Ruské impérium vrací úder, varuje bývalá ministryně

Praha - Bývalá ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková připomněla slova ruského prezidenta Vladimira Putina, který "úderem do zad" nazval sestřelení ruského vojenského letounu Su-24 tureckou armádou po narušení tureckého vzdušného prostoru v listopadu 2015. Putin tehdy slíbil svému tureckému protějšku Recepu Erdoganovi pomstu, která prý nyní přišla.

Přidejte svůj názor 108 komentářů

Vladimir Putin, prezident Ruské federace

"Bleskově udeřily protiturecké ekonomické sankce, jejichž symbolem se stal zákaz dovozu tureckých potravin do Ruska. Ale jak varoval Kreml, rajčaty to neskončilo. Rusko má za cíl připravit Turecko o lví podíl mezinárodního vlivu v blízkovýchodním regionu, ohrozit jeho syrské hranice, destabilizovat Turecko zevnitř a oslabit tak hlavního spojence Západu v Sýrii. Klíčovým nástrojem ruské pomsty jsou Kurdové, neuralgický bod turecké politiky," upozornila na svém osobním webu s tím, že Kurdové se za léta syrské války projevili jako nejvíce akceschopná pozemní síla v boji proti Islámskému státu a ovládají značnou část hranice mezi Sýrií a Tureckem od Iráku po Eufrat, mají v Iráku prakticky vlastní stát, vytváří samosprávu i v severní Sýrii. Hlavním cílem Kurdů zůstává vytvoření samostatného Kurdistánu.

Podotkla, že nesouhlas Turecka je hlavní příčinou, proč syrští Kurdové nebyli pozváni do Ženevy na mírová jednání, do hry ale vstoupilo Rusko s požadavkem zapojit kurdskou Stranu demokratického svazu (PYD) do mírového procesu. "Strana demokratického svazu je syrskou odnoží Kurdské strany pracujících (PKK). Kurdská strana pracujících začínala v sedmdesátých letech coby extrémistická komunistická organizace a doposud má úzké kontakty s Ruskem. PKK si vydělává na své aktivity obchodováním s drogami a proto je dodnes na seznamu teroristických organizací Evropské unie i Spojených států. Zapojení do jednání Strany demokratického svazu dle požadavků Ruska se může stát prvním krokem k vytvoření kurdské autonomie na severu Sýrie. Pro Turecko by to znamenalo nechat vzniknout u svých hranic kurdskou baštu, kterou by zcela jistě využívali kurdští separatisté v Turecku ve svém boji za vytvoření vlastního státu," vysvětlila.

Rusko chce podle ní získat na svou stranu nejen syrské, ale i turecké Kurdy. Upozornila i na studii americké zpravodajské agentury Stratfor, která tvrdí, že ruské ministerstvo zahraničí zahájilo jednání s vedením prokurdské turecké parlamentní strany HDP – Demokratické strany lidu. Lídr této strany Selahattin Demirtas totiž jednal s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

"Demirtas je znám svými ostrými výstupy proti prezidentu Erdoganovi. Jeho strana se předloni jako první kurdská strana dostala do parlamentu a měla velký podíl na blokádě Erdoganových plánů přechodu z parlamentního na prezidentský systém. Proto Erdogan obnovil tvrdé protikurdské tažení a tím posiluje separatistické nálady tureckých Kurdů. Rusko obratně využívá Erdoganových chyb k podpoře separatismu na východě Turecka," varuje exministryně.

Podotkla, že hlavním cílem Ankary v syrské válce byla výměna Bašára Asada za loajálnější, více proturecký režim. Rusko „vzkřísilo" Asada po prohrané válce proti vlastnímu lidu a vrátilo do hry stávající mocenské struktury v Sýrii, na které má dlouholeté vazby. Ztrátou vlivu v Sýrii prý přichází Turecko o šanci na regionální hegemonii na Blízkém východě, ale strašlivější ranou by pro Turecko bylo posílení syrských Kurdů a nastolení otázky kurdské autonomie, kterou Rusko podporuje. Kurdové však budou ve jménu vlastního státu ochotně spolupracovat s Kremlem a růst etnického napětí v Turecku může podle ní vyústit v občanskou válku.

"Dva měsíce po sestřelení své stíhačky Rusko nepřestalo posílat letadla nad cizí území jako symbol své mocenské převahy a exkluzivního práva porušovat mezinárodní smlouvy a dělat to, co se mu zlíbí. Nedávný přelet nejmodernějšího v Sýrii působícího ruského stíhacího bombardéru Su-34 nad tureckých územím je Putinovým výsměchem Erdoganovi. Rusku nevadí, že narušuje vzdušný prostor Severoatlantické aliance. Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga pohotovostní stíhačky na hranicích členských států NATO museli v uplynulém roce startovat k ruským letadlům-narušitelům více než čtyřistakrát. Severoatlantická aliance vyjádřila solidaritu Ankaře. Vyzvalo Rusko k odpovědnému jednání a k plnému respektování vzdušného prostoru NATO. „Rusko by mělo přijmout veškerá nezbytná opatření, aby zajistilo, že takové porušování se nebude opakovat," řekl Stoltenberg," píše na svém webu Stehlíková.

Tvrdí, že Putin nebere varování ze strany NATO vážně a stále protlačuje svůj původní scénář, tedy silou donutit Západ, aby s nim vyjednával jako rovný s rovným a přenechal Rusku podíl na globální geopolitické moci. "Americký prezident Barack Obama se však do jednání se svým ruským protějškem nehrne - nechce se nechat vydírat. Mluvčí Pentagonu Mark Wright potvrdil fakt narušení tureckého vzdušného prostoru ruským letadlem a doporučil, aby se Rusko a Turecko zapojily do dialogu. Pod tlakem Západu Erdogan žádá Putina o osobní schůzku, záminkou je poslední porušení tureckého vzdušného prostoru ruským letadlem. Oba prezidenti se od sestřelení Su-24 nad Tureckem nesetkali. Tuto "tureckou zradu" Putin nikdy neodpustí. Aby svého tureckého protějška ještě více ponížil, ruský prezident Erdoganovu „podanou ruku" znovu odmítl, nazval fakta o porušení tureckých hranic „propagandou bez důkazů" a náležitě si vychutnává sladký okamžik pomsty. Vladimir Putin je přesvědčen, že patří do té nejvyšší světové ligy a bude jednat jen s hrstkou vyvolených - například s Barackem Obamou nebo s Angelou Merkelovou. Nynějšího tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana odepsal navždy," podotkla.

Domnívá se, že Putin bude pokračovat v drzých přeletech nad tureckým územím, v podpoře krvavého režimu Bašára Asada, ve spolupráci s protitureckými separatisty a v blokování přístupu k mírovému procesu protiasadovské opozici tak dlouho, pokud nedonutí zástupce USA a Evropské unie usednout ke společnému jednacímu stolu. Pak chce podle ní Putin předložit ruské podmínky dělby syrské kořisti a dalších oblasti "ruského zájmu" a pořádně bouchnout do stolu. "Pokud Západ odmítne a nevezme Rusko na společnou loď alespoň "na oko", konflikt v Sýrii by se mohl stát reálnou „válkou v zastoupení" mezi Ruskem a Spojenými státy - například prostřednictvím Turecka jakožto členského státu NATO. Dosáhnout míru v Sýrii diplomatickou cestou, zastavit proud tisíců Syřanů mířících do Evropy, porazit Islámský stát a nenechat se vydírat Ruskem se zdá být pro západní koalici téměř nesplnitelným úkolem, proto zahájení pozemních vojenských operací v Sýrii nelze v budoucnu vyloučit," varuje.

"Mezi tím turecké ministerstvo zahraničí pohrozilo Rusku případnými „strašlivými" následky, pokud nepřestane porušovat jeho vzdušný prostor. Na vojenských leteckých základnách Turecka byla vyhlášena zvýšena bojová pohotovost. Turečtí piloti vzdušných vojenských sil mohou bez příkazu a bez odsouhlasení s velením sestřelit všechna letadla, která naruší vzdušné hranice země. Ruským pilotům se však okamžitě dostalo ujištění od nadřízených, že se jim nic nestane, i když to "střihnou" nad Tureckem. Člen mezinárodního Výboru Rady federace Igor Morozov prostřednictvím televizní stanice ruského ministerstva obrany „Zvezda" prohlásil, že Turecko se neodváží zhoršit vztahy s Ruskem a nevydá příkaz k sestřelení narušitele. Morozov tvrdí, že Severoatlantická aliance nedovolí Erdoganovi provést aktivní zásah. „Turecká letadla si netroufnou ani vzlétnout, natož někoho sestřelovat," uklidnil Morozov ruské piloty a pohrozil tureckým letcům nejnovějším protivzdušným systémem země-vzduch S-400, který Rusko rozmístilo u syrsko-tureckých hranic po incidentu se sestřelením svého bombardéru. Svět se tak posouvá o krůček blíž k reálnému vojenskému konfliktu," uzavřela.

Vstupte do diskuze (108)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sledovali jsme ŽIVĚ: Zeman na střeženém sjezdu zkritizoval KSČM. Soudruzi…

21.04.2018 13:00 Aktualizováno Nymburk - V Nymburku dnes ráno začal sjezd KSČM, na kterém tři stovky delegátů zvolí nové vedení.…

Duka varuje před rostoucí mocí komunistů. Sklidil bouřlivý potlesk

21.04.2018 12:15 Praha - Chvíle, kdy se komunisté přes volební porážku dožadují stále většího podílu na moci, patří…

Vyližte si p*del! Demonstranti protestují proti KSČM a Zemanovi

21.04.2018 12:14 Aktualizováno Nymburk - Na dnešní demonstraci proti návštěvě prezidenta Miloše Zemana na sjezdu KSČM v Nymburku…

Nesmíme zradit, burcuje Filip a hájí vyjednávání o toleranci vlády ANO

21.04.2018 10:47 Nymburk - Předseda KSČM Vojtěch Filip hájil na dnešním stranickém sjezdu v Nymburku vyjednávání o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama