Vondra cupuje Zemana a vládu na kusy: Škodí obrazu Česka v USA

Praha - Exministr zahraničí a obrany Alexandr Vondra (ODS) u příležitosti představení studie o česko-amerických vztazích za posledních 25 let uvedl, že prezident Miloš Zeman a Sobotkův kabinet poškozují obraz České republiky v USA. Vyjádření Hradu prý také posouvají Česko na Východ.

Přidejte svůj názor 53 komentářů

Alexandr Vondra (ODS)

Současnou českou politiku vůči Spojeným státům Vondra označil za pasivní. "Náš pan prezident má za sebou dva roky a Spojené státy nenavštívil, ani na přednášku," řekl. "Václav Klaus svého času, přestože měl problémy si zajistit přijetí v Bílém domě, tak do Spojených států jezdil prezentovat české myšlení," dodal. Podle ředitele hradního zahraničního odboru Hynka Kmoníčka se Zeman letos do USA chystá hned dvakrát.

Chyba ale podle Vondry není jen na straně prezidenta. "Nevšiml jsem si, že by tam (v USA) byl ministr zahraniční," uvedl na adresu Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Ten se za Atlantikem loni účastnil Valného shromáždění OSN v New Yorku.

"Ano, přijel tam pan premiér s předsedou Poslanecké sněmovny, ale díky tomu, že Čechoameričané společně s českou ambasádou dlouhodobě prosadili v Kongresu odhalení busty Václava Havla," připomněl Vondra listopadovou cestu předsedy vlády Bohuslava Sobotky a šéfa Sněmovny Jana Hamáčka (oba ČSSD) do Washingtonu na odhalení Havlovy busty. "Bez této akce, která vznikla ve Spojených státech, je otázkou, jestli by se ta návštěva odehrála. Prezident Obama si čas na českého premiéra nenašel," doplnil. Sobotka se tehdy setkal s viceprezidentem Joem Bidenem.

Vondra současně připustil, že pro nynější českou reprezentaci je navazování nadstandardních vztahů s americkou vládou, řešící hlavně domácí problémy, těžší než v dobách prezidenta Havla, kdy Česko bylo v USA podle exministra na výsluní přízně.

Za problém považuje i některé názory prezidenta Zemana, který v minulosti zpochybnil přítomnost ruských vojáků na Ukrajině a dlouhodobě kritizuje západní sankce vůči Rusku. Česko podle Vondry prezidentova vyjádření v očích Američanů "posouvají ze Západu na Východ".

Vstupte do diskuze (53)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Platy politiků a soudců? Vláda schválila nový algoritmus výpočtu

23.05.2018 10:19 Praha - Vláda dnes nařízením schválila nový způsob výpočtu průměrné měsíční hrubé mzdy v…

Oslavy 28. října? Babiš chce podrobný plán, zmocněnec vypracuje minutovník

23.05.2018 10:15 Praha - Vládní zmocněnec pro přípravy oslav 100. výročí vzniku Československa Zdeněk Novák dnes…

Příspěvky pro invaliditu 2. až 4. stupně? Ministerstvo chystá komplex změn

23.05.2018 09:12 Aktualizováno Praha - Ministerstvo práce a sociálních věcí do konce roku připraví komplexní návrh změn příspěvků…

Lidovci posílají do senátních voleb Hayata Okamuru

23.05.2018 07:12 Praha - Lidovci vyšlou do senátních voleb v Praze 8 tlumočníka a překladatele Hayata Okamuru,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama