Omezení svobody a oddělení Krymu? Křeček prozradil, co nás letos čeká

Praha - Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček se zamyslel nad tím, co vše nás letos čeká. I v letošním roce podle něj budou například pokračovat debaty nad tím, zda lze ve jménu bezpečnosti právními předpisy omezit svobodu.

Diskuse: 31

Omezení svobody a oddělení Krymu? Křeček prozradil, co nás letos čeká - anotační foto

V pojetí lidských práv bude podle Křečka pokračovat „individuální myšlení odloučené od zájmů společnosti, ve kterém se jeví jednotlivec jako posvátný a zájmy společnosti jako nedůležité, dokonce škodlivé". Uvedl to v komentáři pro Lidové noviny s tím, že katalog „lidských práv" bude stále nepřehledněji rozšiřován o požadavky na zvláštní způsob života pokládaný některými mylně za lidské právo.

"Některá právní odvětví se budou rozvíjet, jiná stagnovat. Pokud jde o trestní právo, bude např. pokračovat stíhání zastupitelů obcí pro „porušování povinností při správě cizího majetku", aniž by vadilo, že nejde o majetek cizí, neboť zastupitelé jsou zástupci majitele – obce. To bude vyvolávat tlak na nahrazení zastupitelské demokracie demokracií přímou, neboť pokud by se rozhodovalo referendem, a občané v referendu rozhodli tak, jako dnes jejich zástupci, stíhat všechny obyvatele obce by i pro dnešní státní zástupce bylo asi žinantní. Naopak bude stagnovat rodinné právo, neboť většina dětí se bude stejně rodit mimo manželství a zaostalá představa většiny občanů o rodině jako společenství maminky a tatínka byla již dávno v myslích elit nahrazena představou o soužití kohokoliv s kýmkoliv, což žádnou mimořádnou zákonnou úpravu nevyžaduje. Zejména pokud „v českých zemích v posledních letech rozrůstá" polyamorie, což je „hnutí mnohosti intimních lásek, prožívání erotické lásky k více lidem zároveň", které je „bojkotem vlastnictví aplikované na vztahy mezi lidmi"," podotkl.

Domnívá se také, že nový zákon nařídí obcím, aby ghetta, pokud se nacházejí na jejich katastru, přeměnily ve čtvrti s úhlednými domky se zahrádkami, neboť stejně, jak někteří tvrdí, vznik ghett umožnili občané svojí xenofobií a rasismem. "Námitka, že v ghettech, přes tyto údajné negativní vlastnosti českého národa, nežijí Vietnamci a Ukrajinci, protože ti pracují, bude odmítnuta jako zvláště potměšilá forma xenofobie," myslí si Křeček.

"V oblasti církevního práva bude stále hlasitě slyšet ty, kteří si pletou víru a vyznání a budou požadovat „zákaz islámu" namísto toho, aby rozumně požadovali jeho zákonnou regulaci, jaká je třeba v Rakousku. Občanům, kteří toto budou sledovat s rozpaky, bude sděleno, že jejich postoj je vyvolán jen strachem a nedostatkem informací a budou jim patrně doporučena nábožensko – historická studia, aby poznali rozdíl mezi alávity, vahhábity, sunnity a šiíty, a konečně pochopili to, co je již dnes části našich elit zcela jasné: co vlastně do islámu patří a co nikoliv. Ti, kteří naopak budou mít informací příliš mnoho, budou „uklidněni" sdělením, že „ustanovení, která jsou na Západě chápána jako krutá nebo diskriminační, jsou aplikována jen v několika muslimkách státech". Obecnému porozumění jistě nepřispěje ani to, budeme-li současnost poměřovat minulými událostmi a emocemi," tvrdí.

Bude prý také vytvořen nový druh práva, a to "právo na ochranu urážených, podle kterého zrušíme urážející symboly (křížem jesličky, prasátka, psy) zakážeme literární díla (od Božské komedie po Kocoura Mikeše) a přejmenujeme výtvarná díla, jak to učinili z téhož důvodu v amsterodamském Rijksmuzeum, kde obraz 115 let nazývaný „Černošská dívka byl nazván „Dívka s vějířem" a „Černošský sluha" nahrazen názvem „Mladý sluha". Těmito zákonnými úpravami bude ovšem podpořen textilní průmysl, neboť přestaneme některé urážet dekolty, miniaturními plavečkami a tangy a zahalování bude zakázáno jen na protivládních demonstracích. A zakazovat výstavy fotografií obnažených žen nebude výsadou jen Akademie věd," píše Křeček.

Problémy čekají také školství, kde si nadále nebudeme příliš vědět rady s tím, v čem vyrůstají některé děti předškolního věku, neboť se nemůže dotknout rodičovských práv, ale o to více se na ně vrhneme v době jejich školní docházky, kdy problém s tím, že některé dítě než jde do školy, nevidělo knihu a nezná český jazyk, budeme ve jménu inkluze řešit tak, že pomocí nejrůznějších asistentů a výchovných poradců budeme předstírat, že se nic podstatného neděje.

"V oblasti mezinárodního práva budeme stále hlasitě tvrdit, že oddělení Krymu „patřícímu" Ukrajině „nikdy neuznáme", ale patrně budeme připraveni méně hlasitěji „neuznávat" oddělení částí Turecka, Sýrie a Iráku, pokud by zde vznikl samostatný stát Kurdů. O očekávatelném spojení Albánie a území Kosova, o kterém se mnozí domnívají, že „patří" Srbsku, ani nemluvě," uvedl.

Podle Křečka se tak budeme stále usilovněji držet větve, kterou současně budeme odřezávat.

Klíčová slova: Křeček, Stanislav

Diskuse

Omezení svobody a oddělení Krymu? Křeček prozradil, co nás letos čeká

Počet příspěvků: , poslední 24.01.2016 09:02
(Zobrazeno posledních 10 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Doporučujeme

Sněmovnu čeká rozhodování o rozpočtu a výjimkách z EET

04.12.2016 10:23 Praha - Sněmovna bude příští týden hlasovat o státním rozpočtu, protikuřáckém zákonu či o vládním daňovém...

Státní zastupitelství podalo návrh na vzetí Zadeha do vazby

04.12.2016 10:05 Brno - Státní zastupitelství v noci na dnešek podalo k Městskému soudu v Brně návrh na vzetí podnikatele...

Trápí vás „revma“? Nemoc může zasáhnout životně důležité orgány, varuje přední...

04.12.2016 08:37 ROZHOVOR – Oteklé a bolavé klouby laická veřejnost shrnuje pod pojem „revma“. Tak jednoduché to ale ve...

Za den jsem zvládla i 15 klientů, někteří Češi chtějí divné věci, říká bývalá...

03.12.2016 22:27 Aktualizováno ROZHOVOR – V Česku se v posledních letech šíří trend mladých dívek, které si na studium vydělávají pomocí...

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte se zavedením elektronické evidence tržeb (EET)?

Hlasovalo 6409 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama