KSČM a ODS se shodly: Turecko na summitu EU vydíralo, kvóty nefungují

Praha/Brusel – EU chybuje, když spoléhá jen na Turecko a chybí jí alternativní plán. Závislost na jednom partnerovi vždy může přinést vydírání, říká o pondělním summitu Evropské unie a Turecka český ministr financí Andrej Babiš. A opozice s ním souhlasí.

Diskuse: 3

KSČM a ODS se shodly: Turecko na summitu EU vydíralo, kvóty nefungují - anotační foto

Výsledkem nové dohody s Tureckem by měl být především jasný plán na to, jak vracet uprchlíky, komentoval pondělní summit EU za účasti Turecka vicepremiér Babiš. Uvedl také, že mechanismus vracení uprchlíků je třeba domyslet do detailů. Potřebným postupem by podle Babiše mělo být vyřešení situace přímo v Sýrii. "To by se mělo řešit. Tam mám pocit, že to není dostatečně intenzivní," míní ministr financí. Cílem by podle něj mělo být, aby se uprchlíci mohli vrátit domů spíš než to, aby se řešilo množství, kolik jich EU může přijmout.

Předseda KSČM Vojtěch Filip považuje požadavky Ankary představené na summitu za vydírání . V podobném duchu se vyjádřila i místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jana Černochová.

Filip na tiskové konferenci uvedl, že Turecko si počíná nesolidárně. „Musím zásadním způsobem odmítnout pokus o vydírání EU ze strany Turecka," řekl na tiskové konferenci s tím, že Ankara nerespektuje závazky z mezinárodních smluv. Pokud myslí země vážně svou žádost o rychlejší projednání vstupu do EU, nemůže podle předsedy KSČM své povinnosti plnit za peníze cizích daňových poplatníků.

Ankara na summitu slíbila, že převezme zpět na náklady unie všechny migranty, kteří se od zatím ještě nedohodnutého data nelegálním způsobem dostanou na řecké ostrovy. Avšak za každého syrského občana, který bude vrácen, by měly evropské státy přijmout od Turků jednoho syrského uprchlíka s nárokem na azyl.

Předseda ODS Petr Fiala v tiskové zprávě princip „jeden za jednoho" odmítl jako další pokus o zavedení migračních kvót, které podle něj nefungují a navíc porušují suverenitu států. „Závěry summitu považuji za porušení dosavadní dohody o relokaci, na které se EU shodla v září minulého roku," uvedl Fiala. Je přesvědčen, že přemisťování uprchlíků by bylo jen další pobídkou pro migranty, aby přišli do Evropy.

Europoslanec ODS Jan Zahradil uvedl, že při vyjednávání s Tureckem je nutné si uvědomit, že na tureckém území se nacházejí již tři miliony běženců. „Vítáme, že mají v Turecku nově přístup na pracovní trh a jejich dětem je zajištěno vzdělávání. Je nutné učinit vše pro to, aby se tyto milióny lidí nevydaly na cestu do Evropy. Nemůžeme ale podpořit další z řady návrhů na přerozdělování migrantů. Stále považujeme za nepřijatelné, aby rozhodnutí o udělení pobytu na území suverénního státu bylo vynucováno z vnějšku," vysvětluje

Připadá-li Evropě vyjednávání s Tureckem složité, je podle Zahradila potřeba zeptat se zejména spolkové kancléřky, proč nejprve v Turecku za celou osmadvacítku slibovala, že bude uprchlíky přebírat, aby poté - těsně před summitem - odkryla karty a veřejně přiznala, že žádný záložní plán neexistuje. „Opak je přitom pravdou: Plán na uzavření tzv. balkánské trasy je v tuto chvíli jediným smysluplným opatřením a česká vláda na něm musí trvat, i navzdory nechuti Německa nelegální migraci omezit,"dodal Zahradil.

Turci výměnou za realizaci plánu chtějí tři miliardy eur (přes 80 miliard Kč) navíc nad rámec stejné sumy domluvené loni. Evropa by také měla urychlit jednání tak, aby bezvízový styk pro Turky mohl platit od letošního června. A EU by také měla začít připravovat otevření nových kapitol přístupových rozhovorů s Tureckem, které je dlouholetým kandidátem na členství v unii. „Údajně někteří premiéři říkali, že vždy, když potkají tureckého premiéra, tak přijdou o tři miliardy," komentoval požadavky s úsměvem Babiš.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát míní, že postup Turecka není žádným překvapením. „Dalo se očekávat, že Turecko využije situace a bude klást další požadavky. V případě, že nedojde ke shodě s Tureckem a funkčnímu řešení, budou muset nastupovat plány B a C," řekl na tiskové konferenci. Jeho strana se snaží, aby se problematika migrace dostala na program středečního jednání Sněmovny.

Klíčová slova: KSČM ODS uprchlíci

Diskuse

KSČM a ODS se shodly: Turecko na summitu EU vydíralo, kvóty nefungují

Počet příspěvků: , poslední 08.03.2016 16:01
(Zobrazeno posledních 3 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Doporučujeme

OBRAZEM: Prezident Zeman uděloval státní vyznamenání  - anotační foto

OBRAZEM: Prezident Zeman uděloval státní vyznamenání

28.10.2016 23:40 Praha - Při příležitosti oslav založení Československa dnes prezident Miloš Zeman vyznamenal Řádem bílého lva...

OBRAZEM: Politici, osobnosti i veřejnost bojkotovali oslavy na Hradě, vyrazili...

28.10.2016 23:19 Aktualizováno Praha - Tisíce lidí se dnes večer sešly na shromáždění k 28. říjnu na Staroměstském náměstí, které bylo...

Uprchlíci ohrožují existenci Evropy, bojujme za Česko, burcuje Klaus

28.10.2016 23:18 Aktualizováno Praha - Bývalý prezident Václav Klaus vystoupil s projevem na pražském Vítkově při shromáždění k 98. výročí...

Bartoška a Dyk kvůli Zemanovi vyhlásili Týdny občanského neklidu

28.10.2016 22:26 Aktualizováno Praha - Desítky umělců vyzvaly českou veřejnost ke shromážděním na podporu demokracie. Kritizovali kroky...

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Anketa

Kdo vyhraje prezidentské volby v USA?

Hlasovalo 8629 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama