Paroubek zúčtoval se Sobotkovou vládou: Nepřipravené slabé kusy, budou se divit

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka je s výsledky své práce spokojen. Po "rozhádané a nekoncepčně pracující a zkorumpované Nečasově vládě a po pimprlovém divadle Rusnokovy vlády bez důvěry sněmovny" je samozřejmě Sobotkův kabinet příjemnou změnou i podle expremiéra Jiřího Paroubka. Tím ale jeho chvála k současné koalici končí.

Přidejte svůj názor

Paroubek zúčtoval se Sobotkovou vládou: Nepřipravené slabé kusy, budou se divit - anotační foto

Vláda má podle Paroubka štěstí, že je srovnávána se svými předchůdci, i přesto jsou ale podle něj individuální výkony některých ministrů velmi žalostné. Sobotka se například nedávno zmínil o "jediném slabším kusu svého stáda", kterým je prý ministr dopravy Ťok. To, že ministr Ťok přišel na svou funkci odborně i manažersky zcela nepřipraven, muselo ale podle expermiéra být každému jen trochu zkušenému člověku jasné.

"Ale těch slabších kusů stáda je ve vládě více. Mají štěstí v tom, že se média jaksi „sama od sebe" zaměřují jen na vesměs pozitivní komunikaci a argumentaci A. Babiše, případně B. Sobotky. A do vlády vlastně vůbec nejdou. Krotký způsob komunikace médií s vládou byl patrný i ve včerejším rozhovoru s předsedou vlády. Oba redaktoři kladoucí otázky nejenže nebyli nepříjemní, ale oni se na nic nepříjemného ani nechtěli zeptat. Mohli se například zeptat, co vláda udělá na podporu, či dokonce na udržení tempa hospodářského růstu, co udělá pro zkvalitnění systému čerpání evropských fondů atd..." upozornil ve svém komentáři s odkazem na Interviwe ČT24.

"Premiér se v rozhovoru zmínil o obstrukcích sněmovní pravice, které způsobily nepřijetí zákona o prokazování nabytí majetku a zákona o elektronické evidenci tržeb. Méně již Sobotka hovořil o absenci novely stavebního zákona, kde je chyba na straně vlády. A vůbec se nezmínil o ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) nedokončené novele zákona veřejných zakázkách. Tento zákon přitom v současné podobě způsobuje ochromení stavební výroby. Prostě, jeho zpracování a také zpracování nového stavebního zákona – je poněkud nad síly šéfky resortu MMR K. Šlechtové. Šlechtová také nese přímou odpovědnost za to, že republika definitivně přijde o 30–40 miliard korun z evropských fondů finanční perspektivy let 2007–2013. ČR je měla možnost čerpat ještě v letech 2014 a 2015, ale Rumunsko se Slovenskem si vyjednaly možnost čerpání ještě i v roce 2016. To ovšem české MMR neudělalo. To už je samo o sobě důvodem k odvolání neschopné ministryně. Je ostatně velmi signifikantní pro „svobodná" česká média, že tento problém s naprostým přehledem přešla. A premiér nechce konflikt s A. Babišem," zhodnotil Paroubek.

MMR a také ministerstvo práce ale podle něj zcela zanedbaly přípravu zákona o sociálním bydlení. MMR prý navíc vůbec vidí potřebu pracovat na dalších zákonech vytvářejících podmínky pro výstavbu komunálních bytů, družstevních bytů. "Vláda s účastí ČSSD zatím, kromě mlhavého příslibu premiéra, neudělala na podporu bytové výstavby vůbec nic. Je to smutné ČSSD jakoby již neměla erudované odborníky v této oblasti...Pokud by Sobotka chtěl poradit, kdo to umí promptně udělat, ať se obrátí..." dodal.

Nesdílí ani Sobotkův závěr, že o výsledku podzimních krajských voleb se rozhodne mezi ČSSD a hnutím ANO. "Nelze pochybovat o tom, že ODS a TOP 09 jsou toho času vyřízeny, mimo jiné i díky jejich hloupě destruktivní politice ve sněmovně. Ta svědčí o jejich naprosté programové a akční neschopnosti. V tom lze se Sobotkou souhlasit. O čelo pelotonu se však v krajích budou ucházet jiní. Především to bude hnutí Starostů a nezávislých fortifikované v krajích nejrůznějšími regionálními sdruženími nezávislých kandidátů, která Starostům nejspíše vylepší finanční situaci pro volby," myslí si Paroubek.

"A také lidovci se svou schopností – zejména na Moravě, Vysočině a ve východních Čechách – utvářet předvolební aliance s nejrůznějšími středově se tvářícími subjekty nezávislých. Myslím, že obě „velké" strany (a především ČSSD) budou výsledkem krajských voleb hodně překvapeny," uzavřel.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Paroubek zúčtoval se Sobotkovou vládou: Nepřipravené slabé kusy, budou se divit

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Chcete tu mít KLDR? Policie je neschopná, výsledkem jsou kabelky Nagyové, padlo u Jílkové. Pak se opět začalo křičet - anotační foto

Chcete tu mít KLDR? Policie je neschopná, výsledkem jsou kabelky Nagyové,…

24.03.2017 01:03 Praha - Reorganizace policie v loňském roce vyvolala obavy, že šlo o účelovou akci s cílem…

Novým ministrem průmyslu a obchodu bude Jiří Havlíček - anotační foto

Novým ministrem průmyslu a obchodu bude Jiří Havlíček

23.03.2017 21:38 Aktualizováno Praha - Premiér Bohuslav Sobotka navrhl prezidentu Miloši Zemanovi, aby se novým ministrem průmyslu…

V neděli 26. března začíná letní čas 2017. Má tato změna v dnešní ještě době smysl? - anotační foto

V neděli 26. března začíná letní čas 2017. Má tato změna v dnešní ještě…

23.03.2017 20:24 Praha - Pozor, v noci na neděli se mění čas. Ve 02:00 si lidé musejí posunout hodinky o hodinu…

TOP 09 představila nové logo - anotační foto

TOP 09 představila nové logo

23.03.2017 19:15 Praha - TOP 09 změnila logo, zařadila do něj motiv motýlka, jakého nosí její čestný předseda Karel…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama