Pro Mládka a Babiše jsou živnostníci parazité, pustil se do ministrů poslanec

Praha - Ministr financí Andrej Babiš představil konkrétnější podobu elektronické evidence tržeb. V rámci této novinky například plánuje, že se DPH v případě restaurací sníží z 21 na 15 procent. Samotný návrh zákona o evidenci chce ministr předložit vládě 8. dubna. Je to bič na živnostníky, nelíbí se záměr poslanci hnutí Úsvit Marku Černochovi.

Přidejte svůj názor 22 komentářů

Jan Mládek /ČSSD/ ministr průmyslu a obchodu a Andrej Babiš /ANO/ ministr financí

„Že pro ministra průmyslu a obchodu pana Mládka z ČSSD jsou živnostníci parazité, už nám ukázal ve svém známém projevu. Nyní se ale zdá, že jsou trnem v oku nejmocnějšímu a vlastně asi jedinému oligarchovi v zemi. Jinak si nedovedu vysvětlit bič, který na ně chystá. Online registrační pokladny," nevybíravě se do politiků pustil Černoch, který odmítá argumenty o tom, že živnostníci využívají systém a mají na rozdíl od zaměstnanců velké výhody.

Poslanec Úsvitu má na celou věc opačný názor než vládní koalice. „V první řadě jsou to osoby, které se dokážou o svoje živobytí postarat samy a nezatěžují stát žádnými sociálními nároky. Jsou to osoby, které za veškeré své ekonomické počínání od A do Z ručí absolutně vším, co mají. Jsou to lidé, kteří investují svého tvůrčího ducha do rozvoje své obživy a místo toho, aby čekali na volné místo na trhu práce, často dokonce sami tato místa vytvářejí," vyjmenovává přínosy drobných živnostníků Černoch s tím, že od státu v podstatě nic nedostávají.

Upozorňuje také na to, že živnostníci nemají placenou nemocenskou, nemluvě o dovolené. „Když si volno udělají, je vždy neplacené a musejí si na něj nejen vydělat, ale musí si spolu s tím vytvořit i rezervu pro výpadek příjmu. A místo toho, aby byl stát za takové lidi vděčný, jsou jim trnem v oku," nechápe postoj vládní koalice poslanec. „Dnes už je jasné, že na celý systém neproběhne veřejná soutěž. Tudíž náklady na něj mohou být, a zcela jistě budou, astronomické. Toto zkrátka bude pouze průšvih, do kterého proteče obrovské množství peněz, navíc nekontrolováno komu a kam," říká rázně místopředseda Úsvitu, podle kterého stát pravděpodobně zaměstná stovky úředníků, kteří budou placeni každým občanem z daní.

„Tady chce pan Babiš najít těch 200 miliard, které svým nebohým voličům sliboval? Myslím, že nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že nás to bude nakonec stát mnohonásobně víc," kritizuje návrh ministra financí Černoch s tím, že nechápe, proč se vláda inspiruje právě Chorvatskem, které je ekonomicky na hraně krachu.

„Na závěr bych rád zmínil ještě jedno hledisko, o kterém se taktně mlčí. Určitý výběr úředníků, bude mít v reálném čase dohled absolutně nad jakýmkoliv obchodem. Bude v reálném čase vědět, kdo od koho, za kolik a co nakupuje, kdo komu, za kolik a co prodává," varuje pře možným rizikem poslanec a dodává, že tímto způsobem se okamžitá data se stanou ve svém principu okamžitě prolomením jakéhokoliv obchodního tajemství, okamžitým vyzrazením jakékoliv obchodní strategie a jejich zneužití na konkurenčním trhu bude prakticky nekonečné.

„Toto opravdu chceme? Potřebujeme opravdu zlikvidovat tu část občanů, kteří se o sebe dovedou postarat sami? Potřebujeme, aby úřednický výběr patřící pod našeho vládnoucího oligarchu měl dohled nad všemi transakcemi malého a středního podnikání? Opravdu chceme, aby živnostníci pod tíhou byrokracie houfně svoje podnikání rušili a začali natahovat ruce ke státu?" ptá se poslanec Úsvitu, podle kterého je mnohem snazší šikanovat malé než velké a mocné.

Vstupte do diskuze (22)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

K vyřazení čínského léčitelství se vláda asi postaví neutrálně

19.03.2018 17:54 Praha - Vláda se asi postaví neutrálně k návrhu senátorů, kteří chtějí vyřadit terapeuta čínské…

Vyšetřovaný Jie Ťien-ming z CEFC odejde, na Hradě zůstává

19.03.2018 17:46 Praha - Zástupci Šanghaje a čínských úřadů potvrdili hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi, že šéf…

Ovčáček si kopl do Kalouska. Vysmívá se mi hovádko, co nedokázalo…

19.03.2018 17:05 Aktualizováno Praha - Mluvčí prezidenta republiky Miloše Zemana Jiří Ovčáček a předseda poslaneckého klubu TOP 09…

Hrad promluvil: Jak to bylo s cestou Mynáře a Nejedlého do Číny?

19.03.2018 16:27 Praha - Pražský hrad se po několika dnech vyjádřil k cestě kancléře prezidenta Miloše Zemana…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama