Chovanec: Až pošleme vojáky na hranice, bude to konec Evropy

Praha - Hostem pořadu Vaše téma byl ministr vnitra Milan Chovanec. Většina otázek směřovala na migrační krizi a na summit Evropské unie a Turecka. Chovanec se ale vyjádřil také ke kauze poslance Stupčuka, který údajně řídil opilý.

Diskuse: 76

Chovanec: Až pošleme vojáky na hranice, bude to konec Evropy - anotační foto
reklama

Moderátorka Michaela Šmídová si do pořadu Vaše téma pozvala ministra vnitra Milana Chovance. Ptala se ho mimo jiné na to, jak vnímá dohodu Evropské unie s Tureckem. "Velké nadšení z toho nesdílím. Evropa se musí spoléhat na sebe a vytvořit mezinárodní policejní jednotky určené k ochraně vnější hranice," uvedl Chovanec v pořadu Vaše téma.

Dohodu vnímá jako dobrý "půl krok", ale funkční bude jen tehdy, pokud EU bude důsledně hlídat vlastní vnější hranici. Hodnotit ji si ale troufne až s odstupem několika týdnů. "Ty peníze Turecku můžeme dát, ale jen tehdy, přinesou-li konkrétní výsledky. U každého vynaloženého eura je potřeba zkontrolovat, jestli to má nějaký efekt."

Obdobně mluvil ministr vnitra také o Řecku, které žádá o pomoc na zvládnutí uprchlické krize. "Řecko teď zažívá to, co předtím prožívaly jiné evropské státy. Má na svém území několik desítek tisíc migrantů. Předtím je ale během pár dní pouštělo dál do Evropy. Na druhou stranu, Řekové prostě peníze nemají," vysvětluje Chovanec s tím, že i v případě Řecka je potřeba, aby se důsledně kontrovalo, jestli Řecko peníze používá účelně a že nekončí v černé díře.

Podle Chovance je potřeba, aby Evropa měla vedle ekonomické síly také sílu vojenskou. "Jinak nebudeme schopni řešit další migrační krize. Tahle není poslední, budou přicházet další," varuje Chovanec.

Se zajištěním bezpečnosti České republiky je potřeba začít už na řecko-makedonské hranici. Je to levnější, než oplocovat vlastní hranice. "Makedonie je malá země, je v politické krizi, čekají ji předčasné volby. Přesto má vůli Evropě pomoci. Po EU chtějí ale jednu zásadní věc. Chtějí slyšet jasné stanovisko, co ta Evropa chce. A to bychom chtěli taky," řekl Chovanec v pořadu Vaše téma.

Dohodu s Tureckem ještě můžou ohrozit soudy pro lidská práva, pokud rozhodnou, že Turecko není bezpečná země, kam je možné z Řecka vracet migranty. Podstatné je ale konečně vytvořit funkční hotspoty, registrovat uprchlíky a vracet migranty. "Není možné, aby jako letos prošlo až do Švédska celou Evropu bez registrace 50 % uprchlíků," řekl Chovanec.

Ministr mluvil i o tom, jaké bezpečnostní opatření by Česká republika zavedla, kdyby se sama dostala pod tlak migrační krize. "Pokud by Bavorsko zavřelo a oplotilo hranici s Německem, vyšleme naše lidi na hranice a budeme migranty posílat zpět do Rakouska. To bude ale konec Schengenu, bude to konec Evropy," varuje Chovanec.

Za efektivní způsob pomoci uprchlíkům považoval, když si státy, kteří chtějí pomoci, vyhlédnou lidi přímo v uprchlických táborech v konkrétní zemi a letecky si je převezou na vlastní území. Tím navíc připraví o zisk desetitisíce převaděčů, kteří na uprchlické krizi parazitují.

Česko mělo v rámci povinných kvót, se kterými Sobotkova vláda nesouhlasila, ale nakonec se podřídila konsensu v rámci EU, přijmout uprchlíky z Řecka a Itálie. Řekové a Italové ale nejsou schopni vybrat příslušné lidi, kteří by byli na přesun do ČR vhodnými kandidáty. Teď by do Česka mohli zamířit Syřané, kteří jsou v uprchlických táborech v Turecku. "Do České republiky ale nechce prakticky nikdo," říká Chovanec.

Chovanec se vyjádřil také k další kandidatuře Miloše Zemana na úřad prezidenta. "Je stále vnímán jako levicový politik a součást ČSSD. Je potřeba zakopat válečnou sekeru. Ale na to, koho budeme nominovat, na to je ještě brzo. Prezident a premiér by ale měli souznít, protože to země potřebuje," komentoval vztah mezi Bohuslavem Sobotkou a Milošem Zemanem Chovanec. Tvrdil ale, že ve většině bodů se oba politici shodnou. Rozkol panoval jen v otázce povinných kvót, proti jejichž přijetí se Sobotkova vláda rozhodla nesoudit.

Řeč přišla také na kauzu poslance Štěpána Stupčuka, kterého policejní hlídka objevila u jeho havarovaného vozu opilého. Poslanec tvrdí, že neřídil. "Je předčasné to řešit. Ale jak pana kolegu znám, tak se k tomu postaví jako chlap a vše vysvětlí primárně sociální demokracii a samozřejmě také veřejnosti," předpovídá ministr vnitra.

Chovanec proslul úspěšným bojem s nadváhou, takže nemohla chybět také otázka na jeho váhu. "Trošku jsem přibral, ale už jsem také zase něco zhubnul. Sedavé zaměstnání politika je bohužel velkou nevýhodou. Naštěstí to kombinuji se sportem, jinak by to bylo ještě mnohem horší. Ale už jsem osm kilo shodil a do června jsem si stanovil limit, že bych chtěl ještě dalších sedm," uzavřel Chovanec své vystoupení v pořadu Vaše téma na TN.cz

reklama
Klíčová slova: Chovanec, Milan uprchlíci hranice

Diskuse

Chovanec: Až pošleme vojáky na hranice, bude to konec Evropy

Počet příspěvků: , poslední 09.03.2016 09:40
(Zobrazeno posledních 10 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

EU jako vazal USA? Poslanec ostře promluvil o závažných problémech - anotační foto

EU jako vazal USA? Poslanec ostře promluvil o závažných problémech

27.05.2016 10:20 Praha – Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker by neměl britským voličům vyhrožovat kvůli brexitu,...

Sněmovna přijala nový atomový zákon. Co se má změnit? - anotační foto

Sněmovna přijala nový atomový zákon. Co se má změnit?

27.05.2016 10:01 Praha - Sněmovna schválila nový atomový zákon. Nahradí dosavadní, již zastaralý zákon z roku 1997 a...

Rozšíření pravomocí ombudsmana se odkládá, poslanci zákon kritizují

27.05.2016 09:58 Praha - Sněmovna dnes odložila schvalování vládní novely o rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv. Na...

Dívka (9) z Olomouce zameškala ve škole 660 hodin, rodičům hrozí vězení - anotační foto

Dívka (9) z Olomouce zameškala ve škole 660 hodin, rodičům hrozí vězení

27.05.2016 09:50 Olomouc - Dívka (9) z Olomouce zameškala ve škole 660 vyučovacích hodin, její rodiče nyní čelí obvinění z...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Hlasovali byste pro vystoupení České republiky z Evropské unie?

Hlasovalo 21399 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama