Paroubek zúčtoval se Sobotkovou vládou: Nepřipravené slabé kusy, budou se divit

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka je s výsledky své práce spokojen. Po "rozhádané a nekoncepčně pracující a zkorumpované Nečasově vládě a po pimprlovém divadle Rusnokovy vlády bez důvěry sněmovny" je samozřejmě Sobotkův kabinet příjemnou změnou i podle expremiéra Jiřího Paroubka. Tím ale jeho chvála k současné koalici končí.

Diskuse: 1

Paroubek zúčtoval se Sobotkovou vládou: Nepřipravené slabé kusy, budou se divit - anotační foto

Vláda má podle Paroubka štěstí, že je srovnávána se svými předchůdci, i přesto jsou ale podle něj individuální výkony některých ministrů velmi žalostné. Sobotka se například nedávno zmínil o "jediném slabším kusu svého stáda", kterým je prý ministr dopravy Ťok. To, že ministr Ťok přišel na svou funkci odborně i manažersky zcela nepřipraven, muselo ale podle expermiéra být každému jen trochu zkušenému člověku jasné.

"Ale těch slabších kusů stáda je ve vládě více. Mají štěstí v tom, že se média jaksi „sama od sebe" zaměřují jen na vesměs pozitivní komunikaci a argumentaci A. Babiše, případně B. Sobotky. A do vlády vlastně vůbec nejdou. Krotký způsob komunikace médií s vládou byl patrný i ve včerejším rozhovoru s předsedou vlády. Oba redaktoři kladoucí otázky nejenže nebyli nepříjemní, ale oni se na nic nepříjemného ani nechtěli zeptat. Mohli se například zeptat, co vláda udělá na podporu, či dokonce na udržení tempa hospodářského růstu, co udělá pro zkvalitnění systému čerpání evropských fondů atd..." upozornil ve svém komentáři s odkazem na Interviwe ČT24.

"Premiér se v rozhovoru zmínil o obstrukcích sněmovní pravice, které způsobily nepřijetí zákona o prokazování nabytí majetku a zákona o elektronické evidenci tržeb. Méně již Sobotka hovořil o absenci novely stavebního zákona, kde je chyba na straně vlády. A vůbec se nezmínil o ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) nedokončené novele zákona veřejných zakázkách. Tento zákon přitom v současné podobě způsobuje ochromení stavební výroby. Prostě, jeho zpracování a také zpracování nového stavebního zákona – je poněkud nad síly šéfky resortu MMR K. Šlechtové. Šlechtová také nese přímou odpovědnost za to, že republika definitivně přijde o 30–40 miliard korun z evropských fondů finanční perspektivy let 2007–2013. ČR je měla možnost čerpat ještě v letech 2014 a 2015, ale Rumunsko se Slovenskem si vyjednaly možnost čerpání ještě i v roce 2016. To ovšem české MMR neudělalo. To už je samo o sobě důvodem k odvolání neschopné ministryně. Je ostatně velmi signifikantní pro „svobodná" česká média, že tento problém s naprostým přehledem přešla. A premiér nechce konflikt s A. Babišem," zhodnotil Paroubek.

MMR a také ministerstvo práce ale podle něj zcela zanedbaly přípravu zákona o sociálním bydlení. MMR prý navíc vůbec vidí potřebu pracovat na dalších zákonech vytvářejících podmínky pro výstavbu komunálních bytů, družstevních bytů. "Vláda s účastí ČSSD zatím, kromě mlhavého příslibu premiéra, neudělala na podporu bytové výstavby vůbec nic. Je to smutné ČSSD jakoby již neměla erudované odborníky v této oblasti...Pokud by Sobotka chtěl poradit, kdo to umí promptně udělat, ať se obrátí..." dodal.

Nesdílí ani Sobotkův závěr, že o výsledku podzimních krajských voleb se rozhodne mezi ČSSD a hnutím ANO. "Nelze pochybovat o tom, že ODS a TOP 09 jsou toho času vyřízeny, mimo jiné i díky jejich hloupě destruktivní politice ve sněmovně. Ta svědčí o jejich naprosté programové a akční neschopnosti. V tom lze se Sobotkou souhlasit. O čelo pelotonu se však v krajích budou ucházet jiní. Především to bude hnutí Starostů a nezávislých fortifikované v krajích nejrůznějšími regionálními sdruženími nezávislých kandidátů, která Starostům nejspíše vylepší finanční situaci pro volby," myslí si Paroubek.

"A také lidovci se svou schopností – zejména na Moravě, Vysočině a ve východních Čechách – utvářet předvolební aliance s nejrůznějšími středově se tvářícími subjekty nezávislých. Myslím, že obě „velké" strany (a především ČSSD) budou výsledkem krajských voleb hodně překvapeny," uzavřel.

Diskuse

Paroubek zúčtoval se Sobotkovou vládou: Nepřipravené slabé kusy, budou se divit

Počet příspěvků: , poslední 01.01.1970 01:00
(Zobrazeno posledních 1 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Doporučujeme

Brady přiznal, že mu Hrad oznámil udělení řádu T. G. Masaryka

23.10.2016 20:31 Praha - Jiří Brady, o jehož státním vyznamenání k 28. říjnu se vede spor, a jeho žena Tereza potvrdili, že...

Další migranty nepouštět, Putin chce expanzi, Brusel žije v bublině. Analytik...

23.10.2016 19:55 Aktualizováno ROZHOVOR – Evropská unie se potýká s krizí nebývalých rozměrů, blíží se změna v Bílém domě, vztahy mezi...

Sobotka už obdržel a podepsal seznam vyznamenaných

23.10.2016 18:43 Praha - Premiér Bohuslav Sobotka seznam osob navržených na vyznamenání dostal k podpisu tuto středu, kdy ho...

Spis v Dalíkově kauze znovu míří k NS

23.10.2016 17:44 Aktualizováno Brno - Městský soud po doplnění náležitostí znovu odeslal spis v kauze lobbisty Marka Dalíka k Nejvyššímu...

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Anketa

Kdo vyhraje prezidentské volby v USA?

Hlasovalo 7514 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama