Evropa že chce zabránit migraci? Naopak, nebrání hranice schválně, hlásá Klausův muž

Praha - Někdejší vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Václava Klause a ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl tvrdí, že některé země evropské hranice nechrání vědomě. Nebrání ilegálnímu vstupu migrantů do schengenského prostoru, ale naopak mu prý asistují.

Diskuse: 7

Evropa že chce zabránit migraci? Naopak, nebrání hranice schválně, hlásá Klausův muž - anotační foto

Široká veřejnost u nás i všude v Evropě se podle Weigla domnívá, že smyslem evropského řešení je zastavit, nebo alespoň minimalizovat migrační proud do Evropy, a věří, že toto mají na mysli i všichni politici, kteří o evropském řešení mluví. To ale prý vůbec není pravda.

"Obecné zdůvodnění nutnosti evropského řešení je následující – členské země na hranici Schengenu, především Řecko a Itálie ochranu vnější schengenské hranice nezvládají. Výsledkem je nekontrolovatelný příliv více než miliónů migrantů z Blízkého východu do nitra Evropy, především Německa. Proto jim musejí pomoci všechny státy EU v rámci tzv. evropského řešení," uvedl na stránkách institutu VK.

"Otázku, proč tyto země svou úlohu při ochraně vlastních hranic nezvládají, si nikdo neklade. Vypadá to, jako by neměly dostatek vojáků, policistů či prostředků. To ale není pravda. Řecko je evropská vojenská velmoc se třetí největší armádou na kontinentě a nejvyššími zbrojními výdaji na obyvatele. Itálie je z obranného hlediska rovněž prvořadou evropskou mocností. Není pravdou, že nemají prostředky. Evropské hranice nechrání vědomě, je to jejich politika. Nebrání ilegálnímu vstupu migrantů do schengenského prostoru, ale naopak mu asistují, migranty nevracejí zpět do míst, odkud hranice překračují, a neprotestují proti politice sousedních zemí, které ilegální migraci do Evropy umožňují. Nikdo v Evropě se za to ale na ně nezlobí, nikdo je netrestá ani jinak nevede k dodržování smluv a závazků. Přitom např. Řecko je v důsledku finanční krize dnes de facto bruselským, či spíše německým protektorátem, jehož vláda má k autonomní politice minimální prostor," doda.

Nebránění migraci a naopak její usnadňování je podle něj vědomá politika, která se technicky opírá o principy evropské azylové politiky, podle nichž kdokoliv, kdo se cítí pronásledován či ohrožen na životě, má právo žádat v členské zemi Evropské unie o azyl. Podotkl také, že dnešní masová migrace miliónů lidí bez osobní historie a s nejasnou motivací, přicházejících najednou ve velmi krátkém časovém období, je zcela jiný fenomén a aplikace existujících principů evropské azylové politiky na ni nefunguje.

"Pokud masová migrace nebude uznána za zcela jiný fenomén, než tradiční individuální migrační pohyb – tj. pokud axiomem zůstane, že kdokoliv a odkudkoliv v jakémkoliv počtu má právo do Evropy přijít a žádat o azyl a riskovat při tom pouze eventuální – v realitě ne příliš pravděpodobné – zpětné vyhoštění po zamítnutí jeho žádosti, potom žádné evropské řešení nikdy nemůže fungovat. Evropské hranice dál zůstanou volně průchodné, i kdyby skupiny pár stovek pohraničníků z evropských zemí sehnaných v rámci jakéhosi „evropského" řešení byli schopnější administrátoři, než laxní Řekové a Italové, jako že to pravděpodobné příliš není. A ony „evropské hodnoty", o nichž sice nikdo přesně neví, jaké jsou a od kdy platí, ale všichni se jimi zaklínají, žádnou změnu základních principů azylové politiky nedovolí. To se zdá jisté, byť je tento přístup iracionální a dlouhodobě jasně neudržitelný," dodal.

Daleko pravděpodobnější je podle něj pro nejbližší budoucnost jiný scénář. Evropské řešení tak prý bude mít asi jinou podobu, než společnou ochranu hranic a odhánění migrantů, o čemž sní naivní veřejnost.

"Zkusme nějaké takové pravděpodobné evropské řešení zkonstruovat. Tak například - lze očekávat, že situace v Německu a dalších několika cílových destinacích migrantů se stane zcela neúnosnou. Ostatní členské země, nikoliv pouze „sobečtí" Východoevropané, ale nebudou nadále ochotny přijmout různá oficiální přesídlovací schémata (např. povinné kvóty) a odlehčit situaci těch nejpostiženějších. A zde přijde ke slovu evropské řešení, po němž všichni volají. Financování migrace a azylová politika se přenesou na evropskou úroveň. Brusel ale nebude neposlušným škrtat dotace, jak dnes někteří vyhrožují. Spíše zavede nějakou solidární dodatečnou evropskou migrační daň a zavede pro všechny migranty jednotný evropský sociální příspěvek, který bude například na nějaké zprůměrované úrovni evropského existenčního minima. S ním bude obtížné vyžít v nejbohatších zemích, jimž dnes migranti dávají přednost, ale půjde za něj přijatelně existovat tam, kde se dosud příchodu migrantů zuřivě brání a kam migranti zatím nechtějí. Takto ekonomicky motivované druhotné přesídlování migrantů-držitelů azylu v schengenské zemi již půjde zcela mimo oficiální rozhodování vlád a politiků, což bude všem vyhovovat. Zajistí je neziskové organizace, jimž se z evropské úrovně dostane prostředků na zajištění ubytování a existence migrantů. Ti nakonec zjistí, že u nás se zase nežije o tolik hůře, než například v Sasku a na Slovensku a v Maďarsku že je to také podobné. K příbuzným do Německa a Rakouska je to jen kousek a peníze z Bruselu budou chodit kamkoliv," zamyslel se.

Toto řešení je podle něj daleko pravděpodobnější než to, že by se Evropa odhodlala posílat migranty ze svých hranic rovnou zpět do Asie a Afriky. Po zkušenostech s dosavadním přístupem vládnoucích západoevropských elit k migraci by prý bylo absolutně neprozřetelné a riskantní podlehnout sloganům o evropském řešení, jako jedné možnosti, a odevzdat se v této věci plně do jejich rukou. "Zájmy většiny našich obyvatel a evropských elit jsou evidentně zcela rozdílné," uzavřel.

Klíčová slova: Weigl, Jiří uprchlíci

Diskuse

Evropa že chce zabránit migraci? Naopak, nebrání hranice schválně, hlásá Klausův muž

Počet příspěvků: , poslední 22.01.2016 15:30
(Zobrazeno posledních 7 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Doporučujeme

Kardinál Vlk tvrdě udeřil: Kšeftaření se symboly naší státnosti a snižování prezidentského úřadu - anotační foto

Kardinál Vlk tvrdě udeřil: Kšeftaření se symboly naší státnosti a snižování...

25.10.2016 08:48 Praha – Spor mezi Hradem a lidoveckým ministrem kultury Danielem Hermanem stále rezonuje ve společnosti....

Rusko jako one man show? Je to k ničemu, sankce nefungují, chce to něco jiného, varuje ekonom - anotační foto

Rusko jako one man show? Je to k ničemu, sankce nefungují, chce to něco jiného,...

25.10.2016 08:21 Praha - Sankce proti Rusku se míjejí účinkem. Je to jako dávat obklady člověku se žloutenkou, tvrdí ředitel...

Karel Fiedler: Nemocný Herman - bacil střetu zájmů je nakažlivý. O čem se tolik...

25.10.2016 08:14 Praha - Navrhněte si také svého strýčka aneb když konflikt zájmů je zavřený kdesi v šuplíku. Zvláštní, že na...

Drama v Brně: Maskovaný muž se zbraní obsadil tramvaj

25.10.2016 01:09 Brno - Brno – Obrovské drama zažili lidé, kteří v neděli odpoledne stáli na Mendlově náměstí v centru Brna. V...

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Anketa

Kdo vyhraje prezidentské volby v USA?

Hlasovalo 7776 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama