Zeman: Připravuji mezinárodní smlouvu k ochraně českých dětí v Norsku

Praha - Vůči Norsku a jeho sociální službě jsou kvůli případům odebraných dětí s českým občanstvím nutná „drastičtější opatření". Uvedl to prezident Miloš Zeman v pořadu Partie na televizi Prima. Sám už začal připravovat některé kroky.

Diskuse: 9

Zeman: Připravuji mezinárodní smlouvu k ochraně českých dětí v Norsku - anotační foto

Zeman má podle svých slov připravený návrh mezinárodní smlouvy. Ta by měla zajistit, aby děti s českým občanstvím byly v Norsku vydávány svým rodičům. Vysvětlil, že vychází z „tvůrčího vnímání" ústavy, podle kterého prezident může sjednávat mezinárodní smlouvy, nikoli je jen ratifikovat.

Inspirací pro návrh česko-norské smlouvy byl dopis, který Zemanovi počátkem týdne poslal europoslanec Petr Mach (Strana svobodných občanů), řekl ČTK prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Jsem rád, že se pan prezident inspiroval mým návrhem Mezinároní smlouvy o vydávání nezletilých osob, který jsem mu před týdnem poslal. Doufejme, že se mu to povede dotáhnout až do zdárného konce," okomentoval vyjádření sám Mach.

Mach v dopise Zemana prosil, aby sjednání smlouvy na základě prezidentské pravomoci sám zahájil, nebo jej přenesl na ministerstvo zahraničí, které o možnosti sjednat takovou smlouvu informoval v jiném dopise.

Kromě smlouvy, kterou chce nejprve projednat s českými orgány, by rád na Norsko apeloval výzvami schválenými ve Sněmovně nebo Senátu, které by skandinávskou zemi upozornily, že česká republika využije všechny právní možnosti, aby chránila své občany. Zeman dodal, že vláda může také intervenovat u agentur OSN pro lidská práva, v Evropském parlamentu a v Radě Evropy.

„Když to nejde silou, jde to ještě větší silou," zmínil severomoravské přísloví. „Tato smlouva by všechno toto měla ošetřit, neměla by samozřejmě zasahovat do vnitřních záležitostí norského království, ale na druhé straně by měla chránit české občany bez ohledu na jejich věk," řekl Zeman.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) na sociální síti twitter uvedl, že o možné česko-norské smlouvě se dozvěděl z médií. „Prezident mě se svým nápadem ještě bohužel neseznámil," napsal. V další poznámce ministr upozornil, že na sjednání smlouvy jsou vždy zapotřebí dvě strany, tedy nejen česká, ale i norská.

Také premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že mu návrh česko-norské smlouvy není znám. Sjednání podobné dohody včetně ratifikace podle něj vyžaduje léta. Důležité podle něj je, aby Norsko přistoupilo k haagské úmluvě o ochraně dětí. Připomněl, že o odebírání dětí službou Barnevernet v listopadu jednal s norskou premiérkou. "V současné době vláda zvažuje možnosti případné intervence ČR do řízení probíhajícího před norskými soudy," uvedl. 

Poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková, která se touto problematikou zabývá, s prezidentem o českých dětech v Norsku hovořila v úterý. Prezidentský návrh mezinárodní smlouvy dnes uvítala, iniciovat mezistátní smlouvu podle poslankyně bylo obsaženo v balíku opatření navrhovaných výborem zastánců rodin odebraných českých dětí v Norsku.

„Dnešní rozhovor prezidenta Zemana v Partii na televizi Prima mě velmi potěšil. Velmi jasně pojmenovával řešení, které je třeba přijmout k problému jako migrace nebo ignorace Norska k problému odebraných českých dětí. Odpustil si „příliš vtipné" komentáře, které zamlžují jeho názory," komentovala prezidentův výstup europoslankyně KSČM Kateřina Konečná.

„Oceňuji, že se Miloš Zeman tématu odebraných dětí Barnevernetem věnuje. Obávám se ale, že si opět trochu po svém vykládá ústavu a vidí věci jednodušší než jsou. Sjednání mezinárodní smlouvy s jiným státem je dlouhý proces, smlouvu musí schválit parlament atd. A navíc zásadním předpokladem je, že se smlouvou souhlasí i protistrana. Což si v tomto případě nejsem jistý, že je reálné. Myslím, že je třeba hledat rychlejší řešení," uvedl europoslanec a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

V médiích byly dosud zveřejněny dva případy, kdy Barnevernet odebral děti s českým občanstvím z péče biologických rodičů. Bratry Michálakovy odebrala norská sociálka matce Evě v květnu 2011 kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. Vášně budí i kauza devítiměsíčního děvčátka, které norská sociálka odebrala české matce a norskému otci před pár týdny. Mluví se ještě o třetímk případu, ten ale zatím medializován nebyl.

Klíčová slova: Zeman, Miloš norsko Barnevernet

Diskuse

Zeman: Připravuji mezinárodní smlouvu k ochraně českých dětí v Norsku

Počet příspěvků: , poslední 24.01.2016 14:49
(Zobrazeno posledních 9 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Doporučujeme

Muslimové v Česku? Kniha vyvrací mýtus, který koluje ve společnosti

09.12.2016 19:58 Aktualizováno Brno - Brněnské nakladatelství Barrister&Principal vydává soubor studií pod názvem Muslimové v Česku. Z...

Hotely a restaurace vyzvaly senátory, aby protikuřácký zákon vrátili k...

09.12.2016 18:05 Praha - Protikuřácký zákon je dalším krokem k likvidaci živnostníků v pohostinství a snížení prodeje...

Estébácké praktiky, špína, špiclování. Ovčáček spustil kanonádu kvůli...

09.12.2016 17:01 Aktualizováno Praha – Je to špína. Právě tak označuje video se svým bývalým kolegou Jindřichem Forejtem mluvčí Pražského...

Tejc se nechce vracet k chybám, ČSSD nabídne programové priority

09.12.2016 16:18 Aktualizováno Praha - Kandidát na prvního místopředsedu ČSSD Jeroným Tejc na sobotním jednání širšího vedení strany v Praze...

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte se zavedením elektronické evidence tržeb (EET)?

Hlasovalo 8623 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama