11. března Poslaneckou sněmovnu

Zeman dnes potřetí během své funkce hlavy státu vystoupil před poslanci, aby podpořil zákon o obecném referendu. "Dovolte mi, jako starému zbrojnoši, abych si zavzpomínal na svá relativně mladá léta, když jsem jako poslanec Federálního shromáždění poprvé četl tabulku preferencí nebo prestiže jednotlivých profesí. Takové tabulky se samozřejmě za komunismu nesměly sestavovat, protože všichni měli bezpochyby vysokou prestiž, a nebylo potřeba zjišťovat jejich pořadí. Nu a v té tabulce v prvních letech po listopadové revoluci byli na prvních místech prestižních profesí učitelé, lékaři a politici, ať už to byli ministři nebo poslanci," uvedl.

"Dnes jsme se tady sešli, abychom probírali jeden ze zákonů, který alespoň částečně může politikům jejich prestiž vrátit tím, že jim umožní, aby se překonala bariéra odcizení mezi nimi a občany, a aby občané byli více vtaženi do procesu rozhodování. Někdy si za toto odcizení mohou politici sami. Dovolte mi uvést jediný příklad. Naprosto nesnáším výraz "obyčejní občané" nebo "obyčejní lidé". Protože ten, kdo tohle říká, dává najevo papalášský despekt vůči svým posluchačům. Až to vyvrcholí do známého výroku "šiju saka v Anglii, šiju kalhoty ve Francii, boty mám z Itálie, kdo z vás to má"," pokračoval ve svém vystoupení prezident.

"Všichni jsme neobyčejní. Všichni za sebou máme, alespoň dospělí, nějaké vykonané dílo. U někoho je to zasazený strom, u jiného postavený dům nebo zplozené dítě. Nikdo není obyčejný. Všichni jsme neobyčejní, a právě proto by politici měli používat výraz "normální občané" a nikoli "obyčejní občané". To je ovšem jenom jedna forma odcizení mezi politiky a ostatními občany, kterou si zaviňujeme sami. Zvláště když řekneme "vy obyčejní občané" a neříkáme alespoň "my obyčejní občané". Ale kromě toho potřebujeme legislativní úpravy, které by tuto bariéru odcizení alespoň zmírnily, a nyní si již dovolím přejít k hlavnímu tématu svého vystoupení, tedy k zákonu o obecném referendu," uvedl dále Zeman.

"Vůbec se nedomnívám, že by přímá demokracie byla nižší formou projevu vůle občanů, než je zastupitelská demokracie. Zastupitelskou a přímou demokracii pokládám za komplementární, nikoli za substituční něco, co se vzájemně doplňuje a dokonce i posiluje. U referenda se ozývají hlasy proti, včetně té skupiny, která odešla až na Karla Turečka, za což mu děkuji, protože tato debata mně nápadně připomíná debatu, která se vedla před sto lety o všeobecném volebním právu a zaznívají zde tytéž argumenty. Občané nejsou schopni rozhodovat o tak důležitých záležitostech, hrozí nám, cituji Daniela Kroupu, vláda lůzy. Jeden z prezidentských kandidátů, který nedávno oznámil zrušení své kandidatury, to zdůvodnil tím, že je v této zemi příliš málo moudrých lidí," dodal Zeman s tím, že zákon o obecném referendu, ať jakkoli důležitý, je pouze součástí přímé demokracie.

Kalousek: Zeman byl odpovědným politikem v roce 1992

Na Zemanovo vystoupení zareagoval šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. "Dovolte mi, abych podle jednacího řádu zareagoval na vystoupení svého předřečníka. Náhodou jsem u něj zrovna nebyl, ale tento předřečník tady obhajoval referendum jako něco velmi důležitého a něco, co by nám mohlo zvýšit úroveň demokracie a posílit naši prestiž," řekl před poslanci a odcitoval část Zemanova projevu ve Federálním shromáždění v roce 1992:

"Současně bych chtěl varovat před obecně rozšířenou a dalo by se říci populistickou iluzí, která vychází z názoru, že hlas lidu je hlasem božím a že to, co nespraví parlament, spraví občané. Prosím, abyste zvážili prostý fakt, že např. za středověku a ještě v pozdějších staletích byla většina veřejnosti nakloněna upalování čarodějnic a že to byla moc, která toto upalování zakázala dávno před tím, než ke stejnému názoru veřejné mínění tehdejších obyvatel došlo. Proto bych chtěl varovat před nekritickým spoléháním na referendum a přál bych si, aby tento i jakýkoli budoucí parlament toto nikdy neschválil."

"Miloš Zeman, 21. ledna 1992. To byl Miloš Zeman ještě odpovědným politikem, od té doby se stal bezuzdným populistou, tak nám tady dnes říkal něco jiného. Ale je dobré si ty projevy porovnat, jsou na parlamentním stenu," uzavřel Kalousek.

Vstupte do diskuze (52)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Filip chce Babišovi mluvit do obsazení ministerstev

20.04.2018 19:00 Praha - Premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš informoval dnes předsedu KSČM Vojtěcha Filipa…

ČSSD odsouhlasila nová jednání o společné vládě s ANO

20.04.2018 18:39 Praha - Sociální demokraté podle informací z odpoledního předsednictva strany obnoví jednání o…

Drahoš se nevybíravě pustil do Ovčáčka: Na to už se nedá ani slušně…

20.04.2018 17:14 Aktualizováno Praha – Kauza tweetů Jiřího Ovčáčka o Sýrii pokračuje. O víkendu se mluvčí prezidenta Miloše Zemana…

Zeman bral LSD? Pouťové povídačky, tvrdí Hrad. Ovčáček je blbej, já u toho…

20.04.2018 16:27 Praha – Už v minulosti se v médiích psalo o tom, že se řada známých českých osobností po dohledem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama