Babiš: Uprchlíci k nám nechtějí, EU udělala chybu, zbytečné, zcestné...

Praha - Ministr financí Andrej Babiš se dostal pod palbu kritiky za odmítnutí pomoci uprchlíkům. Bohuslav Sobotka a Pavel Bělobrádek tvrdí, že tím porušuje Ženevskou konvenci, to je ale podle Babiše zbytečné a zcestné.

Diskuse: 31

Babiš: Uprchlíci k nám nechtějí, EU udělala chybu, zbytečné, zcestné... - anotační foto
reklama

"Celá ta diskuse je o ničem. Pokud vím, váleční uprchlíci by měli žádat o azyl v první bezpečné zemi, do které před válkou utekli. V žádném případě to nemůže být u nás. Tím spíš, že do České republiky žádní uprchlíci ani nechtějí. Mrzí mě, že moji koaliční partneři předstírají, že to nevědí, zbytečně slovíčkaří a vytvářejí tak umělý spor," upozornil na webu hnutí ANO.

"Dává mi to ale možnost, abych se znovu k celé věci vyjádřil. V kontextu všeho, co jsem řekl i za poslední měsíce, je přece jasné, že mi jde o celý systém přijímání uprchlíků do Evropy. O jeho nefunkčnost, o kvóty. Ten kritizuji, napadám a nechci se s ním smířit," dodal.

Po všech událostech, které přinesly poslední měsíce, cítí zodpovědnost za bezpečnost v naší zemi. Nikdy navíc neřekl, že Česká republika nemá dodržovat mezinárodní smlouvy, a to přesto, jak podotkl, že ostatní se jimi absolutně neřídí.

"Turecko nedává Syřanům status uprchlíka, pouze nelegální a podivný status hosta. Syřané tak přežívají měsíce a roky v Turecku a žádají o azyl až v Německu, které jim ho slíbilo a taky jim ho udělí. Turci neuznávají Ženevskou konvenci ve vztahu k Sýrii a Německo také není první bezpečná země, když migranti mezitím projeli celý Balkán a Rakousko. Úmluvy vlastně dodržovalo jen kritizované Maďarsko, které jako jediné postupovalo přesně podle dublinské dohody," píše Babiš.

"A já stejně jako jejich vláda říkám, že jsme suverénní země, a i když patříme do Evropské unie, chceme si zachovat svou suverenitu, sami rozhodovat o imigrační politice a demografii. Mluvit o tom, upozorňovat na to a vzkazovat do Bruselu svůj jasný postoj je důležité, protože migrační krize zdaleka neskončila a na jaře může Evropu znovu pohltit," dodal.

Podle svých slov je zvědavý, jak Turecko naloží se třemi miliardami eur, které mu EU slíbila. Musí to být velice konkrétní a akční. Doufá, že je to chápáno tak, že Turecko dostane peníze až potom, co proud uprchlíků do Evropy omezí.

"Kolik půjde na uprchlické tábory? Kolik na boj s pašeráky? A jak Turecko za ty peníze zajistí, aby už nevyplul ani jeden člun a žádný migrant neopustil Turecko? Ta dohoda bude klíčová a doufám, že v ní Turecko neselže podobně jako Řecko, které dřív na ochranu hranic dostalo stovky miliónů eur," podotkl.

"Ano, Evropa už dnes ví, že udělala chybu. Paříž, Brusel, Kolín, Hamburk a další. Útoky na západní evropskou civilizaci, na Evropany, kteří tu žijí a pracují. Evropské státy postupně couvají... Kancléřka Merkelová to zatím nechce přiznat, ale bavorský ministr financí Markus Söder nově vyzývá k uzavření německých hranic. Jiní, jako třeba Maďarsko, to udělali a vystavili migrantům jednoznačnou stopku. Osmadvacítka ale pořád neudělala dost," dodal Babiš.

"Nechci tomu jen přihlížet a smířit se s tím. Už loni v listopadu jsem v Právu prohlásil, že Brusel musí vyslat signál, že už další lidi nemůžeme přijímat, zavřít vnější schengenskou hranici a udělat z ní stejnou hranici, jakou má dnes například Polsko a Slovensko s Ukrajinou či Maďarsko se Srbskem, a postavit stejnou s Rumunskem. Protože ale ten jasný signál buď nepřišel, nebo ho prostě uprchlíci a převaděči ignorují, musí to zaznít ještě zřetelněji. V Turecku musí pod patronátem OSN vzniknout obdoba amerického Ellis Islandu, kde se uprchlíci budou sdružovat, žádat o azyl, procházet screeningem a až po vyhodnocení žádostí bude určena jejich další budoucnost," upozornil.

"Až následně budou jednotlivé evropské státy do procesu vstupovat, budou-li poskytovat humanitární pomoc nebo žádat pracovní sílu. V současném zmatečném systému ale Česko žádné kontingenty uprchlíků nechce. Kdo chce požádat na základě Ženevské konvence o azyl v ČR, ať si na vyhodnocení žádosti počká v hotspotu nebo Turecku. Uprchlíci musí vědět, že i příchod na náš kontinent má svá pravidla. Humanitární pomoc ano, jistě, samozřejmě, ale nesmí být zneužívaná. To nesmíme dovolit," uzavřel.

reklama
Klíčová slova: Babiš, Andrej uprchlíci

Diskuse

Babiš: Uprchlíci k nám nechtějí, EU udělala chybu, zbytečné, zcestné...

Počet příspěvků: , poslední 22.01.2016 21:28
(Zobrazeno posledních 10 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Úřad Prahy 1 nepochybil, šibenice nejsou nezákonné - anotační foto

Úřad Prahy 1 nepochybil, šibenice nejsou nezákonné

27.05.2016 08:19 Aktualizováno Praha – Makety šibenic na demonstraci jsou v pořádku, Úřad městské části Praha 1 nepochybil. Rozhodnutí podle...

David Rath pro EZ: Islám chce dobýt Evropu, EU selhala, Zeman nemá soupeře - anotační foto

David Rath pro EZ: Islám chce dobýt Evropu, EU selhala, Zeman nemá soupeře

27.05.2016 08:07 ROZHOVOR - Lékař, někdejší hejtman Středočeského kraje a exministr David Rath se domnívá, že kritika...

Českem dnes bude projíždět americký konvoj, zamíří do Prahy

27.05.2016 07:49 Praha - Do České republiky opět míří americký konvoj. Od pátku do pondělí se američtí vojáci budou přesouvat...

Pravda vyplula na povrch. Evropští muslimové promluvili, schvalují násilí i...

26.05.2016 22:23 Aktualizováno Praha - Bombové útoky považuje za někdy ospravedlnitelné 35 procent muslimů žijících ve Francii. Stejný...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Hlasovali byste pro vystoupení České republiky z Evropské unie?

Hlasovalo 21357 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama