Dalík dostal pět let za korupci. Na místě se odvolal, kauza tak pokračuje

Praha – Pět let vězení a pět milionů korun pokuta. Takový trest vyměřil soud lobbistovi Marku Dalíkovi za korupci při nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu. Pokud pokutu nezaplatí, stráví ve vězení další dva roky. 

Diskuse: 31

Dalík dostal pět let za korupci. Na místě se odvolal, kauza tak pokračuje - anotační foto
reklama

O trestu dnes rozhodl pražský městský soud, který se případem zabýval víc než rok a půl. Rozsudek není pravomocný.Dalík vinu odmítá. Jeho advokát se proti rozsudku odvolal, a tak kauzu projedná vrchní soud.

Policisté vyšetřovali Dalíka, bývalého poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka, na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse. Ten v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů.

Podle spisu si o úplatek řekl na neformální schůzce v listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů. Předstíral údajně blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit jejich rozhodování, ačkoliv podle žalobce nemohl. Zároveň prý předstíral, že má vliv na zakázku.

Zásadním důkazem v kauze byl e-mail, který rakouská policie zajistila ve firmě Steyr. Podle tohoto dokumentu zájem o schůzku U Malířů měla česká strana, byly v něm také informace o tom, kdo se schůzky zúčastní.

Dokument podle soudkyně podpořily také výpovědi dalších svědků - třeba zahraničních zbrojařů, kteří byli přímými účastníky schůzky. Podle soudu z důkazů vyplynulo, že žádost o úplatek vyslovena byla a nešlo o výmysl a že Dalík žádal o úplatek na příkaz někoho jiného. O koho by mělo jít, ale stále není jasné.

Soudkyně se také několikrát dotkla částky, která údajně měla sloužit jako úplatek. Označovala ji třeba za enormní nebo ohromnou. "Musel vědět, že pokud to praskne, tak to enormně poškodí pověst České republiky," podotkla Čeplová při zdůvodnění rozsudku. Soudkyně také odmítla, že by Dalík za zakázku lobboval, což není trestný čin. K tomu by se podle ní Dalík jina mohl bez problému přiznat, což neudělal.

Státní zástupce Dalíka vinil z pokusu o podvod. Soud dnes právní kvalifikaci změnil na pomoc k trestnému činu přijetí úplatku. Změna právní kvalifikace je pro Dalíka výhodnější, protože mu jinak hrozil o dva roky vyšší trest.

Státní zástupce Jan Kořán si nechal lhůtu pro případné odvolání, chce počkat na písemné vyhotovení rozsudku. Pro Dalíka navrhoval sedm let vězení a peněžitý trest téměř 22 milionů korun.

Advokátovi Tomáši Sokolovi se nelíbilo, že byl Dalík uznán vinným, aniž se zjistilo, pro koho úplatek žádal. "Pro mě je to kritická záležitost," řekl Sokol, který v závěrečné řeči požadoval zproštění obžaloby. Podle Kořána je však zřejmé, že další důkazy v kauze nejspíš opatřeny nebudou.

Nákup pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

„Samozřejmě si myslím, že Marek dalík je šibal a rošťák. Necítím k němu žádné sympatie. Je to nicméně další rozsudek českého soudu, který se neopírá o přímé důkazy. Jeden bývalý americký velvyslanec mluvil o vyžadování úplatku, druhý to popřel... Nerozumím tomu," komentoval proces pro EuroZprávy expremiér Jiří Paroubek.

reklama

Diskuse

Dalík dostal pět let za korupci. Na místě se odvolal, kauza tak pokračuje

Počet příspěvků: , poslední 02.02.2016 15:34
(Zobrazeno posledních 10 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Hasiči v hradeckém kraji evidují desítky výjezdů - anotační foto

Hasiči v hradeckém kraji evidují desítky výjezdů

28.05.2016 19:01 Broumov (Náchodsko) - Hasiči kvůli silné bouřce, která dnes odpoledne zasáhla některé části Královéhradeckého...

Loňská úroda hroznů zajistila kvalitní růžová vína

28.05.2016 18:31 Zbiroh (Rokycansko) - Loňská úroda hroznů zajistila velmi kvalitní moravská růžová vína.

Američtí vojáci přijeli do Vyškova, čekala je skupina odpůrců

28.05.2016 18:05 Aktualizováno Vyškov - První část konvoje amerických vojáků dorazila z Prahy, kde přenocovali, do kasáren ve Vyškově.

Blok proti islámu skončil. Konvička založil Iniciativu Martina Konvičky

28.05.2016 16:12 Aktualizováno Praha - Celostátní sněm dnes na jednání v Praze rozpustil Blok proti islámu. Uvedl to dosavadní předseda...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Hlasovali byste pro vystoupení České republiky z Evropské unie?

Hlasovalo 22151 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama