Dalík dostal pět let za korupci. Na místě se odvolal, kauza tak pokračuje

Praha – Pět let vězení a pět milionů korun pokuta. Takový trest vyměřil soud lobbistovi Marku Dalíkovi za korupci při nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu. Pokud pokutu nezaplatí, stráví ve vězení další dva roky. 

Diskuse: 31

Dalík dostal pět let za korupci. Na místě se odvolal, kauza tak pokračuje - anotační foto

O trestu dnes rozhodl pražský městský soud, který se případem zabýval víc než rok a půl. Rozsudek není pravomocný.Dalík vinu odmítá. Jeho advokát se proti rozsudku odvolal, a tak kauzu projedná vrchní soud.

Policisté vyšetřovali Dalíka, bývalého poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka, na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse. Ten v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů.

Podle spisu si o úplatek řekl na neformální schůzce v listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů. Předstíral údajně blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit jejich rozhodování, ačkoliv podle žalobce nemohl. Zároveň prý předstíral, že má vliv na zakázku.

Zásadním důkazem v kauze byl e-mail, který rakouská policie zajistila ve firmě Steyr. Podle tohoto dokumentu zájem o schůzku U Malířů měla česká strana, byly v něm také informace o tom, kdo se schůzky zúčastní.

Dokument podle soudkyně podpořily také výpovědi dalších svědků - třeba zahraničních zbrojařů, kteří byli přímými účastníky schůzky. Podle soudu z důkazů vyplynulo, že žádost o úplatek vyslovena byla a nešlo o výmysl a že Dalík žádal o úplatek na příkaz někoho jiného. O koho by mělo jít, ale stále není jasné.

Soudkyně se také několikrát dotkla částky, která údajně měla sloužit jako úplatek. Označovala ji třeba za enormní nebo ohromnou. "Musel vědět, že pokud to praskne, tak to enormně poškodí pověst České republiky," podotkla Čeplová při zdůvodnění rozsudku. Soudkyně také odmítla, že by Dalík za zakázku lobboval, což není trestný čin. K tomu by se podle ní Dalík jina mohl bez problému přiznat, což neudělal.

Státní zástupce Dalíka vinil z pokusu o podvod. Soud dnes právní kvalifikaci změnil na pomoc k trestnému činu přijetí úplatku. Změna právní kvalifikace je pro Dalíka výhodnější, protože mu jinak hrozil o dva roky vyšší trest.

Státní zástupce Jan Kořán si nechal lhůtu pro případné odvolání, chce počkat na písemné vyhotovení rozsudku. Pro Dalíka navrhoval sedm let vězení a peněžitý trest téměř 22 milionů korun.

Advokátovi Tomáši Sokolovi se nelíbilo, že byl Dalík uznán vinným, aniž se zjistilo, pro koho úplatek žádal. "Pro mě je to kritická záležitost," řekl Sokol, který v závěrečné řeči požadoval zproštění obžaloby. Podle Kořána je však zřejmé, že další důkazy v kauze nejspíš opatřeny nebudou.

Nákup pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

„Samozřejmě si myslím, že Marek dalík je šibal a rošťák. Necítím k němu žádné sympatie. Je to nicméně další rozsudek českého soudu, který se neopírá o přímé důkazy. Jeden bývalý americký velvyslanec mluvil o vyžadování úplatku, druhý to popřel... Nerozumím tomu," komentoval proces pro EuroZprávy expremiér Jiří Paroubek.

Diskuse

Dalík dostal pět let za korupci. Na místě se odvolal, kauza tak pokračuje

Počet příspěvků: , poslední 02.02.2016 15:34
(Zobrazeno posledních 10 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Doporučujeme

Ortel vrací úder Bangovi: Mým textům nerozumí. A pak dodal...

11.12.2016 02:36 Aktualizováno Praha – Moderátorka Zuzana Bubílková tento týden na Impulsu vyzpovídala kontroverzního zpěváka a frontmana...

Mach rezignoval na vedení Svobodných, ve straně se vede spor o czexit

10.12.2016 22:09 Praha - Šéf Strany svobodných občanů (Svobodní) Petr Mach dnes rezignoval na svou funkci ve vedení strany. Ve...

Projekt Roma Spirit uděloval ceny, novinář Samko vyzval k respektování Romů

10.12.2016 21:21 Praha - Cenu Roma Spirit za pomoc romské menšině a snahy o dobré soužití letos získali společnost R-Mosty,...

V Kaplici řádili alpští čerti. Masky při Krampus show nahánějí hrůzu i otrlým divákům  - anotační foto

V Kaplici řádili alpští čerti. Masky při Krampus show nahánějí hrůzu i otrlým...

10.12.2016 21:06 Kaplice - Asi 20.000 lidí dnes sledovalo Krampus show v Kaplici na Českokrumlovsku, podle organizátorů...

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte se zavedením elektronické evidence tržeb (EET)?

Hlasovalo 8918 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama