Milionové pokuty pro Čapí hnízdo? Agrofert tvrzení serveru odmítá

Praha – Ministr financí Andrej Babiš, jehož firma Agrofert vlastní farmu Čapí hnízdo, doposud tvrdil, že stavba prošla, kterou z částí pokryly dotace, audity. A že žádné pochybení odhaleno nebylo. Podle serveru Neovlivni.cz je vše trošku jinak.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Andrej Babiš /ANO/, ministr financí

Úřady podle serveru v minulosti udělily farmě Čapí hnízdo několikamilionovou pokutu za neoprávněný způsob čerpání dotací. Ze dvou auditů podle něj vyplývá, že část z dotace na stavbu luxusního konferenčního centra byla vyplacena neoprávněně úřady za to vyměřily pokutu šest milionů korun i s penále.

Udělení pokuty potvrdil v tiskové zprávě bývalý ředitel Úřadu Regionální rady ROP Střední Čechy Tomáš Novotný, který je dnes náměstkem ministra průmyslu a obchodu. Šéfem úřadu se stal až po podepsání smlouvy o dotaci pro projekt Farma Čapí hnízdo, byl ovšem u stanovení sankce za porušení rozpočtové kázně a jejího snížení. Výbor regionální rady podle Novotného prominul 99 procent pokuty a penále v rámci platných předpisů. "Tento postup byl standardní a je uplatňován i v jiných obdobných případech. Podotýkám, že v té době nebylo známo, že za projektem Čapí hnízdo stojí společnost Agrofert, natož její majitel," dodal Novotný.

Babiš až dosud tvrdil, že audity žádné pochybení nenašly a dnes ČTK řekl, že o pokutě nemá informace. „Nic o tom nevím," uvedl. Ještě v sobotu v rozhovoru pro Lidové noviny přitom Babiš chybu v udělení dotací odmítal. „Dotace pro farmu Čapí hnízdo byla v minulosti opakovaně kontrolována úřady bez jakéhokoli nálezu. Je absurdní, že mě někdo vyzývá k přiznání chyby, kterou jsem neudělal a nemohl udělat," tvrdil.

Server Neovlivni.cz se odvolává na audit z roku 2011, z jehož závěrů plyne, že farma Čapí hnízdo si nechala od evropského dotačního úřadu poslat milionový příspěvek dříve, než zaplatila faktury za výstavbu centra. Čerpání dotací však má probíhat opačně - projekty se proplácejí zpětně. Babišova firma podle auditorů zaplatila jednu ze tří faktur až ve chvíli, kdy už měla peníze na účtu. To je ale podle serveru v rozporu se smlouvou o poskytnutí dotace i s pravidly ROP.

Toto stanovisko potvrdil i další audit z roku 2013, který pro ministerstvo financí zpracovávala společnost KPMG. Na základě pochybení, byla vyměřena pokuta 3,6 milionu korun. Při započtení penále se konečná částka vyšplhala k šesti milionům. V roce 2012 byla ale podle informací serveru velká část pokuty prominuta a Babišova firma z ní platila pouze malou část - 37 tisíc korun plus odpovídající penále.

„Mně celý ten případ připadá stále skandálnější," řekl dnes ČTK a Právu předseda ODS Petr Fiala. „Já myslím, že ta kauza je tak vážná, že se musí zvažovat i setrvání Andreje Babiše ve vládě. Ptám se premiéra Sobotky: Co hodlá v této věci udělat? Jak se hodlá vyrovnat s tou kauzou Čapího hnízda?" dodal. V minulosti podle něj byli ministři i kvůli mnohem menším případům vyzýváni, aby odstoupili.

„Tato kauza by ve své nepostižitelnosti nebyla myslitelná v dobách před nástupem Andreje Babiše k moci. Po celá dvě desetiletí svobody zde ministři museli pokládat své funkce při mnohem méně závažném podezření. Za současný stav, kdy nelze donutit vrcholného politika k přijetí zodpovědnosti, nesou vinu zejména jeho koaliční partneři, tedy ČSSD a KDU-ČSL. Andrej Babiš by měl ze svého jednání vyvodit politickou odpovědnost. Pokud to neudělá, musí začít bezodkladně jednat ti, kteří s ním vládnou," dodal Fiala.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek má za to, že pokuta není hlavním problémem u Čapího hnízda. "Ten problém je ten podvod, kdy za anonymní akcie schoval svoje vlastnictví, aby tu dotaci mohl vůbec dostat," míní. Pokud by bylo známo, že mu Čapí hnízdo patří, tak podle něj na dotaci neměl nárok. O odpuštění větší části pokuty v době, kdy byl sám ministrem financí, prý Kalousek nemá žádnou informaci.

„Když už nic jiného, tak to dokazuje, že nám předseda hnutí ANO 2011 opakovaně lhal. Audit ohodnotil čerpání evropské dotace tím nejvyšším stupněm provinění. Zarážející je pak skutečnost, že stanovená pokuta 6 miliónů byla v únoru 2012 Radou řídícího výboru regionu soudržnosti Střední Čechy v tichosti snížena o 99 procent na 37 tisíc Kč," dodal místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek na sociálních sítích.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zatím na dotaz ČTK k případu nereagoval. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO), do jejíhož resortu rozdělování dotací spadá, uvedla, že k případu nemá podrobné informace. S Babišem o něm prý mluvit nehodlá, protože o dotaci kdysi nežádal Babiš, ale někdo jiný.

Oficiální vyšetřování okolností, za nichž Agrofert získal 50 milionů na výstavbu Čapího hnízda zahájil minulý týden Evropský úřad proti podvodům (OLAF). Případem se zabývá od letošního ledna také česká policie.

Společnost Agrofert dnes informaci popřela. V dnešní tiskové zprávě Agrofert uvedl, že v době, kdy byla pokuta udělena, neměla firma se společností Farma Čapí hnízdo nic společného. „Předně považujeme za nutné zdůraznit, že společnost Agrofert, a.s., v uvedené době neměla s Farmou Čapí hnízdo nic společného. Jedná se o zavádějící interpretaci, která má jediný účel - přilákat čtenáře," uvedl Agrofert.

Vstupte do diskuze (23)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš nerezignuje, ani kdyby byl odsouzen? Odřídí to z Pankráce nebo…

24.04.2018 08:56 Praha – Sociální demokraté trvají na tom, že by měl člen kabinetu povinnost rezignovat, pokud bude…

Soud zastavil stíhání poslance Růžičky, žalobkyně podala stížnost

24.04.2018 08:47 Chomutov - Okresní soud v Chomutově zastavil trestní stíhání poslance Pavla Růžičky z hnutí ANO,…

Komunista Ondráček varuje: Tohle tedy ne. Může se stát, že koalici ANO a…

23.04.2018 19:30 Aktualizováno Praha - V souvislosti s možnou koaliční vládou hnutí ANO a ČSSD se mluví o tom, že sociální…

Přijde Česko o peníze z EU? Ptali jsme se politiků, co říkají na návrh z…

23.04.2018 18:44 Aktualizováno ANKETA - List Financial Times (FT) na svém webu napsal, že po roce 2020  by mohly desítky miliard…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama