Tři roky Miloše Zemana: 12 porušených slibů, řada nesplněných. Co na to Hrad?

Praha - Dnes jsou to přesně tři roky, co převzal roli hlavy státu prezident Miloš Zeman. Za své funkční období porušil 12 předvolebních slibů ze 42 analyzovaných, dalších 5 nerealizoval a tři jsou nesplnitelné. Vyplývá to z analýzy serveru Demagog.cz, podle které průběžně plní 8 slibů a 14 jich už zcela naplnil.

Diskuse: 28

Tři roky Miloše Zemana: 12 porušených slibů, řada nesplněných. Co na to Hrad? - anotační foto
reklama

Server Demagog.cz zanalyzoval 42 předvolbních slibů prezidenta Miloše Zemana a zjistil jejich porušení ve dvanácti případech. Upozornil například, že Zeman si s sebou chtěl vzít na Hrad pouze tajemníka a řidiče. "Pokud pomineme prezidentovy externí poradce bez kanceláře (jde jak o členy expertního týmu, tak o oficiální poradce) a ve výroku zmíněného tajemníka, stále existuje větší množství osob, které Miloš Zeman "vzal na Hrad"," zhodnotil Demagog.

"Na Hradě v případě mého zvolení nebudu mít žádné poradce." Tak zněl další slib Miloše Zemana, i ten ale podle analýzy porušil. V současné době má totiž prezident podle oficiálního seznamu dostupného na webu Pražského hradu poradců hned 15. Podobně byl nesplněn slib o automatickém jmenování velvyslanců, který Zeman porušil hned v prvním roce svého mandátu, kdy se do médií dostal spor mezi ním a tehdejším ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. První velvyslance jmenoval až více než 4 měsíce po své inauguraci.

"Na mou prezidentskou kampaň, bude-li nějaká, bude zapotřebí dvou až tří milionů korun," uvedl dále Zeman. Demagog ale upozornil, že podle vyúčtování prezidentské kampaně Miloše Zemana za rok 2012 činily celkové náklady na prezidentskou kampaň 23 460 000 korun a náklady na prezidentskou kampaň v roce 2013 činily 13 800 000 korun, celkové náklady prezidentské kampaně tedy představovaly 37 260 000 Kč.

Prezident také uvedl, že by nikdy nevystupoval veřejně proti vládě. "Miloš Zeman ve funkci prezidenta republiky vládu (některé její členy) kritizuje, jeho slib je tak hodnocen jako porušený. Zřejmě nejznámějším případem, kdy prezident vystoupil veřejně proti vládě, byl jeho rozhovor na Českém rozhlase v pořadu Hovory z Lán 2. listopadu 2014. Celý rozhovor je k dispozici prostřednictvím přehrávače Českého rozhlasu. V čase 47:15 prezident Zeman říká: "...nejsem člověk, který by vládu nekritizoval, pokud si nemyslí, že si to zaslouží. Vláda podle mého názoru dosud ve svém konání učinila jednu základní chybu, že podlehla panu Kalouskovi a zkurvila služební zákon," vyvrátil další slib Demagog.

Zeman také uvedl, že kritizuje své oponenty, jestliže se prokáže, že jsou nedostatečně informováni, a když oni o něm prokáží totéž, tak pokorně sklopí uši. Kauza točící se kolem údajného článku Ferdinanda Peroutky "Hitler je gentleman" ale ukázala opak. "Tím, že prezident neuznal svou chybu, také neprojevil dostatek pokory, a to ani v případě, že by se prokázalo, že nemá pravdu. Slib tak hodnotíme jako porušený," píše se v analýze.

Rychetský, Šlouf i Zbytek? Splněno

Kromě tří nesplnitelných slibů a několika nerealizovaných či průběžně plněných má ale prezident na svém kontě i řadu dodržených slibů. Patří mezi ně například Miroslav Šlouf a Zdeněk Zbytek, o kterých Zeman prohlásil, že si je na Hrad nikdy s sebou nevezme. A skutečně se tak nestalo.

Zeman rovněž uvedl, že by rád opětovně jmenoval soudcem Ústavního soudu Pavla Rychetského. "Pavlu Rychetskému skončil jeho desetiletý mandát v Ústavním soudu v srpnu 2013. Miloš Zeman ho ovšem navrhl na další funkční období a v červnu 2013 byla jeho nominace schválena v Senátu. 7. srpna byl poté Rychetský znovu jmenován ústavním soudcem. Tento slib tedy prezident Zeman již splnil," hodnotí Demagog.cz.

"Od Václava Havla i Václava Klause bych se v případě zvolení lišil tím, že bych v souladu s ústavou pravidelně navštěvoval jak zasedání vlády, tak promlouval před oběma komorami Parlamentu," slíbil také prezident. I to dodržel a během prvních dvou let svého mandátu obě komory navštívil více než jeho předchůdci Václav Klaus a Václav Havel.

Uvedl také, že jeho první zahraniční cesta povede na Slovensko. "Miloš Zeman se ujal funkce prezidenta dne 8. března 2013. Jeho první zahraniční cesta se uskutečnila ve dnech 4. až 5. dubna a skutečně vedla na Slovensko," připomněla analýza.

Zeman také slíbil, že by podepsal zrušení druhého pilíře důchodového pojištění a na Hradě vyvěsil vlajku Evropské unie. I tyto sliby byly oba splněny. "Navštívím jednotlivé kraje České republiky, kde bych se rád setkal s vynikajícími osobnostmi v těchto krajích bez ohledu na to, zda v těchto volbách volili mého protikandidáta nebo mě," uvedl dále prezident, a i tento slib podle analýzy splnil.

Server EuroZprávy.cz požádal prezidentskou kancelář o reakci na některé nesplněné sliby, na "bezcenné výkřiky Demagog.cz" ale nechce hradní mluvčí Jiří Ovčáček reagovat. "Toto sdružení se zdiskreditovalo soustavnou antizemanovskou kampaní. Sdružení, které vyčítá panu prezidentovi finanční pomoc Klokánkům, si zaslouží jen opovržení. A ještě jeden příklad - pan prezident vládu jako takovou pochválil ve Vánočním poselství. Důkaz, že je Demagog.cz demagogem," uvedl pro EuroZprávy.cz Ovčáček.

reklama
Klíčová slova: Zeman, Miloš

Diskuse

Tři roky Miloše Zemana: 12 porušených slibů, řada nesplněných. Co na to Hrad?

Počet příspěvků: , poslední 08.03.2016 16:09
(Zobrazeno posledních 10 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Pravda vyplula na povrch. Evropští muslimové promluvili, schvalují násilí i...

26.05.2016 22:23 Aktualizováno Praha - Bombové útoky považuje za někdy ospravedlnitelné 35 procent muslimů žijících ve Francii. Stejný...

"Pasťák" v Chrastavě prý týral chovance. Vyměnili vedení

26.05.2016 21:54 Chrastava - Výchovný ústav v Chrastavě prochází personálním zemětřesením. Ministerstvo školství tam dnes...

Příspěvek na péči, který dostávají zdravotně postižení, se zvýší, rozhodl senát - anotační foto

Příspěvek na péči, který dostávají zdravotně postižení, se zvýší, rozhodl senát

26.05.2016 20:40 Praha – Od srpna se zřejmě o 10 procent zvýší příspěvek na péči, který dostávají zdravotně postižení lidé....

Lidé z Kliniky převzali cenu za občanskou statečnost, udělila jim ji Charta 77

26.05.2016 20:32 Praha – Nadace Charty 77 dnes udělila Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost pro rok 2016. Převzala...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Hlasovali byste pro vystoupení České republiky z Evropské unie?

Hlasovalo 21318 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama