To se nepovedlo, hodně špatný vtip, nebezpečná agresivita. Ptali jsme se, co si myslí politici o Zemanově výroku o kalašnikovu

ANKETA – Prezident Miloš Zeman svým výrokem o kalašnikovu a premiéru Bohuslavu Sobotkovi pobouřil nejen politiky, ale i část veřejnosti. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že by bylo absurdní, kdyby se premiérovi omluvil. Zeptali jsme se, co si o tom myslí čeští politici. Měl by se Zeman Sobotkovi omluvit?

Diskuse: 66

To se nepovedlo, hodně špatný vtip, nebezpečná agresivita. Ptali jsme se, co si myslí politici o Zemanově výroku o kalašnikovu - anotační foto
reklama

Prezident při návštěvě Jihomoravského kraje na dotaz, jak je možné zbavit se současného premiéra, doslova prohlásil: „Demokratická možnost je jen jedna, tou jsou svobodné volby. Nedemokratickou možností je kalašnikov."

Psali jsme:  

„Jak sám vím ze své zkušenosti, některé bonmoty a vtipy se prostě nepovedou," komentoval výrok prezidenta pro server EuroZprávy.cz Sobotkův koaliční partnet a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Jeho stranický kolega Jan Bartošek říká, že s prezidentem je to těžké. „Souhlasím s demokratickými volbami, s kalašnikovem přestřelil. Jinak máme důležitější starosti v EU a s migranty," napsal nám ve zprávě.

Za špatný vtip to pokládá i bývalý premiér Jiří Paroubek. „Nechápu tento výrok jinak, než-li jako úlet. Možná pokus o černý humor, vtip, hyperbolu. Je to rádoby humor, který lze srovnat jen s obdobnými předchozími výtvory téhož autora. Vzpomínám si na vtip o vázání knih do kůže členů ODS apod. Tenhle vtip se prostě vůbec nepovedl," reagoval předseda strany LEV21 v SMS zprávě pro naši redakci.

Na stejný "vtip" si vzpomněl i Marek Benda z ODS. „Myslím, že se jedná o podobně hloupý bonmot pana prezidenta Zemana, jako bylo kdysi jeho vyjádření o balení stranických legitimací ČSSD do kůže členů ODS! Jakékoli výzvy k násilí od politiků jsou nesmírně škodlivé pro společnost jako celek. Je-li pan prezident formát schopný uznat svoji chybu, jak často říká, pak uzná, že pestřelil a omluví se," uvedl pro EuroZprávy.cz Benda.

„Pokud se mělo jednat o žert, pak je z úst hlavy demokratického státu, mírně řečeno, velmi nepovedený. A v jistém smyslu by jej bylo možné považovat za navádění k trestnému činu, což je riziko, které si M. Zeman uvědomuje. Bohužel, pan prezident znovu potvrdil svou potřebu strhávat na sebe pozornost zbytečnými a nevhodnými žerty či bonmoty, které dehonestují jeho úřad. Škoda," řekla nám Jana Černochová (ODS)

„Je to hloupý a nevhodný bonmot. Asi první, který jsem od Miloše Zemana slyšel. Nevím, zda je to na omluvu. Urážka to není. Je to hloupé jinak," vyjádřil se v SMS pro naši redakci zprávě Stanislav Huml (ČSSD).

„K tomu se dá říct jen jedna věc. Kdo nemá smysl pro humor, ten do politiky nepatří. Samozřejmě je to vtip, je to bonmot. Já mám humor pana prezidenta rád, mě na tom samozřejmě nic neurazilo a nic většího jsem do toho nedával. Omluva vůbec nepřipadá v úvahu, nevím, za co by měla být," zastal se hlavy státu poslanec ČSSD Vítězslav Jandák.

„Tato slova jsou naprosto nepřijatelná. Nenávist a agresivita, kterou pan prezident ve společností šíří, je nebezpečná," myslí si Helena Langšádlová z TOP 09.

„Prezident Zeman opět svoji snahu o lidovost a žertovnost poněkud přehnal a nechal se unést situací. Přestože jsem si jist, že to v žádném případě nebylo myšleno vážně, tentokrát si myslím, že na omluvu už tohle opravu je, dokonce bych řekl, že nejen premiérovi," řekl pro EuroZprávy.cz poslanec Úsvitu Karel Fiedler.

Opačný názor má Fiedlerům stranický šéf Miroslav Lidinský. „Pan prezident by se neměl omluvit, ale pan Sobotka by už konečně měl začít chránit hranice ČR a vůbec něco začít dělat. Mimochodem směrem k veřejnosti by omluva měla zaznít právě z jeho úst," řekl nám.

Pokud mělo jít o vtip, byl podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše hloupý. „Podobná slova nahrávají militantním náladám a omluva by tu slušela. Má-li být hlava státu respektována, tak si takové úlety musí odpustit. Ale vzhledem k tomu, že to není poprvé, a omluv jsme se nedočkali, tak lze asi soudit, že prostě spíš provokuje konflikty, než že vystupuje jako sjednotitel," uvedl pro server EuroZprávy.cz poslanec. Po třech letech jeho mandátu to prý chápe jako negativní rys.

„Snižuje to hodnotu těch jeho kroků, se kterými lze jinak souhlasit. Neměl by se tolik přizpůsobovat různým odstínům hnědi kolující v různých koutech naší politické scény," dodal.

reklama
Klíčová slova: Zeman, Miloš Sobotka, Bohuslav

Diskuse

To se nepovedlo, hodně špatný vtip, nebezpečná agresivita. Ptali jsme se, co si myslí politici o Zemanově výroku o kalašnikovu

Počet příspěvků: , poslední 27.01.2016 07:33
(Zobrazeno posledních 10 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Blok proti islámu skončil. Konvička založil Iniciativu Martina Konvičky - anotační foto

Blok proti islámu skončil. Konvička založil Iniciativu Martina Konvičky

28.05.2016 16:12 Aktualizováno Praha - Celostátní sněm dnes na jednání v Praze rozpustil Blok proti islámu. Uvedl to dosavadní předseda...

Pražský policista se zastřelil služební pistolí - anotační foto

Pražský policista se zastřelil služební pistolí

28.05.2016 15:14 Praha - Na policejní služebně v Lipanské ulici na pražském Žižkově se dnes zastřelil pětapadesátiletý...

Bolševici, manipulace... Bloku proti islámu se rozpadá, delegáti odešli

28.05.2016 14:29 Aktualizováno Praha - Skupina delegátů z několika krajů dnes opustila sněm Bloku proti islámu (BPI). Stěžuje si na...

Američtí vojáci přijeli do Vyškova, čekala je skupina odpůrců

28.05.2016 14:14 Vyškov - První část konvoje amerických vojáků dorazila z Prahy, kde přenocovali, do kasáren ve Vyškově.

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Hlasovali byste pro vystoupení České republiky z Evropské unie?

Hlasovalo 21991 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama