Dalík dostal pět let za korupci. Na místě se odvolal, kauza tak pokračuje

Praha – Pět let vězení a pět milionů korun pokuta. Takový trest vyměřil soud lobbistovi Marku Dalíkovi za korupci při nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu. Pokud pokutu nezaplatí, stráví ve vězení další dva roky. 

Přidejte svůj názor 31 komentářů

Marek Dalik s Tomášem Sokolem (svým advokátem) u soudu kvůli kauze Pandur

O trestu dnes rozhodl pražský městský soud, který se případem zabýval víc než rok a půl. Rozsudek není pravomocný.Dalík vinu odmítá. Jeho advokát se proti rozsudku odvolal, a tak kauzu projedná vrchní soud.

Policisté vyšetřovali Dalíka, bývalého poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka, na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse. Ten v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů.

Podle spisu si o úplatek řekl na neformální schůzce v listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů. Předstíral údajně blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit jejich rozhodování, ačkoliv podle žalobce nemohl. Zároveň prý předstíral, že má vliv na zakázku.

Zásadním důkazem v kauze byl e-mail, který rakouská policie zajistila ve firmě Steyr. Podle tohoto dokumentu zájem o schůzku U Malířů měla česká strana, byly v něm také informace o tom, kdo se schůzky zúčastní.

Dokument podle soudkyně podpořily také výpovědi dalších svědků - třeba zahraničních zbrojařů, kteří byli přímými účastníky schůzky. Podle soudu z důkazů vyplynulo, že žádost o úplatek vyslovena byla a nešlo o výmysl a že Dalík žádal o úplatek na příkaz někoho jiného. O koho by mělo jít, ale stále není jasné.

Soudkyně se také několikrát dotkla částky, která údajně měla sloužit jako úplatek. Označovala ji třeba za enormní nebo ohromnou. "Musel vědět, že pokud to praskne, tak to enormně poškodí pověst České republiky," podotkla Čeplová při zdůvodnění rozsudku. Soudkyně také odmítla, že by Dalík za zakázku lobboval, což není trestný čin. K tomu by se podle ní Dalík jina mohl bez problému přiznat, což neudělal.

Státní zástupce Dalíka vinil z pokusu o podvod. Soud dnes právní kvalifikaci změnil na pomoc k trestnému činu přijetí úplatku. Změna právní kvalifikace je pro Dalíka výhodnější, protože mu jinak hrozil o dva roky vyšší trest.

Státní zástupce Jan Kořán si nechal lhůtu pro případné odvolání, chce počkat na písemné vyhotovení rozsudku. Pro Dalíka navrhoval sedm let vězení a peněžitý trest téměř 22 milionů korun.

Advokátovi Tomáši Sokolovi se nelíbilo, že byl Dalík uznán vinným, aniž se zjistilo, pro koho úplatek žádal. "Pro mě je to kritická záležitost," řekl Sokol, který v závěrečné řeči požadoval zproštění obžaloby. Podle Kořána je však zřejmé, že další důkazy v kauze nejspíš opatřeny nebudou.

Nákup pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

„Samozřejmě si myslím, že Marek dalík je šibal a rošťák. Necítím k němu žádné sympatie. Je to nicméně další rozsudek českého soudu, který se neopírá o přímé důkazy. Jeden bývalý americký velvyslanec mluvil o vyžadování úplatku, druhý to popřel... Nerozumím tomu," komentoval proces pro EuroZprávy expremiér Jiří Paroubek.

Vstupte do diskuze (31)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda zachová pokuty pro vodáky pod vlivem alkoholu, zruší pokuty pro…

20.05.2018 14:19 Praha - Vláda nejspíš odmítne návrh Pirátů, kteří chtějí zrušit pokuty pro vodáky za jízdu pod…

Zdravá Praha? Piráti chtějí město bez korupce

20.05.2018 12:42 Praha - Česká pirátská strana půjde do kampaně před volbami do pražského zastupitelstva s požadavky…

Poslanci budou řešit kauzu novičok, důchody a výstavbu dálnic

20.05.2018 09:58 Praha - Poslanci projednají na nadcházející schůzi případ kolem jedu novičok. Mohli by na ní…

Benešovy dekrety jsou překonané? Politici mají jasno

19.05.2018 16:38 Praha - Podle části českých politiků by se již otázky takzvaných Benešových dekretů neměly z…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama